Izložba „Ne/obično lice secesije“ u Gradskoj kući: Secesija je neizbrisiv pečat umetničkog i graditeljskog identiteta Subotice

Izložba „Ne/obično lice secesije“ u Gradskoj kući: Secesija je neizbrisiv pečat umetničkog i graditeljskog identiteta Subotice

Foto: NJ/Magločistač

Objavio: Magločistač

12.06.2023

Kategorija: Subotica

Povodom Svetskog dana secesije, koji je obeležen 10. juna, u Vestibilu Gradske kuće otvorena je izložba „Ne/obično lice secesije“ koja prikazuje jedinstvene dekorativne elemente emblematičnih građevina Subotice, Novog Sada i Beograda, izgrađenih u stilu secesije.

Izložbu je organizovao Republički zavod za zaštitu spomenika kulture, a zainteresovani građani mogu da je pogledaju do 25. juna.

Predsednik Skupštine grada Subotice Balint Pastor je prilikom otvaranja izložbe rekao da se Subotica izdvaja po mađarskoj varijanti secesije, stilu u kome su izgrađene Gradska kuća i Sinagoga, Vodotoranj, Velika terasa, Ženski štrand, Muzički paviljon i Spomen-česma na Paliću.

„Mi svakako treba da čuvamo naše građevinsko blago, i zbog Subotičana, i zbog turista. Secesija je naša komparativna prednost, i ukoliko želimo da povećavamo broj turista u Subotici i na Paliću, onda treba da računamo na secesiju“, rekao je on.

Direktorka Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, Dubravka  Đukanović, istakla je da su poznati arhitekti Marcel Komor i Deže Jakab svojim autorskim delima ostavili neizbrisiv pečat na umetnički i graditeljski identitet Subotice.

„Secesija je iskazala svu tenziju društvenih i umetničkih odnosa na prelomu dva veka koja su postala prekretnica u shvatanju odnosa i prožimanja kulture, umetnosti i zanatstva, dekorativnosti, dizajna, građanske i društvene svakodnevnice“, ocenila je ona.

Prema njenim rečima, izložba ima za cilj da istakne naše nasleđe secesije i dekorativnost kao jednu od osnovnih odrednica ovoga stila:

„Izložba je prikazala i sličnosti građevina iz perioda secesije zahvaljujući kojima je arhitektura secesijskog perioda postala naše zajedničko arhitektonsko nasleđe“.

Materijal i tekstove za ovu izložbu je pripremila istoričarka umetnosti iz Međuopštinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture u Subotici, Neda Džamić. Tokom pripreme izložbe snimljeno je ukupno 35 objekata u tri grada, a selektovano je sedam najreprezentativnijih objekata iz Subotice, Novog Sada i Beograda.  

„Ona je osim dekorativnosti kao posebnu karakteristiku ovih objekata ukazala i na umeće stvaraoca ovih objekata da u toku izgradnje primene potpuno nove i savremene pristupe oblikovanja enterijera i eksterijera“, ocenila je Đukanović.

Izložba je nastala 2022. godine kada je prvi put prikazana u Novom Sadu, zatim u Temišvaru u Rumuniji, i sada u Subotici.

Podelite sa prijateljima:

Jedan Komentar na
“Izložba „Ne/obično lice secesije“ u Gradskoj kući: Secesija je neizbrisiv pečat umetničkog i graditeljskog identiteta Subotice”

Franken says:

“Secesija je naša komparativna prednost… treba da računamo na secesiju“.

Ovo je meni dozlaboga sumnjivo! Ne mnijem u arhitektonskom smislu, no u političkom. Ovo je skivena poruka a da se Vlasi (Srbi) ne dosete.

Govor o “secesiji”, tj. separatizmu, pa makar i samo sevjernog dela naše krvlju & mačem osvojene teritorije, treba da bude opomena za sve SNS-ovce & ovčice na vetrobraniku otadžbine.

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.