Balint Pastor, foto: NJ/Magločistač (arhiva)
Predsednik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) Balint Pastor izjavio je u Doroslovu, na drugom Vojvođanskom susretu medija na mađarskom jeziku, da plenumi potkopavaju predstavničku demokratiju i da to negativno utiče na vojvođanske Mađare.
On je rekao da su „politički akteri i novinarsko društvo dve strane iste medalje, jer od njih zavisi šta mađarska zajednica u Vojvodini misli o svetu“.
On je rekao da društvenu situaciju u Srbiji već šest meseci karakteriše ozbiljna unutrašnjopolitička kriza, u kojoj je za mađarsku zajednicu u Vojvodini najvažnije da „šta god da se dešava oko nas, održimo svoju snagu i svoje institucije”, prenosi Mađar So.
Dodao je da su danas znaci važnosti predstavničke demokratije posebno vidljivi, jer postoje kontinuirani pokušaji da se njena tradicija demontira u obliku plenuma i drugih organizacija, navodeći da oni ne mogu adekvatno da predstavljaju interese zajednice, jer je nemoguće pratiti ko ih sastavlja ili kojom većinom se donose odluke.
„Obe strane srpskog društva preduzimaju korake usmerene na potkopavanje predstavničke demokratije“, ocenio je Pastor, ali je istakao da je i mađarska zajednica u Vojvodini deo države, te da takvi procesi negativno utiču na njene interese.
On je istakao da je u aktuelnoj političkoj situaciji u interesu Mađara da se bave politikom zajedno sa onima u kojima vide šansu da ostvare svoje ideje, uz sprovođenje programa i projekata.
Na Vojvođanskom susretu medija su govorili i predsednik Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine (MNS) Arpad Fremond i potpredsednik Pokrajinske vlade i pokrajinski sekretar za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine Robert Otot.
2 Komentara na
“Pastor (SVM): Plenumi potkopavaju predstavničku demokratiju”
Véresek a kezeitek!
Kakva demagogija od mladog čoveka…
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 86. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti, rodnog identiteta ili drugog ličnog svojstva bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.