Vozači kamiona na Graničnom prelazu „Kelebija“ čekaju i po tri dana: Nezadovoljni radom srpskih i mađarskih carinika

Vozači kamiona na Graničnom prelazu „Kelebija“ čekaju i po tri dana: Nezadovoljni radom srpskih i mađarskih carinika

Foto: NJ/Magločistač

01.12.2023

Kategorija: Subotica

Vozači kamiona koji su u četvrtak, 30. novembra, blokirali Granični prelaz „Kelebija“ u Subotici, nezadovoljni radom srpskih i mađarskih carinika, obustavili su proteste posle ponoći, nakon što su ih, kako su naveli, posetili predstavnici Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije i razgovarali sa njima.

„Problem je da provodimo dva do tri dana na graničnim prelazima, potpuno nefunkcionalnih u poslu, bez bilo kakvih uslova ovde. Na granicama Evropske unije imate životne uslove koji su ispod svakog nivoa ljudskih prava – i sa jedne i sa druge strane graničnog prelaza“, izjavio je za Magločistač vozač kamiona iz Požege Zoran Andrić koji zajedno sa svojim kolegama u koloni dugoj oko 5 kilometara čeka da nakon dva dana pređe granicu sa Mađarskom.

Zoran Andrić, vozač kamiona iz Požege, foto: NJ/Magločistač

Nezadovoljni vozači kamiona su juče u toku dana kamionima blokirali ovaj granični prelaz, ali su propuštali automobile i autobuse.

Međutim, navode da kolona kamiona teče nešto malo brže ali da je i dalje veoma sporo sa obe strane granice. Oni su optužili srpske i mađarske carinike da rade sporo zbog čega vozači kamiona danima čekaju na putu u neadekvatnim uslovima.

U odgovoru Uprave carina Srbije za Magločistač navodi se da su uoči predstojećih praznika evidentne veće gužve teretnih vozila na našim najvećim graničnim prelazima, i da je osim povećanog izvoza, za ovaj period godine karakterističan i povećan broj vozila u tranzitu.

Foto: NJ/Magločistač

„Uprava carina, kako tokom cele godine, tako i sada, prati i ulaže napor da se u komunikaciji sa graničnim službama susednih država, iznađu mere koje bi vozačima, prevoznicima, vlasnicima robe i kupcima, skratile vreme čekanja na samim prelazima“, ističe se u odgovoru.

Iz Nacionalne poreske i carinske uprave u Mađarskoj navode za Magločistač da je upravljanje saobraćajem kontinuirano, a da na osnovu podataka podržanih od strane sistema, za većinu kamiona, prođe manje od jednog sata od trenutka kada uđu i izađu sa terminala.

“Svake godine se povećava broj kamiona koji nameravaju da uđu u Evropsku uniju na graničnom prelazu Tompa. Nadležni organi sarađuju u cilju ubrzanja saobraćaja i stalnog ispitivanja njegovih mogućnosti”, napominju.

U odgovoru se dodaje i da “ne postoji značajna mogućnost da se smanji trenutna dužina boravka, koja obično traje sat vremena, na mađarskom ulaznom terminalu”.

„Valjda je u interesu ekonomije ove zemlje da izvoz funkcioniše, da imamo brži protok roba kako bi nekakav kapital ulazio u ovu zemlju. Ako vi kasnite u startu tri dana, to znači da mnogo manje robe na nivou godine izlazi iz Srbije nego što može da izlazi“, smatra Andrić.

Prema njegovim rečima, u ovo vreme turski kamioni nemaju više dozvole za prelaz preko Rumunije i Bugarske, pa onda svi koriste tranzit preko Srbije, pa umesto da idu na Horgoš, oni odlaze na Granični prelaz „Kelebija“.

Na pitanje zbog čega mađarski carinici rade sporo, kaže da oni sporo rade godinama.

„Imaju tri šaltera gde se razdužuju papiri od kojih je samo jedan u funkciji. Vi dođete na red i on zatvori taj jedan šalter i onda napolju puši cigaru, i to traje 20 minuta. Tih 20 minuta napravi ovde kolonu od kilometar. Čitav problem je tehničke prirode, lako je rešiv ako postoji dobra volja i ljudska namera da se problem reši. Međutim, ja to ne vidim“, rekao je Andrić.

Da muku muče već godinama unazad potvrdio je i vozač kamiona iz Kikinde Vojislav Stojiljković koji je naveo da se ništa ne menja, i da prolazak kamiona uvek ide sporo.

Vojislav Stojiljković, vozač kamiona iz Kikinde, foto: NJ/Magločistač

„Sedimo po dva dana na granici. Imamo kuće, porodice, žurimo kući, evo, vikend će. Da je sve prošlo normalno, mi bismo već bili kući. Problem je jer mi ovde stojimo na putu, tu nema ni toaleta, nema ništa. Nama naši (carinici) kažu da mađarski carinici prave problem, a kad odete tamo, oni vam kažu da naši prave problem. I tako, prebacuju s lopte na loptu. Živim u kabini, to mi je život. Žena mi pripremi hrane, šta treba, i šta da radiš…“, istakao je Stojiljković.

Prema navodima vozača, protestu su se osim vozača iz Srbije, pridružili i vozači iz Makedonije, Hrvatske, Slovenije, Turske, Bugarske, Poljske.

Iz Policijske uprave Subotica je rečeno za Magločistač da je policija juče na Graničnom prelazu „Kelebija“ bila prisutna kako bi omogućila funkcionisanje putničkog saobraćaja i saobraćaja autobusa.

Podelite sa prijateljima:

Jedan Komentar na
“Vozači kamiona na Graničnom prelazu „Kelebija“ čekaju i po tri dana: Nezadovoljni radom srpskih i mađarskih carinika”

Poslanik says:

А што не пошаљете допис господину Ждрњи. Добро је познато да је он “први човек”, који вуче све конце када је у питању граница и царина. Е сад, што се тиче дописа вероватно ћете имати мало проблема, јер се код Ждрње могу најављивати једино брендирани политичари попут Тадића и Кокезе. Тако да постоје шансе да ће те морати преко некога од њих да решавате проблем. “Наша” држава, СНС, Вучић… они одавно немају неког великог утицаја на дешавања на граници на северу Бачке и не питају се пуно. Нису ствари увек онакве какве мислите да јесу… Срећно!

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.