Otvorena izložba „Tibor Sekelj u Okeaniji“: Počasni građanin zaboravljen od Grada Subotice, ali ne i od svojih sugrađana

Otvorena izložba „Tibor Sekelj u Okeaniji“: Počasni građanin zaboravljen od Grada Subotice, ali ne i od svojih sugrađana

Foto: MD/Magločistač

Objavio: Magločistač

11.11.2022

Kategorija: Kultura , Subotica

„Šteta je što na vreme nismo prepoznali značaj Tibora Sekelja. Ponekad zaboravimo kako su neki ljudi ostavili dubok trag. Tako danas Senta i Zagreb na pravi način čuvaju uspomenu na jednog od naših velikih sugrađana“, rekla je Viktorija Šimon Vuletić, autorka izložbe „Tibor Sekelj u Okeaniji“, koja je sinoć otvorena u Gradskom muzeju Subotica.

Godina 2022. je, naime, godina velikih jubileja kada se radi o Sekeljevom životu: navršava se punih 110 leta od njegovog rođenja, a rođen je 14. februara 1912. na teritoriji današnje Slovačke, 50 godina od kako je 1972. postao direktor subotičkog Gradskog muzeja, vršeći tu funkciju do svog penzionisanja 1976, ali i 35 godina od kako je postao Počasni građanin Subotice, u kojoj je i preminuo i bio sahranjen 1988.

„Veoma mu je bilo važno da predmeti koje je sakupio na svojim putovanjima budu deo kolekcije Gradskog muzeja Subotica, ali na žalost zbog određenih okolnosti to nije bilo moguće tako da se danas njegov legat nalazi u tri muzeja“, rekla je otvarajući izložbu direktorka ove kulturne ustanove, Aniko Mihajlović.

S leva na desno: Aniko Mihajlović, Viktorija Šimon Vuletić, Marija Živković i Atila Pejin, foto: MD/Magločistač

Tako je i postavka „Tibor Sekelj u Okeaniji“ nastala saradnjom Etnografskog muzeja iz Zagreba, Gradskog muzeja iz Sente i domaćina izložbe, Gradskog muzeja Subotica, ali na njoj je prikazan samo mali sagment njegovog rada tj. jedno veliko putovanje koje je usledilo 1971, kada je Tibor Sekelj već imao 60 godina.

„Delo ’Papuanski dnevnik’ je sećanje na to putovanje. Kod nas ga je izdao samo ’Forum’ i to na mađarskom jeziku. Iz njega se vidi da je jako dobro poznavao antropologiju, da je imao neverovatnu socijalnu inteligenciju, da je uspevao da uspostavi kontakt sa ljudima koji su i jezički i kulturno i civilizacijski bili jako daleko od nas“, istakla je Viktorija Šimon Vuletić.

Foto: MD/Magločistač

Kada govorimo o Tiboru Sekelju, dodala je ona, treba imati u vidu da se radilo prvenstveno o jednoj svestranoj i slojevitoj ličnosti, velikom stručnjaku, a na prvom mestu izuzetno velikom humanisti:

„Njegova misija je u stvari bila da pomiri ljude, da približi narode, da se konflikti koji postoje ublaže, a smatrao je da je to moguće samo ako se razumemo. Zbog toga je bio i jedan od promotera esperanta“.

Ne čudi otuda što su sve ove decenije upravo esperantisti bili ti koji su čuvali uspomenu na Tibora Sekelja, obeležavajući sve jubileje vezane za njegov život i rad – kako u Subotici, tako i u Zagrebu.


Sve sam ispite položio sa najmanjom mogućom ocenom, ali i u najkraćem roku. Diplomirao sam sa 21 godinom, kao jedan od tri najmlađa na fakultetu. Nikad se u kasnijim godinama nisam bavio nečim što je vezano za pravničku diplomu, ali to vreme studija nikako nije bilo izgubljeno. Tada sam učio slikarstvo i vajarstvo kod dva majstora, što mi je pomoglo da višestruko uživam u lepoti; naučio sam međunarodni jezik esperanto, koji je ispunio značajan deo mog života; i najzad, počeo sam da se bavim novinarstvom, zanatom koji me je doveo na moj životni put i konačno opredeljenje.

(Tibor Sekelj, „Na tragu doživljaja”, 1976:10)

„Sekelj je imao mnoge gradove i mesta koje je voleo širom sveta, a Zagreb je bio jedan od njih. U Zagreb je došao jako mlad, tu je u rekordnom roku završio pravo po želji svog oca samo da bi rešio taj zadatak i da bi mogao da se bavi drugim stvarima koje je voleo, prvenstveno putovanjima. U Zagreb se često vraćao ili zbog posla ili zbog prijateljskih veza, a tu je i magistrirao muzeologiju. Danas zagrebačko esperantsko društvo nosi njegovo ime, ali i jedna od nagrada koju čuveni međunarodni festival lutaka dodeljuje za najhumaniju predstavu“, rekla je Marija Živković, muzejska savetnica Etnografskog muzeja iz Zagreba, u kom je izložen deo legata Tibora Sekelja.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.