Tišina odzvanja subotičkim buvljakom: Katanci na tezgama, protest u Beogradu (FOTO)

Tišina odzvanja subotičkim buvljakom: Katanci na tezgama, protest u Beogradu (FOTO)

Foto: NJ/Magločistač

Objavio: Magločistač

13.04.2022

Kategorija: Privreda , Subotica

Na subotičkom buvljaku – tišina. Čuju se samo koraci i škljocanje foto-aparata novinarke Magločistača. Nema prodavaca na tezgama koji vas pozdravljaju i nude svoju robu. Razlog za to je jednostavan – zakupci na subotičkim pijacama podržali su danas protest svojih kolega širom Srbije koji se protive uvođenju elektronske fiskalizacije na pijace.

Foto: NJ/Magločistač

Jutros se oko 250 prodavaca koji prodaju robu na tezgama subotičkog buvljaka pridružilo „Protestu za opstanak pijaca Srbije“ koji se održava u Beogradu, dok su ostali prodavci u znak solidarnosti stavili katance na svoje tezge. Samo mali broj njih je ipak otvorio tezge za prodavce kojih na pijaci danas – nema.

Novi protest pijačara je organizovan jer je država ignorisala zahteve prodavaca na pijacama da se izuzmu iz fiskalizacije, iako je ovakav zahtev potpisalo više od 15.000 ljudi.

Prema mišljenju jednog od subotičkih prodavaca na buvljaku, veliki je broj prodavaca koji imaju više od 50 godina i koji od 1. maja, kada treba da stupe na snagu nova pravila, nisu u prilici da nađu drugi posao. Njihova egzistencija, ali i egzistencija njihovih porodica, time je ugrožena.

Foto: NJ/Magločistač

“Mi ne želimo fiskalne kase, ali pristajemo da plaćamo paušal, kao i do sada“, navodi on.

Kako kaže, jedan veći broj zakupaca čine i Romi koji će gubitkom posla postati socijalni slučajevi.

Dodaje da su kazne velike i da prodavci to ne mogu da finansiraju, te da postoji opravdana opasnost da se buvljak ugasi.

„Kase ništa ne znače, pijaca je propala svakako“

Jedna od prodavačica, međutim, danas nije zatvorila svoju tezgu, a zatekli smo je kako slaže robu i priprema se za eventualne mušterije koje naiđu.

Ona je rekla za Magločistač da se ne slaže sa zahtevima prodavaca i da je „neplaćanje poreza krivično delo“.

Foto: NJ/Magločistač

„Šta meni vredi da ja sada sa transparentima stojim tamo. Ja plaćam sve uredno državi i sve dok mogu, ja ću gurati. Kada više ne budem mogla gurati, prestaću da radim“, navodi ova Subotičanka.

Prema njenom mišljenju, prodaja robe tokom nedelje je vrlo slaba, a tokom vikenda je jača zbog Mađara koji dolaze da kupuju.

„Kase ništa ne znače, pijaca je propala svakako. Ovim se ništa ne dobija, ne može se raditi na crno. Ako radite, morate i da platite porez državi“, smatra ova prodavačica.

Foto: Prodavac na subotičkom buvljaku i čitalac Magločistača (privatna arhiva)

Na buvljaku u Subotici ima oko 1.500 zakupaca koji su registrovani u Agenciji za privredne registre (APR), ali većina njih nema fiskalne kase i ne izdaje račune.

U Beogradu je u toku protest prodavaca na pijacama, koji je okupio više stotina ljudi iz cele Srbije, a među njima se nalaze i prodavci sa subotičkih pijaca.

Prema rečima jednog od njih, koji nam je poslao i fotografije sa beogradskog protesta, “atmosfera je fantastična”.

On je izrazio nadu da će im država ipak izaći u susret i da je moguće iznaći neko zajedničko rešenje da nastave rad na svojim tezgama.

Podelite sa prijateljima:

Jedan Komentar na
“Tišina odzvanja subotičkim buvljakom: Katanci na tezgama, protest u Beogradu (FOTO)”

Ljiljana says:

Hajde da se ne lažemo, većina pijačara su najobičniji šverceri. Dok je trajala anarhija , bilo je dobro. Toliko su se uljuljkali u činjenici da ih ni jedna vlast nije dirala, pod izgovorom da se čuva socijalni mir, da su poverovali kako je trange-frange ekonomija normalna pojava. Normalno je da kupci žele kvalitet i da mora da postoji zdrava konkurencija. Možda više ne želimo da kupujemo ćarape ( sa “Ć” !), bofl noževe, krivotvorene brendove ili meso sa tezgi, pa je promet sasvim normalno opao.

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.