Foto: NJ/Magločistač
Subotica je danas bila domaćin prve SPARK konferencije za mlade, koja se održala na Učiteljskom fakultetu na mađarskom nastavnom jeziku, a posvećena je preduzetništvu, karijernom razvoju, liderstvu, veštačkoj inteligenciji, kao i pronalaženju balansa između života i posla. Konferenciju su organizovala dva mlada i ambiciozna gimnazijalca – Mateja Srejić (16) i Marko Popović (15) iz subotičkog udruženja „EduKompas“.
Događaj je okupio 150 srednjoškolaca i studenata iz čitave Srbije, sa ciljem da mladima pruže praktična znanja, veštine i inspiraciju neophodnu za uspešan karijerni put i razvoj preduzetničkog duha.
Na konferenciji je bilo reči i o veštačkoj inteligenciji – da li je ona pretnja ili prilika za mlade, kao i o drugim temama koje ih danas okupiraju i pripremaju za svet biznisa.
Cilj organizatora je osnaživanje mladih kroz pružanje znanja i veština koje nisu deo formalnog obrazovanja, kao i njihovo podsticanje na proaktivan pristup karijeri i umrežavanje sa lokalnim preduzetnicima i kompanijama.
Prema rečima Mateje i Marka, njihovi vršnjaci su najviše interesovanja pokazali za radionicu „Kako se prodati (a ne preceniti): Tajne dobrog CV-a i intervjua“, koju vode predstavnici jedne od velikih i poznatih kompanija.
„Pre svega smo ponosni jedni na druge, zato što smo uspeli da organizujemo ovu konferenciju“, ističu dugogodišnji drugari a sada i poslovni saradnici, Mateja i Marko.
„Pokazali smo da godine nisu sve. Mladi za mlade – to je trenutno najaktuelnije – jer znamo šta je za mlade najbolje“, rekao je Mateja novinarima uoči početka konferencije.
On je naveo da je ponosan na Subotičane koji su u velikom broju pokazali interesovanje za ovaj događaj.
„Stvarno nismo očekivali da ćemo morati nedelju dana ranije zatvoriti prijave za učesnike jer je sve bilo popunjeno. Puno nam je srce jer ima ovoliko zainteresovanih mladih, sa ambicijama i sa jasnim ciljevima u životu“, ocenjuje.
Mateja smatra da teme koje su mladima neophodne za dalji karijerni razvoj nisu dovoljno obrađene ni u osnovnoj, ni u srednjoj školi, a ni na fakultetima, te su upravo zato osetili potrebu da nešto promene i organizuju događaj koji bi sve te transformacije stavio na jedno mesto.
Marko podseća da su kroz svoj sajt „EduKompas“, koji je bio njihov prvi veliki zajednički projekat, shvatili koliko je mladima potreban jasan i dostupan izvor informacija.
„Kroz povratne informacije koje smo dobijali od korisnika, shvatili smo da je mnogima zapravo pomogao da saznaju sve što im je bilo potrebno za upis u srednje škole“, ocenio je.
Istakao je da se mnogi učesnici nalaze u periodu života kada traže posao ili prve poslovne prilike, ali da ta tema nije dovoljno zastupljena u obrazovnom sistemu, pa su mladi upravo zbog toga došli na SPARK konferenciju – da nauče više i unaprede svoje preduzetničke veštine.
Jedan od učesnika konferencije, Stefan Obrenović, učenik trećeg razreda subotičke Gimnazije „Svetozar Marković“, smatra da bi svako trebalo da bude deo ovakvih događaja.
„Tu sam zato što želim da istražim prilike za preduzetništvo i mislim da ova konferencija može da mi ponudi šanse koje bi mi značile u životu, posebno u domenu liderstva. Najviše me zanima kako biti sam svoj lider, kako uspeti i kako pronaći motivaciju“, rekao je Stefan.
Jedna od panelistkinja SPARK konferencije je bila i Sanela Šabović, osnivačica privatne škole stranih jezika u Subotici, koja je govorila o preduzetništvu za mlade, navodeći da joj je cilj da mladima prenese šta ih čeka na tom putu – koje su prednosti, ali i slabosti, i kako da izađu na kraj sa izazovima.
„Govoriću o svojim počecima – po čemu su mene ljudi prepoznavali. Kada te neko upiše u telefon kao ’Sanela engleski’, to mora da je neki znak“, rekla je uz osmeh.
Istakla je da su osnovni postulati uspeha isti za sve industrije, bez obzira na to čime se bavite.
„Nadam se da će mladi uspeti da nauče nešto iz mog iskustva, i nadam se velikom broju pitanja“, zaključila je Šabović.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 86. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti, rodnog identiteta ili drugog ličnog svojstva bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.