Subotica krije još jednu od retkih sačuvanih kaldrmisanih ulica (FOTO)

Subotica krije još jednu od retkih sačuvanih kaldrmisanih ulica (FOTO)

Ulica Bartola Kašića, foto: NJ/Magločistač

Objavio: Magločistač

02.11.2022

Subotica je nekada imala svega nekoliko ulica sa očuvanom kaldrmom, a njihov broj se tokom godina ili smanjio zbog raznih radova ili su one delimično uništene zbog neodržavanja ili neadekvatne rekonstrukcije.

Foto: NJ/Magločistač

Očuvana kaldrma krasi ulicu Petra Drapšina, jednu od najstarijih i najlepših subotičkih ulica, a druga je u Harambašićevoj ulici, koja je, međutim, rekonstruisana, a tom prilikom, ocenjuju pojedini stručnjaci, kocke su bile prosto samo “nabacane”, zbog čega ova ulica ne izgleda kao što je nekada izgledala.

Nekada smo imali kaldrmu i u ulici Age Mamužića, koja se nalazi samom u centru grada, iza Žute kuće, a koja je, međutim, trajno uklonjena tokom rekonstruisanja ove ulice.

Foto: NJ/Magločistač

Još jedna od prelepih subotička ulica, sakrivena od očiju javnosti, nalazi se u Bartola Kašića, sporednoj uličici Somborskog puta. Ulica je lepa i kaldrma je očuvana, a u njoj se nalaze kuće građene polovinom 19. i početkom 20. veka. Pojedine kuće su neobične zbog zabata koji je okrenut ka ulici, a mnoge od njih čuvaju i motive na svojim fasadama.

Iako se ulica Bartola Kašića ne nalazi pod zaštitom grada, ona je svakako vredna pažnje zbog kaldrme koja je čini posebnom, pa sigurno zaslužuje da se bar jednom prošetamo kroz nju.

Podelite sa prijateljima:

2 Komentara na
“Subotica krije još jednu od retkih sačuvanih kaldrmisanih ulica (FOTO)”

Mini Jugoslavija says:

Ulica Pariske Komune

Adrijana says:

Moja omiljena ulica za šetnju i uživanje.

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.