Propali pregovori poljoprivrednika sa predstavnicima Vlade Srbije: Protest paora sutra i u Subotici

Propali pregovori poljoprivrednika sa predstavnicima Vlade Srbije: Protest paora sutra i u Subotici

Foto: NJ/Magločistač

15.05.2023

Kategorija: Privreda , Subotica

Nakon što je načelno ispunjen samo jedan od osam zahteva i tako propao drugi deo pregovora sa predstavnicima Vlade Srbije, predstavnici sedam ujedinjenih udruženja poljopivrednika, među kojim je i Udruženje poljoprivrednih proizvođača Subotice, u utorak, 16. maja, najavili su proteste u svojim gradovima.

Poljoprivrednicima su pre početka sastanka bili oduzeti mobilni telefoni, a u ime Vlade današnjim pregoviorima su pored premijerke Ane Brnabić prisustvovali i predsednik Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Marijan Rističević, kao i savetnik u Ministarstvu poljoprivrede Nenad Dolovac, dok je ministarka, kako je rečeno prisutnima, “otišla u Kinu da prodaje zalihe prošlogodišnje pšenice”.

“Zaključak nam je da puštaju da srpski seljak propadne. Izgleda da ćemo da zavisimo od uvoza i ugušićemo našu proizvodnju. Mlekara je ponovo spustila otklupnu cenu mleka, nekima su od sutra otkazali otklup mleka. Jednostavno smo svi u istom problemu. Srpski agrar se gasi”, rekao je za Magločistač nakon sastanka Miroslav Matković, predsednik Udurženja poljoprivrednih proizvođača Subotice.

Miroslav Matković, foto: NJ/Magločistač (arhiva)

Kako objašnjava, od osam zahteva koje su 5. maja uputili Vladi Srbije, pokazana je dobra volja da se ispuni samo jedan.

Prihvatili su jedino da podignu prelevmane na 300 dinara po kilogramu. Rekli su da od sledeće godine može da se podigne subvencija po hektaru, ali nisu rekli koliko. Međutim, sve ostale mere subvencija stočarima se ukidaju u korist subvencija po hektaru. Na ovaj način pokušavaju da zavade i podele ratare i stočare. Naš stav je bio da nema podele i da svi zahtevi treba da se ispune”, objašnjava Matković.

Kako Matković kaže, na današnjem sastanku je u nekom momentu rečeno i da je Vlada Srbije spremna da podrži povećanje budžeta za agrar, ali isto tek sledeće godine.

“Što se tiče zahteva koji se odnosio na ‘plavi’ dizel, i to bi kao moglo, ali dogodine, i treba da bude javna rasprava na tu temu prethodno. Moje je mišljenje, međutim, da kupuju vreme. Pitanje je šta će biti dogodine, ko će biti na vlasti i šta će se dešavati”, ocenio je Matković.

U ovom trenutku imamo 800.000 tona viška pšenice

Kako je prisutnima na današnjem sastanku rečeno, ministarka poljoprivrede Jelena Tanasković, bila je sprečena da prisutvuje pegovorima jer je u Kini gde pregovara o prodaji viška srpske pšenice.

Predstavnici svih udruženja poljoprivrednika, foto: Miroslav Matković

“Pšenica će biti otkupljivana po 18 dinara, što sam izneo kao veliki problem, a oni su prebacili na to da ne mogu da utiču na cenu, a kad su mogli uticati, onda su zabranili izvoz. Rečeno nam je da u ovom trenutku imamo 800.000 tona viška pšenice, a novi rod dolazi za mesec i po dana. Ministarka je zato danas u Kini gde prodaje tu pšenicu, kako su nam rekli”, kazao je Matković.

On je dodao da su nakon završetka sastanka dobili poziv za razgovor se predsednikom Aleksandrom Vučićem, koji su odbili jednoglasno.

“Mi ne znamo da li bi to bio sastanak u ovom trenutku ili bi nam zakazali neki termin gde bi samo sakupljali političke poene i odugovlačili. Imao je priliku da prisustvuje današnjem sastanku, ali ne znamo zašto nije”, rekao je Matković i najavio za utorak protest subotičkih poljoprivrednih proizvođača.

“Najavili smo od sutra proteste – sva udruženja. Mi ćemo sutra tokom prepodneva održati protestnu vožnju poljoprivrednom mehanizacijom i plan je da odemo do Gradske kuće. Cilj nam je da skrenemo i pažnju gradonačelnika. Uveče ćemo na sastanku precizirati detalje”, rekao je Miroslav Matković.

Podsećamo, u zahtevu upućenom Vladi Srbije, poljoprivrednici traže formiranje zaštićene otkupne cene mleka u iznosu od 78 dinara po litri bez poreza, premiju za mleko u iznosu od 20 dinara za litar, zatim subvencije u visini od 35.000 dinara po hektaru uz ukidanje ograničenja na 20 hektara.

Oni zahtevaju i da referentna cena ratarskih kultura treba da bude izjednačena sa robnim berzama u Budimpešti i Parizu, zatim traže regulisanje uvoza mleka i mlečnih proizvoda, kao i da cena dizel goriva za sve obradive površine bez akciza sa porezom bude 100 lirata po hektaru za ratarske kulture i 300 litara za povrtarske.

Poljoprivrednici zahtevaju i regres za mlečne krave u iznosu od 40.000 dinara po grlu, kao i ukidanje naknade za odvodnjavanje.

Među potpisnicima zahteva nalaze se Inicijativa za opstanak poljoprivrednika Srbije iz Inđije, Udruženje proizvođača mleka “Naše mleko” iz Šapca, Udruženje poljoprivrednih proizvođača Subotice, zatim Udruženje poljoprivrednih proizvođača “Stig” Grada Požarevca, Udruženje za spas i opstanak stočara zapadne Srbije “Gornje Nedeljice”, Savez udruženja poljoprivrednika Banata, kao i Udruženje proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja “Adrani”.

Podelite sa prijateljima:

Jedan Komentar na
“Propali pregovori poljoprivrednika sa predstavnicima Vlade Srbije: Protest paora sutra i u Subotici”

Mađionićar says:

Pa zar i dalje ne razumete?

Ministarka je otišla u Kinu da proda domaću prošlogodišnju pšenicu, jer se:

‘VALJALA’
UKRAJINSKA
DRUGO-RAZREDNA (paradržavna)
PŚENICA
…….. i naśe domaće (državne) je ostalo na lageru.

Neko ko je omogućavao UVOZ, drži MONOPOL na distribuciju pšenice u zemlji i to na NIVOU INSTITUCIJA (od uvoznika pa do krajnjeg kupca).

…….. Taj neko smeśta državi i śalje Vas na pogreśnu adresu, ne zato śto ste glupi, već zato śto su oni pametni!

…….. I ove godine ista prića, uvežena ukrajinska, pa opet domaća ostala na lageru. I śta će sad ministarka, nego da je proda prijateljima Kinezima kako ne bi propala.

Vreme je da stvari počnete postavljati na pravi način.

Komplikovano jeste, nemoguće takođe jeste, ali izvodljivo je! 🙂

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.