Mađarska: U kabinetu potpredsednice parlamenta postavljena bista Mikloša Hortija

Mađarska: U kabinetu potpredsednice parlamenta postavljena bista Mikloša Hortija

Mađarski parlamet, foto: NJ/Magločistač

Objavio: Magločistač

30.08.2022

Kategorija: U fokusu

Bista Mikloša Hortija danas je svečano otkrivena i osveštana u kabinetu potpredsednice mađarskog parlamenta Dore Duro, članice Torockaijeve ultra desničarske stranke Naša otadžbina.

Kako prenosi mađarski portal Népszava (Reč naroda), radi se o bronzanoj bisti Mikloša Hortija od 57 centimetara.

Događaj je propratio veliki broj medija.

Potpredsednik stranke Naša otadžbina i član parlamenta Elod Novak kao primer Hortijeve vladavine naveo je „impresivan ekonomski razvoj i beskompromisnu nacionalnu politiku“.

Krajnja desnica Naša otadžbina podnela je predlog skupštinske rezolucije da se 30. avgust, dan potpisivanja druge bečke odluke – po kojoj je Severna Transilvanija privremeno pripojena Mađarskoj, proglasi praznikom, Danom povratka kući.

Konferencija za štampu je bila uvod u otkrivanje Hortijeve statue.

Mikloš Horti, izvor: Wikipedia

Kako prenosi ovaj mađarski mediji, predsednik Fidesa Laslo Kever nije dozvolio da se konferencija za novinare održi u takozvanom salonu parlamenta, pa je održana u sali parlamenta.

Bistu je blagoslovio sveštenik Atila Kovač, a održao je i kratko predavanje gde je polemisao o tome zašto je optužen Mikloš Horti.

Govore su održali i drugi predstavnici ove desničarske stranke, međutim, ni u jednom od govora nije bilo reči o odgovornosti Hortija za Holokaust.

Naša otadžbina je izrazila želju da se Hortijeva statua postavi u kupolu parlamenta.

Nekoliko mađarskih opozicionih partija – Demokratska koalicija, Momentum i udruženje Raoul Wallenberg – protestovalo je protiv postavljanja ove statue.

Ko je bio Horti?

Mikloš Horti je bio austrougarski admiral i regent Mađarske. U vreme Austrougarske, bio je pomorski oficir, te zapovednik krstarice „Navara“ i ratne flote, navodi Wikipedia.

Odgovoran je za istrebljenje Jevreja i zločine nad civilima. U avgustu 1941, Hortijeva vlada je naredila deportaciju Jevreja iz zemlje, a oko 20.000 njih kasnije je ubijeno od strane nemačkih trupa.

U Jugoslaviji je proglašen za ratnog zločinca zbog masovnih likvidacija srpskih civila u Vojvodini.

Mađarski vojnici su odgovorni za smrt ili deportaciju skoro 20.000 građana Vojvodine. Jedan od najpoznatijih zločina ove vojske je masovno ubistvo Srba i Jevreja u januaru 1942. godine poznato kao Racija u južnoj Bačkoj kada je ubijeno preko 3.500 ljudi.

Nemci su ga uklonili sa vlasti i internirali u oktobru 1944. godine, kada je izrazio spremnost za potpisivanje primirja na početku bitke za Budimpeštu. Tada su ga odveli u Bavarsku gde je bio u zatvoru do kraja rata.

Posle rata je učestvovao na Nirnberškom procesu, a potom je otišao u Portugal gde je živeo do kraja života – 1957. godine.

Tokom 2000. godine u Mađarskoj je otpočeo proces njegove rehabilitacije, a posebno tokom vladavine desničarske vlade na čelu sa Viktorom Orbanom.

Podelite sa prijateljima:

Jedan Komentar na
“Mađarska: U kabinetu potpredsednice parlamenta postavljena bista Mikloša Hortija”

Franken says:

Ovo se neće dopasti “velikim saveznicima” Putleru & despot Vućiću, al` kad ovi mogu (mislim na južne susjede) da rehabilitiraju razne drugoratnosvejetske propalice što ne bi mogli i ovi.

(Ne znam da li su ljudi uopće svjesni, ali nazi-fašizam se je izmigoljio isod kamena i više se ne krije, no stupa javno. Nažalost po nazi-fašiste, zaboravili su kako su prošli prethodnoga puta, no u svakom kesjsu, dobiće ovoga puta još više po čipci, Samo polako, doći će sve na red)

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.