Marko i Mateja, foto: NJ/Magločistač
Generacija Z, odrasla uz internet i društvene mreže gotovo od rođenja, kao svoj pečat nosi stereotipnu sliku mladih koji po ceo dan skroluju i svajpuju na pametnim telefonima. Uz to, po pravilu, idu i epiteti da su pasivni, nezainteresovani, povučeni… Subotičani Mateja Srejić (16) i Marko Popović (15), međutim, demantuju takvu sliku.
Obojica su, naime, iako još uvek srednjoškolci, već ostvarili uspeh kakav mnogi, pa čak i oni stariji, neće za ceo svoj život.
Njihovi interesi daleko prevazilaze školske klupe – bave se programiranjem, inovacijama, obrazovanjem, društvenim aktivizmom, a najnoviji projekat im je organizacija SPARK konferencije namenjene mladima, koja će u Subotici biti održana 29. maja.
„Ako hoćeš – onda i možeš. To je cela poenta“, kažu u razgovoru za Magločistač Mateja i Marko, čije prijateljstvo seže još iz vrtića, i danas predstavlja temelj ozbiljne zajedničke saradnje.
A tu saradnju počeli su da grade već u osnovnoj školi, tokom koje ih je povezivala zajednička strast prema tehnologiji. Dok su drugi klinci igrali igrice, oni su pokušavali da ih naprave sami, kažu.
„U trećem razredu sam pravio igricu koja koristi hiperveze da simulira nivoe i izbor ruta,“ priseća se Mateja, dok Marko dodaje da je u tom periodu već znao da reinstalira operativni sistem i koristi komandnu liniju.
Taj početni entuzijazam nikada nije prestao.
Naprotiv, s godinama su sve više učili – najpre sami, a zatim uz podršku mentora i kroz razne vannastavne aktivnosti, da bi danas dobijali pomoć i od stručnjaka iz Inspira grupe, najveće IT kompanije u Subotici, ali i drugih iz ove oblasti.
Jedan od konkretnih rezultata njihove inicijative je i “EduKompas”, udruženje građana koje su osnovali u aprilu 2024. godine, a nakon prezentacije svog projekta na Projektnoj nedelji koju svake godine organizuje Tehnička škola “Ivan Sarić”.
Kako su, naime, primetili da učenici završnih razreda osnovne škole teško dolaze do jasnih i preglednih informacija o srednjim školama i smerovima koji postoje u Subotici, osmislili su onlajn platformu koja objedinjeno i jasno pruža te podatke, uključujući opis smerova, razlike između obrazovnih profila, jezike na kojima se nastava odvija i brojne druge korisne informacije.
„Naš sajt nije samo spisak smerova – trudimo se da deca razumeju šta znači gimnazija, a šta četvorogodišnje stručno obrazovanje. Mnogi toga nisu svesni“, ističu Mateja i Marko.
Iako još uvek maloletni, nisu želeli da čekaju, pa su uz podršku roditelja registrovali i udruženje koje, između ostalog, za cilj ima promociju obrazovnih mogućnosti koje Subotica pruža mladima, objedinjujući sve informacije na sajtu koji su sami dizajnirali i koji uspešno sami promovišu.
“EduKompas” nije jedini zajednički projekat na kom rade Mateja i Marko.
Tako su u sklopu manifestacije “Noć istraživača” svojevremeno bili predstavili još jedan inovativan projekat – web aplikaciju za korekciju držanja tela.
Ova aplikacija koristi veštačku inteligenciju i kameru uređaja da prati položaj korisnika dok sedi, pa ukoliko neko sedi pogrbljeno duže vreme, daje zvučno upozorenje i podseća da se ispravi.
„To nije samo tehnički izazov, već i društveno važna stvar. Svi mi, pogotovo mladi, provodimo previše vremena sedeći – i to nepravilno,“ kaže Mateja, dodajući da je ova aplikacija primer kako tehnologija može služiti zdravlju, a ne biti samo izvor zavisnosti i problema.
Naravno, nisu svi projekti bili podjednako uspešni, ali i iz ideja koje nisu bile realizovane u punom kapacitetu zapravo se mnogo moglo naučiti.
A jedna od pouka je i ta da ni najbolja ideja ne vredi ako zajednica za nju ne pokaže interesovanje, zaključuje Marko.
Izazov s kojim se suočavaju i danas jeste činjenica da je kod mladih mahom „nezainteresovanost normalizovana“.
„Postoji stigma – ako si aktivan, odmah si ‘štreber’. A ako nisi aktivan, onda ti je dosadno. Mi pokušavamo da srušimo tu barijeru“, ističu naši sagovornici, koji ne beže od toga da je nešto teško, već su uporni, i ne odustaju od svojih zamisli.
Njihov najnoviji poduhvat je organizacija SPARK konferencije, koja će se održati 29. maja na Učiteljskom fakultetu u Subotici, a koja je nastala kao odgovor na nedostatak kvalitetne podrške za karijerno usmeravanje mladih upravo u dobu kada se donose ključne odluke koje značajno oblikuju njihov životni put.
Biće reči o preduzetništvu, veštačkoj inteligenciji, školovanju u inostranstvu, zdravlju i balansu između škole i privatnog života…
Učešće je potpuno besplatno, uz obaveznu prijavu, a očekuje se do 150 mladih od 15 do 20 godina.
„Cilj nam je da pokažemo da mladi mogu da uče i da se razvijaju – bez obavezne škole i ocena, u neformalnom i prijatnom okruženju“, poručuju mladi Subotičani.
Marko Popović je 2024. godine, kao učenik Osnovne škole “Ivan Goran Kovačić”, bio jedan od dobitnika Svetosavske nagrade za svestranost, originalnost i uspehe u prirodnim i društvenim naukama koje dodeljuje Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije. Danas pohađa Gimnaziju “Svetozar Marković”, razmišlja o svojim budućim planovima, a ideja je, kako kaže, milion.
Mateja Srejić, takođe učenik Gimnazije “Svetozar Marković”, razmatra mogućnosti za nastavak školovanja u inostranstvu, tim pre što je jedan od dobitnika RISE stipendije, globalne inicijative osnovane 2019. godine sa ciljem pronalaženja i pružanja podrške mladima za doživotno učenje, razvoj i službu zajednici. Za sada je najbliži odluci da školovanje nastavi u Madridu gde, kako kaže, postoji snažna IT scena i veće mogućnosti za usavršavanje u oblasti dizajna i programiranja.
Bez roditelja ništa
Obojica ističu da ključnu ulogu u svemu imaju njihove porodice. Bez podrške, logistike i ohrabrenja, ništa od ovoga ne bi bilo moguće.
„Roditelji nas voze, potpisuju papire, slušaju naše ideje, i kad ne razumeju baš sve – tu su. To je neprocenjivo“, naglašavaju Mateja i Marko.
A na pitanje Magločistača šta bi poručili svojim vršnjacima, i Mateja i Marko su jasni:
„Nemoj čekati. Nemoj misliti da si premlad. Počni. Pitaj. Probaj. Istraži. Ne moraš odmah uspeti – ali ćeš nešto naučiti. To je vrednost“.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 86. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti, rodnog identiteta ili drugog ličnog svojstva bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.