Savez bačkih Bunjevaca i Bunjevačka stranka Srbije optužuju Suzanu Kujundžić Ostojić za raskol u bunjevačkoj zajednici

Savez bačkih Bunjevaca i Bunjevačka stranka Srbije optužuju Suzanu Kujundžić Ostojić za raskol u bunjevačkoj zajednici

Mirko Bajić, foto: NJ/Magločistač

Objavio: Magločistač

13.10.2023

Kategorija: Politika , Subotica

Savez bačkih Bunjevaca (SBB) i Bunjevačka stranka Srbije (BSS) optužili su predsednicu Bunjevačkog nacionalnog saveta (BNS) za raskol unutar bunjevačke zajednice, a vezano za odluku da se iz tzv. registra bunjevačkih udruženja isključi čak 8 udruženja, koja je donešena – tvrde iz ove dve političke stranke – na „potpuno nelegitimnoj, takozvanoj ‘elektronskoj’ sednici’“.

„Odluka je, naravno, besmislena jer su sva udruženja uredno registrovana po Zakonu o kulturi i nije njihov osnivač nacionalni savet, ali je diskreditacija očigledna, jer je na ovaj način Suzana Kujundžić Ostojić, sa svojom većinom u nacionalnom savetu, bez obrazloženja donela ‘odluku’ da osam udrženja više nisu bunjevačka udruženja“, navodi se u saopštenju za javnost koje potpisuju predsednik SBB-a Mirko Bajić i predsednik BSS-a Andrija Dinić.

Među tim udruženjima nalazi se i Bunjevački kulturni centar Novi Sad, koji postoji i neprekidno deluje više od 10 godina, u kontinuitetu sprovodi manifestacije Dani bunjevačke kulture u Novom Sadu“, i obeležava 25. novembar, dan Velike narodne skupštine, zajedno sa Gradom Novim Sadom, potom pet godina unazad organizuje „Bunjevačku dužijancu“ u tom gradu na čelu koje je svake godine bila upravo Suzana Kujundžić Ostojić, a sve uz podršku Grada Novog Sada, naglašavaju iz SBB-a i BSS-a.

Ovim centrom rukovodi Mirko Bajić, član Bunjevačkog nacionalnog saveta od njegovog osnivanja, koji je u toku mandata, između ostalog, bio predsednik Izvršnog odbora i potpredsednik BNS-a, koji je predsednik političke stranke bunjevačke nacionalne manjine tj. Saveza bačkih Bunjevaca koja deluje na političkoj sceni više od 15 godina, a koji je kao politički predstavnik Bunjevaca bio i savezi poslanik i pokrajinski poslanik i odbornik u Skupštini grada Subotica punih 28 godina  i danas, uvek biran na bunjevačkoj listi, te koji je i dobitnik izuzetnog priznanja „Blaško Rajić“ za očuvanje nacionalnog identiteta Bunjevaca, koje mu je dodelila, pre godinu dana, upravo Kujundžić Ostojić u ime BNS-a.

Prema oceni čelnih ljudi SBB-a i BSS-a, radi se o diskreditaciji bez povoda, razloga i bez obrazloženja, čime se narušava neophodno jedinstvo u zajednici, a „radi svojih ličnih ambicija – materijalnih i političkih“:

„Koji je stvarni motiv i da li je sve ovo ‘slučajno’ ili je dobro smišljeno i namerno urađeno, procenite sami. Činjenica je, naime, a to je izjavio Tomislav Žigmanov, ministar za manjine u Vladi Republike Srbije, da je Suzana Kujundžić dobijala stipendiju od hrvatskih fondacija pod okriljem političke stranke Demokratski savez Hrvata u Vojvodini, i sad je valjda pomislila da je ‘došlo njeno vreme’“.

Iz ove dve stranke podsećaju na kraju i na slučaj kupovine „Bunjevačke kuće“ novcem Pokrajine, jer je umesto objekta za potrebe Bunjevačkog nacionalnog saveta uknjižen „stambeno poslovni objekat – pivnica“ u vlasništvo Centra za kulturu Bunjevaca, u kojem je jedino Suzana Kujundžić Ostojić – upravitelj.

Savez bačkih Bunjevaca (SBB) i Bunjevačka stranka Srbije (BSS), upisana u registar političkih stranaka pod rednim brojem 55, početkom oktobra ove godine su sklopili savez političkih stranaka bunjevačke manjine, u cilju sinhronizovanog delovanja na očuvanju nacionalnog identiteta i političke samostalnosti Bunjevaca, a pod sloganom “Zajedno”

Podelite sa prijateljima:

Jedan Komentar na
“Savez bačkih Bunjevaca i Bunjevačka stranka Srbije optužuju Suzanu Kujundžić Ostojić za raskol u bunjevačkoj zajednici”

Bunjevac says:

Kad ce ovaj Bajic vec crknit?

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.