Srbija po indeksu percepcije korupcije beleži svoj najslabiji rezultat drugu godinu za redom

Srbija po indeksu percepcije korupcije beleži svoj najslabiji rezultat drugu godinu za redom

Izvor: Beta

25.01.2022

Kategorija: U fokusu

Srbija je po indeksu percepcije korupcije na 96. mestu od 180 zemalja i teritorija, sa indeksom 38, zabeleženim drugu godinu zaredom, što su ujedno i njena najniža dosadašnja ocena, pokazao je Globalni indeks percepcije korupcije 2021 koji je danas objavila organizacija Transparensi internešenal (Transparency International, TI).

Srbija nije zabeležila napredak i sa 38 poena, isto kao i prethodne godine, ostaje na svom najnižem rezultatu od 2012. od kada su podaci uporedivi.

Srbija 96. mesto deli sa još pet zemalja – Argentinom, Brazilom, Indonezijom, Lesotom, i Turskom.

Srbija i druge zemlje sa Zapadnog Balkana svrstane su u region istočne Evrope i centralne Azije.

Zemlja se više ne smatra demokratijom već hibridnim režimom i vlada je postala ozloglašena po jakom uticaju na medije, uznemiravanju nezavisnih kritičara i držanju nefer izbora, navodi se u izveštaju.

Nedostatak transparentnosti vlade oko glavnih stranih investicija izaziva rasprostranjenu zabrinutost, što se odražava na nedavni talas javnih protesta protiv spornog projekta istraživanja litijuma.

Pokret na nivou zemlje primorao je predsednika i njegovu vladajuću Srpsku naprednu stranku da izmeni zakon o referendumima i povuče zakone koji bi olakšal državi da ekspropriše zemlju.

Ukazuje se da je širom Zapadnog Balkana i u Turskoj, koja ima indeks 38, koncentracija vlasti u rukama autokratskih vođa i njihovih partija podrivala sudsku nezavisnost, što pomaže da se održi to zarobljavanje države.

Navodi se da su širom regiona istočne Evrope i centralne Azije autoritarne vlade špijunirale, zastraživale i napadale aktiviste, novinare, opozicione vođe i obične građane.

Samo tri zemlje u regionu imaju indeks iznad globalnog proseka od 43, a to su Gruzija sa 55, Jermenija sa 49 i Crna Gora sa 46.

Vlade ovog regiona, navodi se, koristile su kovid-19 kao pretekst da dalje suzbiju kritične glasove, usvajale su restriktivne zakone, gušile slobodu govora i pristup informacijama i podrivale nezavisno sudstvo.

Na Zapadnom Balkanu Crna Gora ima indeks 46, Severna Makedonija i Kosovo 39, Bosna i Hercegovina i Albanija 35.

Slovenija je na 41. mestu sa indeksom 57, a Hrvatska na 63. mestu sa indeksom 47.

Indeks percepcije korupcije rangira 180 zemalja i teritorija širom sveta prema pokazanom nivou korupcije u javnom sektoru, a rezultati se pokazuju na skali od nula, što označava visoku korupciju do 100 kada je reč o vrlo čistoj zemlji ili teritoriji po pitanju korupcije.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.