U Bačkoj Topoli krpljenje udarnih rupa bez saobraćanog upozorenja

U Bačkoj Topoli krpljenje udarnih rupa bez saobraćanog upozorenja

Foto: MS/Magločistač

02.07.2022

Kategorija: Bačka Topola

Prema Zakonu o bezbednosti saobraćaja na putevima, izvođač radova koji popravlja udarne rupe na asflatu jednog naseljenog mesta je dužan da pre početka radova postavi privremenu saobraćajnu signalizaciju u vidu čunjeva i znaka “Radovi na putu”, odnosno znaka “Opasnost na putu”. I pored jasnog propisa, na nekoliko lokacija u Bačkoj Topoli u petak započeta obrada udarnih rupa na asfaltu, ostavljena je – neobeležena.

Zakon propisuje i da izvođač radova uopšteno treba adekvatno da obezbedi mesto na kome se izvode radovi i da signalizaciju održava u propisanom stanju tokom izvođenja radova, a nakon završetka radova da je i ukloni.

Kako se može videti na Portalu javnih nabavki, naručilac ovih radova vrednih 2,5 miliona dinara je Opština Bačka Topola, a izvođač je, kao i unazad nekoliko godina, firma “Lukač putevi” d.o.o. iz Temerina.

Međutim, kako kaže advokat Aleksandar Karabasil iz Bačke Topole, nije sva odgovornost isključivo na izvođaču radova.

“U ovakvim slučajevima predviđena je zakonom i obaveza upravljača putevima, a to je u ovom slučaju Opština, koja je dužna da obezbedi postavljanje privremene saobraćajne signalizacije na delu puta na kome su nastala oštećenja ili prepreke koje se ne mogu odmah otkloniti, i da na taj način obezbedi učesnike u saobraćaju”, kaže Karabasil za Magločistač.

On dodaje i da je za postupanje protivno navedenom predviđena prekršajna odgovornost i za izvođača radova i za upravljača putevima.

Foto: MS/Magločistač

Sledi pitanje: kome građani mogu da prijave ovakve slučajeve zarad lične bezbednosti?

“Nadzor nad primenom propisa iz oblasti bezbednosti saobraćaja na putevima je podeljen između Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture koje vrši inspekcijski nadzor, i Ministarstva unutrašnjih poslova, odnosno saobraćajne policije. Važno je reći da i opštinsko veće ima zakonsku obavezu da najmanje dvaput godišnje podnese skupštini izveštaj o bezbednosti saobraćaja”, napominje advokat Karabasil.

Za prvo vreme, dodaje on, slučaj se može u lokalu prijaviti i saobraćajnoj policiji, koja bi morala da izađe na lice mesta i napravi uviđaj. Međutim, ukoliko slučaj ostane neprijavljen i nerešen, a desi se nezgoda sa materijalnom štetom ili telesnom povredom, građani imaju pravo i da traže naknadu štete.

“Ukoliko građanin pretrpi bilo kakvu materijalnu štetu, recimo na vozilu, ili nematerijalnu za slučaj telesne povrede, može naknadu štete zahtevati i od upravljača putevima i od izvođača radova. Naknadu može ostvariti vansudskim putem, sporazumno, ili ako nema sporazuma – putem suda”, precizira Karabasil.

U ovakvim situacijama, napominje advokat, najbitnije je ostati na licu mesta, pozvati saobraćajnu policiju i prikupiti dovoljno dokaza u vidu fotografija, odnosno javiti se službi Hitne pomoći ukoliko je reč po telesnoj povredi.

Kritične lokacije sa neobeleženim i izbušenim rupama na putu su uglavnom ulice u okolini Doma zdravlja – Petra Kočića, Lenjinova, ali i Mlinska. Građani prijavljuju i rupe od ranije u najužem centru grada, kao i u još nekoliko sporednih ulica.

Podelite sa prijateljima:

Jedan Komentar na
“U Bačkoj Topoli krpljenje udarnih rupa bez saobraćanog upozorenja”

Slobodan Zidar says:

Kada neodgovorni ljudi, a neretko i nekompetentni, obavljaju odgovoran posao, onda je sasvim jasno zašto se decenijama unazad ovakve stvari ponavljaju. Takođe, bitno je znati da je neodgovornost usko povezana sa nekom vrstom zavisnosti i razmaženošću. Takve osobe ostavljaju dubok utisak na savesne sugrađane. Postoje osobe koje imaju rešenje, ali one nekim čudnim sticajem okolnosti i dalje ostaju neprimećene, neshvaćene i odbačene. A šta kažete da se kreira neka vrsta nezavianog odbora ili agencije, koja bi se bavila rešavanjem ovakvih duboko ukorenjenih društvenih problema?

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.