Subotička Savremena galerija priredila je slikovnicu o istorijatu palate Rajhl, zgrade u kojoj je smeštena ova ustanova kulture. Knjiga pod nazivom „Kada bi palata pričala“ je namenjena najmlađima kako bi se upoznali sa ovom zgradom građenom 1904. godine u stilu mađarske secesije, po projektu arhitekte Ferenca Rajhla, koji je sa svojom porodicom neko vreme živeo u ovoj kući.
Slikovnicu su priredili Robert Takarič i ilustratorka Larisa Ivanković i namenili je najmlađim posetiteljima. Mlade čitateljke i čitaoce kroz knjigu pa tako i kroz palatu vode kćerke ovog arhitekte, koji je nekada bio dom Likovnog susreta a danas Savremene galerije Subotica.
Urednica izdanja Jasmina Jovančić Vidaković je rekla novinarima da je Takarič veoma lepo predstavio svoju priču na način da priču zapravo priča najstarija Rajhlova ćerka Ilma i njena sestra Nora koja je u ulozi statistkinje koja prati svoju sestru, jer su njih dve zapravo najduže vremena provele u porodičnoj kući Ferenca Rajhla.
„Mislim da će knjiga jako dobro biti primljena zato što je toliko divan Robertov tekst. On je na toliko dirljiv i duhovit način ispričao, a opet sa tom notom neke sete, jer su ipak morali da napuste ovu zgradu koju je nazvao ’Kuća za lutke’ jer ona zaista izgleda kao neka preslatka kuća za lutke“, navela je.
Dodala je da knjiga sadrži i edukativni deo koji je razumljiv svim generacijama.
„Mnogi posetioci nas pitaju da li imamo nešto o samoj zgradi i mislim da je ovo pravi odnos tog narativa koji je jednako edukativan i privlačan deci, govori njihovim jezikom, a sa druge strane imamo i pravi informativan tekst o istoriji koji govori i starijem uzrastu i roditeljima“, ocenila je Jovančić Vidaković.
Palata Rajhl predstavlja nepokretno kulturno dobro i spomenik je kulture od velikog značaja.
Podsetila je da je Ferenc Rajhl nakon što je bankrotirao na žalost morao da napusti svoju porodičnu kuću, pa tako knjiga govori i o stanarima koji su posle živeli u njoj, i šta se sve kroz istoriju dešavalo u ovoj zgradi.
Slikovnica je štampana na srpskom i na mađarskom jeziku, a njena promocija će biti održana u Savremenoj galeriji Subotica, u okviru obeležavanja 120. rođendana palate Rajhl, u ponedeljak, 22. januara, na Dan mađarske kulture.
2 Komentara na
“Savremena galerija Subotica priredila za najmlađe slikovnicu o istorijatu palate Rajhl”
Radost za najmlađe,
bravo poštovana Jasmina !
✨️✨️✨️✨️✨️✨️
VELIKO BRAVO!
✨️✨️✨️✨️✨️✨️
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.