Građevinski fakultet u Subotici, foto: NJ/Magločistač
Studenti u blokadi Građevinskog fakulteta u Subotici objavili su da su nakon višemesečne borbe blokirali fakultet, da bi uticali na druge institucije da konačno rade svoj posao, navodeći da više od šest meseci njihovi zahtevi i dalje nisu ispunjeni – zbog čega zahtevaju raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora.
„Artikulacija rešenja došla je onog momenta kada smo shvatili da nam aktuelna vlast neće ispuniti zahteve, naprotiv, aktuelna vlast nas gleda kao neprijatelje i protivnike i spremna je na sve kako bi ugušila studentski glas koji je probudio celu Srbiju, ali i region“, navodi se u saopštenju studenata u blokadi GFS-a objavljenom na društvenim mrežama.
Oni ocenjuju da je „takva vlast univerzitete, fakultete, dekane i profesore, koji su podržali svoje studente, spremna da ućutka i ugasi“, navodeći da je fakultet delimično blokiran jer su u međuvremenu doneli i odluku o nadoknadi nastave.
„Odluka o nadoknadi nastave (konsultativna nastava) nije bila laka, ali nama je fakultet najvažnija institucija i ni na koji način ne želimo da dozvolimo da nam tu instituciju ugase i zatvore“, poručuju.
Napominju da im je jako važna saradnja i sa upravom fakulteta, jer su uvek nailazili na prijateljsku atmosferu od strane iste, zbog čega su ovu tešku odluku doneli zajedno.
„Naravno, ovakva odluka ne znači prekid borbe i odustajanje od naših zahteva. Naprotiv,
ulazimo u novu i drugačiju fazu borbe. Studenti u blokadi će i dalje biti na fakultetu, zajedno sa svim protestnim sadržajem, ali bez bilo kakvog stranačkog delovanja“, navode studenti.
Oni dodaju i da će ulazak na fakultet biti moguć uz indeks, i apeluju da se međusobno poštuju različitosti mišljenja i da među svim studentima vlada kolegijalnost.
„Fakultet bez studenata je samo zgrada, a onima koji žele da nam ugroze školovanje, profesorima i zaposlenima poslove i živote, imamo da poručimo da smo uvek bar tri koraka ispred vas, i da bi trebalo da vas plaši ono što sledi“, navodi se u saopštenju za javnost.
Studenti, kako ističu, „nikada nisu ćutali pa neće ni sada”, osim kada budu odavati počast nastradalim žrtvama u Novom Sadu u periodu od 11.52 do 12.08 časova, svakog dana ispred zgrade Građevinskog fakulteta.
„Do ispunjenja studentskih zahteva – do slobode!“, poručuju studenti u blokadi Građevinskog fakulteta u Subotici na kraju.
2 Komentara na
“Studenti u blokadi Građevinskog fakulteta u Subotici zahtevaju raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora”
Dragi moji i postovani studenti i studentkinje problem je sto bi nista niste shvatili. Jer da jeste imali bi uz protest strategiju razvoja Srbije i Subotice te bi na taj nacin postali vizionari nove Srbije koja nam je jako potrebna
Blokade su vam nepotrebne jer one smanjuju drasticno broj studenata na fakultetu i medjusobnu komunikaciju. Da nema blokada studenti bi bili na okupu svaki dan i protestvovali svaki dan
Učite malo iz iskusta drugih
Uostalom blokade u Hrvatskoj nisu dale nikakve rezultate.
I sto je jos vazno za studente
Postujte i uvazsvajtekritiku. Ona ce vam pomoci vise nego hvalospevi i tapsanja po ramenu
Čula sam da je ORL odelenje zatvoreno.
Da glavni bolnički ćaci nije dr Rakiću produžio ugovor i da više nema ORL odelenja, a ambulantu da radi hirurg.
Ako je istina, stvarno velika sramota.
Subotica iz dana u dan sve više tone sa ovim ćacijima.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 86. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti, rodnog identiteta ili drugog ličnog svojstva bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.