Oskar za najbolji film osvojila porodična drama “Koda”

Oskar za najbolji film osvojila porodična drama “Koda”

Izvor: Pixabay.com

Izvor: SEEcult.org

28.03.2022

Kategorija: U fokusu

Ceremonija 94. dodele nagrada Američke filmske akademije protekla je u znaku nekoliko iznenađenja i novih istorijskih momenata, incidenta između Vila Smita i Krisa Roka, kao i simbolične podrške Ukrajini. Glavnu nagradu osvojila je Eplova porodična drama “Koda”, najviše nagrada odneo je film “Dina”, a Netfliksov “Moć psa”, koji je važio za glavnog favorita i imao najviše nominacija, trijumfovao je samo u konkurenciji za režiju, pa je Džejn Kempion postala tek treća žena u istoriji koja je dobila Oskara u toj kategoriji.

Pobednički film “Koda” o srednjoškolki i njenoj gluvonemoj porodici u malom ribarskom gradu, za koji je rediteljka Sijan Heder dobila Oskara za najbolji adaptirani scenario, postao je prvo ostvarenje nekog striming servisa koje je osvojilo nagradu Akademije za najbolji film. U konkurenciji je bio sa filmovima “Ne gledaj gore”, “Kralj Ričard”, “Pica od sladića”, “Aleja noćnih mora”, “Dina”, “Priča sa zapadne strane” i japanskim “Povezi me”, koji je osvojio Oskara za najbolji film van engleskog govornog područja.

Dramski efekat 94. ceremoniji, održanoj ponovo u Dolbi teatru u Holivudu posle prošlogodišnjeg pandemijskog izdanja, dao je Vil Smit, koji je dobio Oskara za najboljeg glumca u filmu “Kralj Ričard”.

Smit je prethodno udario Krisa Roka u lice zbog šale koju je napravio na račun frizure njegove žene Džejde Pinket Smit, koja je skratila kosu zbog bolesti. Smit se potom izvinio zbog incidenta, a uz suze je primio Oskara.

Najboljom glumicom proglašena je Džesika Čestejn za ulogu religiozne konzervativke koja u filmu “Oči Tami Fej” postaje vatrena zagovornica za prava LGBT osoba.

U istoriju ulazi rediteljka Džejn Kempion, koja je i važila za favorita, a prva je žena koja je dva puta nominovana za Oskara za režiju. Njen psihološki vestern “Moć psa”, iako sa najviše – čak 12 nominacija, ostao je samo na jednoj nagradi. Ovo je ujedno prvi put da je Oskara za režiju dve godine uzastopno osvojila žena – 2021. godine nagrađena je Kloi Žao za “Zemlju nomada”.

Nagradu za najbolji originalni scenario osvojio je Kenet Brana za film “Belfast”, koji je imao sedam nominacija, kao i “Priča sa zapadne strane” Stivena Spilberga, za koju je Arijana Debouz osvojila Oskara za sporednu žensku ulogu.

Naučno-fantastični blokbaster “Dina” Denisa Velneva, koji je imao deset nominacija, trijumfovao je u šest kategorija – nagradu za najbolje vizuelne efekte osvojili su Brajan Konor, Tristan Majls, Pol Lambert, Gerd Nefcer, a Oskara za najbolju fotografiju Greg Frejzer. “Dina” je osvojila i Oskara za najbolji zvuk, muziku (Hans Zimer), scenografiju i montažu, a te nagrade dodeljene su prvi put uoči zvaničnog početka ceremonije – u pokušaju TV kuće EjBiSi da skraćenjem prenosa programa popravi rejting gledanosti.

Pevačica i kantautorka Bili Ajliš, višestruka dobitnica Gremija, osvojila je sa bratom Fineasom Oskara za najbolju pesmu – numeru “No Time To Die” iz istoimenog, 25. filma o tajnom agentu Džejmsu Bondu. Tom serijalu, inače, odata je posebna počast povodom šest decenija.

Najbolja kostimografkinja je Dženi Bevan, kojoj je to treći Oskar u karijeri – ovoga pita za film “Zlica”.

Oskar za najbolji dugometražni dokumentarac osvojili su autori filma “Summer of Soul (…or, When the Revolution Could Not be Televised)” (Ahmir Tompson, Džozef Patel, Robert Fajvolent i Dejvid Dinerstajn), o Harlem festivalu kulture 1969. godine sa dosad neviđenim materijalom i velikim delom zaboravljenim.

Najbolji dugometražni animirani film je “Enkanto” (Džared Buš, Bajron Hauard, Ivet Merino i Klark Spenser).

Uoči ceremonije dodeljeni su i Oskar za najbolji kratki dokumentarac (Kraljica košarke), kratki animirani film (Brisač), najbolji kratki film (Dug pozdrav) i najbolju šminku i frizuru (Oči Tami Fej).

Učesnici ceremonije izrazili su simbolično i podršku Ukrajini – minutom ćutanja žrtvama rata i pozivom svim gledaocima prenosa dodele Oskara širom sveta da pomognu stanovnicima te zemlje na koji god mogu način.

Pojedine zvezde iskoristile su i priliku na crvenom tepihu da osude rusku invaziju na Ukrajinu i izraze solidarnost sa ukrajinskim narodom.

Lista svih dobitnika Oskara nalazi se ovde.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.