Foto: NJ/Magločistač
Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije (NSPRS) saopštio je danas da je podneo krivične prijave posebnim odeljenjima za suzbijanje korupcije viših tužilaštava u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kraljevu protiv ministarke prosvete u ostavci i 12 savetnika za materijalno-finansijske poslove školskih uprava zbog smanjenja plata prosveti.
Za zloupotrebu službenog položaja osumnjičeni su Slavica Đukić Dejanović, Nada Pantić (Školska uprava Beograd), Žaklina Stojanović (Novi Sad), Katarina Mirković (Valjevo), Vesna Jeremić (Zaječar), Jovana Đukić (Zrenjanin), Ana Vulović (Kragujevac), Sanja Matijašević (Kruševac i Kraljevo), Mihajlo Raičević (Niš), Lela Kovačević (Užice), Milorad Slavković (Čačak), Dejan Simović (Požarevac) i Zdravka Sotin (Sombor).
Slavica Đukić Dejanović prijavljena je kao podstrekač da se zarada zaposlenima u školama obračunava suprotno Zakonu o radu, navodi NSPRS.
U svom dopisu školama ona je citirala odredbe Zakona o štrajku iako joj je, s obzirom na funkciju koju vrši, bilo poznato da prosvetni radnici nisu bili u štrajku, već su obustavili rad saglasno Zakonu o bezbednosti i zdravlju na radu.
Prijavljeni savetnici za materijalno-finansijske poslove školskih uprava su prema opisu svog radnog mesta i službenog položaja direktno naložili isplatu umanjene zarade ili potpunu obustavu isplate, navodi NSPRS.
Krivičnim prijavama predloženo je tužilaštvima sprovođenje istrage i podizanje optužnice sa zahtevom za izricanje maksimalne kazne zatvora u trajanju od pet godina, imajući u vidu velik broj lica kojima je naneta imovinska šteta i jačinu povrede njihovih prava.
Krivično delo zloupotreba službenog položaja ne zastareva pet godina.
Krivične prijave će u narednom periodu biti podnošene i protiv direkotra škola ako su svojim postupcima naneli materijalnu štetu zaposlenima u prosveti koji su u obustavi rada saglasno Zakonu o bezbednosti i zdravlju na radu, najavljuju iz sindikata.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 86. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti, rodnog identiteta ili drugog ličnog svojstva bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.