I DZVM i Sabad Mađar So optužuju SVM za politički pritisak na nezavisne mađarske medije

I DZVM i Sabad Mađar So optužuju SVM za politički pritisak na nezavisne mađarske medije

Foto: NJ/Magločistač (arhiva)

Objavio: Magločistač

12.05.2025

Kategorija: Politika

Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara (DZVM) uputila je oštre kritike na račun Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) i Mađarskog nacionalnog saveta (MNS) povodom događaja pod nazivom „II Medijski susret vojvođanskih Mađara“, održanog u Doroslou, ocenjujući da je reč o političkom brifingu, a ne o stručnom skupu.

Kako navodi DZVM, prisustvo visokih funkcionera SVM-a, predsednika Balinta Pastora i potpredsednika Pokrajinske vlade Roberta Otota kao glavnih govornika na tom događaju dodatno potvrđuje političku prirodu skupa na kojem je, tvrde, „novinarima sugerisano šta sme i šta ne sme da se piše u vojvođanskim mađarskim medijima“.

„Ova praksa nema nikakve veze sa slobodom medija, već predstavlja njeno grubo kršenje“, saopštio je DZVM, pozivajući novinare da odbace političko mešanje i insistiraju na profesionalnoj nezavisnosti.

Sabad Mađar So: I dalje ćemo profesionalno izveštavati uprkos političkim pritiscima

U međuvremenu, novinari redakcije nezavisnog portala Sabad Mađar So za Magločistač ističu da je lider SVM-a Balint Pastor na pomenutom skupu njihov medij ponovo nazvao „takozvanim medijem“, a da je zatim na njegovom zvaničnom Fejsbuk nalogu objavljen i video koji potvrđuje da se ta izjava odnosila upravo na njih.

„Ovo nije prvi put da Pastor targetira naš rad. Nakon izbora, nazvao nas je ’kvazinovinarima’ i ’kvaziistraživačkim novinarima’, dajući lekcije o tome kako bi novinarstvo, po njegovim merilima, trebalo da izgleda“, naveli su iz redakcije Sabad Mađar So.

Iz ovog medija poručuju da će nastaviti da izveštavaju nezavisno, uprkos pokušajima političkog diskreditovanja njihovog rada.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 86. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti, rodnog identiteta ili drugog ličnog svojstva bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.