Pomor ptica kod Bačke Topole: Trovači ne miruju tokom vanrednog stanja

Pomor ptica kod Bačke Topole: Trovači ne miruju tokom vanrednog stanja

Izvor: Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije

Objavio: Magločistač

14.04.2020

Kategorija: Subotica

Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije u nedelju, 12. aprila, Pokrajinskoj inspekciji za zaštitu životne sredine prijavilo je trovanje divljih ptica kod Bačke Topole, saopštili su iz ovog udruženja. Tom prilikom nađene su dve mrtve jedinke strogo zaštićenih ptica, mišara i eje močvarice, pored kojih su primećeni komadi mesa prebojeni crvenom supstancom. Ovaj slučaj otkrio je ribočuvar zaštićenog područja Parka prirode „Bačkotopolske doline“.

U ponedeljak, 13. aprila, službenici pomenute inspekcije, uz asistenciju službenika Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode, policije, predstavnika upravljača zaštićenog područja i članova Ekološkog društva „Arkus“, obavili su vanredni inspekcijski nadzor i pregledali veliku površinu unutar i oko Parka prirode „Bačkotopolske doline“. Pretraga terena otkrila je do sada nezabeležen slučaj namernog trovanja divljih životinja.

Na ukupno 17 lokacija pronađeno je oko 50 zatrovanih mamaca i sakupljeno 18 uginulih životinja. Stradalo je šest jedinki eja močvarica i dva mišara koji su strogo zaštićeni, te četiri gavrana, dve sive vrane, dve svrake, jedan gačac i jedna lisica, koje su zaštićene vrste.

“Na osnovu prvih informacija jasno je da je u pitanju namerno i organizovano trovanje divljih životinja, verovatno usmereno ka divljim grabljivcima poput lisica i šakala. Strahuje se da je na terenu ostao nepoznat broj zatrovanih mamaca budući da ih je teško pronaći u vegetaciji koja buja, a to može uzrokovati nova stradanja zaštićenih i ugroženih divljih vrsta”, navodi se u saopštenju za javnost.

„U okolini Bačke Topole su živela samo dva para gavranova. Ovim trovanjem ubijene su 4 jedinke, pa opravdano strahujemo da su nestala oba para. Ovo je nenadoknadiva šteta za našu prirodu“, izjavio je Akoš Harkai, predsednik Ekološkog društva „Arkus“.

Ranijih godina ovakvi slučajevi istraživani su uz pomoć mađarskog tima sa profesionalnim psima tragačima posebno obučenim da pronalaze uginule životinje, zatrovane mamce i postavljene otrove. Međutim, sada to nije moguće usled zatvaranja granica izazvanih pandemijom virusa SARS-CoV-2.

Izgled zatrovanih mamaca i položaj tela uginulih životinja ukazuju da je ponovo korišćen zabranjeni preparat Furadan. Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije apeluje na policiju i tužilaštvo da ovaj slučaj hitno istraže i pronađu počinioca jer je ovde reč o krivičnom delu protiv životne sredine.

Prema podacima Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, u poslednjih 20 godina širom Srbije zabeleženo je 320 slučajeva trovanja divljih ptica, a u svega nekoliko počinioci su pronađeni i kažnjeni.

Podelite sa prijateljima:

Jedan Komentar na
“Pomor ptica kod Bačke Topole: Trovači ne miruju tokom vanrednog stanja”

anonimni says:

Mozemo zahfaliti svima koi trazili uvidjaj pokrajinske inspekcije na terenu. Furadan verovatno uvezen u Srbiju iz neke drzave gde se jos proizvodi ili samo stavlja se u promet. Od ovog preparata treba vrlo mala kolicina da ubije divljac, stoku koja se slucajno pase biljke koje izraste na zatrovanom terenu i ljude ako se takve biljke uglavnom povrtarske neodgovorni stave u promet jer su sa furadanom suzbili stetocine povrtarski biljaka, uglavnom na cnom luku , rotkvici, rotkvi i na korenima svi kupusnjaca, zato takve proizvode kupiti mozete samo od poznati dobavljaca ili prodavaca na pijacima. Bilo bi jako pozeljno da lokalna i pokrajinska inspekcija isto tako aktivno kontrolise i njive pod uljanom repicom koka ce vrlo brzo ako uslovi budu za cvetanje i razvoj odgovarati cvetati jos pre bagrema. ZAotrovna repica isto tako prouzrokuje pomor PCELA zato upotrebu otrovnog preparata za zastitu repice treba kontrolisati prekrsioce drasticno kazniti. Kod uljane repice odgovorne vrlo lako indentifikovati zna se koja parcela cija, ko je vlasnik ili zakupac. Zasto to skoro niko ne kontrolise i zasto odgovorni nisu kaznjeni, dok pcele masovno stradaju. Naravno to se dogadja i u vocnjacima ako vocke za vreme cvetanja prskaju sa nekom otrovom prskanje za vreme cvetanja otrovom samo skodi i vlasniku jer se oprasivanje biva onemogucen i rod umanje. Ako ispod vocke cveta korov kod nemarni vlasnika otrov i onda prouzrokuje stradanje pcela.

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.