Uklonjene tri brane na Žedničkom kanalu: Nivo vode u Bačkotopolskom jezeru počeo da raste

Uklonjene tri brane na Žedničkom kanalu: Nivo vode u Bačkotopolskom jezeru počeo da raste

Video screenshot: Mile Antunović

12.10.2022

Kategorija: Bačka Topola , Privreda

Nekoliko dana nakon što je Magločistač objavio tekst o Bačkotopolskom jezeru – u kojem je između ostalog navedeno i da nepoznata lica pregrađuju ustave na Žedničkom kanalu čime onemogućavaju priliv vode rekom Krivajom do jezera – brane su uklonjene, saznajemo iz Ekološkog udruženja ribolovaca “Jezero”.

“Kod donje ustave su uklonjene tri od četiri grede i sada se vidi da voda dotiče do jezera. Ko je to uradio – ne znamo. Na nivou jezera za sada jedva da se primećuje dotok, nivo je porastao za 0,5 do 1 centimetar”, kaže predsednik Ekološkog udruženja ribolovaca “Jezero”, Mile Antunović, u izjavi za Magločistač.

Mile Antunović, foto: MS/Magločistač

On se ovim povodom oglasio i na društvenim mrežama, gde je u Fejsbuk grupi “Ribolovci Bačkoptolskog jezera” javno objavio: “Krivaja je oživela. Voda polako puni kanal i Bačkotopolsko jezero. Nivo vode je konačno počeo rasti”.

Krivaja najveći donator vode Bačkotopolskom jezeru, što je nedovoljno za sadašnji obim navodnjavanja

Prema podacima navedenim u elaboratu o hidrološkom istraživanju jezera, koje je Institut za građevinarstvo Autonomne Pokrajine Vojvodine objavio 1983. godine, navedeno je da je potok Krivaja najveći donator vode za akumulaciju kod Zobnatice, ali ima i najveći uticaj na kvalitet jezerske vode.

Jezero se vodom jednim delom snabdeva i erozijom sa okolnih poljoprivrednih zemljišta, dok na kapacitet akumulacije ipak, kako je navedeno, tokom letnjeg perioda odlučujući uticaj ima režim padavina.

Jezero je nastalo pregrađivanjem toka Krivaje, nasipom dugačkim 296 metara. Visina nasipa prilikom formiranja jezera iznosila je 7 metara, dužina 5,2 kilometara, sa površinom od 250 hektara. Maksimalna dubina jezera u vreme redovnog vodostaja sada je u njegovom južnom, najdubljem delu 5 metara.

Prema podacima iz elobarata, akumulacija je 1982. godine mogla da primi oko 4,8 hiljada metara kubnih vode, sa podzemnim rezervoarom od 5,9 hiljada kubnih metara. Za navodnjavanje je od toga bilo predvđeno oko 2,5 miliona kubika vode, te je procenjeno da takvi kapaciteti Krivaje i podzemlja nisu dovoljni za ovdašnje realne potrebe za navodnjavanjem.

Imre Halgato, foto: MS/Magločistač

Podsećamo, prema podacima koje je Magločistač dobio iz Javnog vodoprivrednog preduzeća “Vode Vojvodine”, preduzeće “Zobnatica” a.d. danas, kada u jezerskom koritu ima i metar mulja, poseduje dozvolu za navodnjavanje 926 hektara poljoprivredne površine, što je gotovo duplo više od predviđenih kapaciteta akumulacije.

U elaboratu se navodi da se zbog povećanja kapaciteta navodnjavanja pristupa izgradnji kanalske mreže Adorjan-Velebit-Čantavir-Bačka Topola. Na ovaj način je bilo u planu da se obezbedi navodnjavanje za 1.500 – 2.000 hektara oranica.

Gde smo, međutim, danas, 40 godina kasnije?

“Kanal Adorjan-Velebit-jezero Palić završen je pre više od deset godina. Kanal Adorjan-Velebit-Čiker odnosno Svetićevsko jezero, takođe je izgrađen, ali nema interesovanja za veću količinu vode iz Svetićevskog jezera. Za punjenje kanala iz Tise vodu tri puta treba prepumpavati. Za nastavak kanala prema Krivaji ima ideje, ali za sada nema ni projektne dokumentacije”, kaže za Magločistač Imre Halgato, koji je od 1998. do 2016. godine rukovodio preduzećem DTD “Krivaja”.

Podelite sa prijateljima:

2 Komentara na
“Uklonjene tri brane na Žedničkom kanalu: Nivo vode u Bačkotopolskom jezeru počeo da raste”

Djuka says:

Pa bas ovaj Imre je i unistio jezero,trebalo ga je davno smeniti a i “Arape” sa Zobnatice oterati

Jasminka B. says:

I na osnovu dokumentacije, a i na osnovu prizora sa jezera u poslednje dve godine, se može zaključiti da je potrošnja prevelika. Projekat zasada Borovnica je velika greška! Ovim tempom, ako ne sledeće, za dve godine sigurno, jezero će nam presušiti. Pa kada je već tako, onda je najbolje rešenje, dok ne bude prekasno, da odmah Borovnice zamene nekom drugom kulturom, koja ne mora u tolikim količinama da se zaliva kao Borovnica.

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.