Srbija među pet zemalja sa najvećim brojem novih predmeta u 2021. u Strazburu

Srbija među pet zemalja sa najvećim brojem novih predmeta u 2021. u Strazburu

Evropski sud za ljudska prava, izvor: Pixabay.com

Izvor: FoNet

01.04.2022

Kategorija: U fokusu

Najnoviji godišnji izveštaj Komiteta ministara Saveta Evrope (SE) o sprovođenju presuda Evropskog suda za ljudska prava pokazao je da je Srbija među pet država u 2021. godini sa najvećim brojem novih predmeta pred tim sudom, čak 69, dok je protiv Rusije podneto najviše, 267 novih postupaka pred sudom.

Posle Rusije sledi Ukrajina sa 196 novih predmeta podnetih protiv nje Evropskom sudu za ljudska prava, Turska sa 106 i Rumunija sa 104, posle čega sledi Srbija sa 69 novih predmeta, navodi se u saopštenju beogradske kancelarije SE.

Za Srbiju je broj novih slučajeva značajno povećan u poređenju sa 16 u 2020. godini, ali se navodi da je samo jedan od njih slučaj koji otkriva strukturne ili sistemske probleme, a preostalih 68 slučajeva su ponavljani slučajevi.

Za Srbiju, broj nerešenih predmeta, odnosno presuda Evropskog suda koje još nisu u potpunosti izvršene u 2021. godini je 76 , što je značajno povećanje u poređenju sa 33 u 2020. godini.

Ovo povećanje je bilo uglavnom zbog povećanja broja nerešenih predmeta koji se ponavljaju – 64 u poređenju sa 21 u 2020. godini, dok je broj nerešenih vodećih predmeta ostao isti kao 2020. godine, odnosno 12.

Broj završenih slučajeva u 2021. godini je 31, u poređenju sa 40 u 2020. godini, dok sedam vodećih slučajeva čeka već pet godina na okončanje.

U 2021. godini, Srbija je platila zadovoljenje u 35 slučajeva, u polovini – 18 slučajeva to je učinjeno u predviđenom roku.

Na dan 31. decembra 2021. godine, potvrda plaćanja se čekala u 41 slučaju, dodaje se u saopštenju.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.