Dom zdravlja “Dr Janoš Hadži” poziva na besplatni preventivni pregled dojki: Korak ka prvom pregledu je najteži

Dom zdravlja “Dr Janoš Hadži” poziva na besplatni preventivni pregled dojki: Korak ka prvom pregledu je najteži

dr Čila Ileš, foto: MS/Magločistač

20.10.2022

Kategorija: Bačka Topola , Društvo

Oktobar kao Međunarodni mesec borbe protiv raka dojke u mnogim zemljama protiče u znaku skretanja pažnje na visoku rasprostranjenost ove bolesti i podizanje svesti o značaju prevencije.

Tim povodom, nakon dvogodišnje pauze usled pandemije korona virusa, bačkotopolski Dom zdravlja “Dr Janoš Hadži” u subotu, 22. oktobra, organizuje mamografske i ultrazvučne preventivne preglede dojki, namenjene ženama koje tu vrstu kontrole nisu obavile nikad ili minium unazad dve godine.

“Pozivamo pre svega žene koje se iz raznih razloga nikad nisu pregledale – koje nemaju zdravstveno osiguranje ili žene iz ruralnih sredina koje se ne pojavljuju na preventivnim pregledima. Pacijentkinjama do 45 godina starosti će se odraditi ultrazvučni pregled, dok će naše sugrađanke starije od te dobi moći da obave mamografski pregled”, kaže za Magločistač v.d. direktora Doma zdravlja “Dr Janoš Hadži”, radiloškinja dr Čila Ileš.

Foto: MS/Magločistač

Ona naglašava da se pregledi ne zakazuju, a da pacijentkinje zbog evidencije treba da ponesu ličnu kartu ukoliko nemaju zdravstvenu knjižicu. Kako kaže, očekuju da će moći da pregledaju oko 40 žena, te da će, ukoliko bude potrebe, akciju i ponoviti.

“Preglede ćemo obavljati koleginica i ja uz dva tehničara. Za ovo vreme možemo uraditi oko 20 ultrazvučnih i isto toliko mamografskih pregleda. Ako uočimo da je odziv žena veći, organizovaćemo još ovakvih preventivnih pregleda jer mesec borbe protiv bilo koje bolesti treba da bude svaki mesec u godini“, poručuje dr Ileš.

Pregledi će u subotu biti dostupni od 7 do 13 časova na radiološkom odeljenju Doma zdravlja.

Žene se najteže odlučuju za prvi pregled

“Kod nas, čim uđete u sistem, čim jednom dođete na pregled, ja odmah kažem – kontrola za godinu dana”, navodi dr Čila Ileš, precizirajući da je upravo na taj prvi pregled žene i najteže motivisati, dok se kasnije na kontrole pretežno redovno javljaju:

“Mislim da smo u Bačkoj Topoli veoma odogovorne, a to mogu da potkrepim velikim brojem pregleda u toku godine, gde dnevno na odeljenju radiološke ultrazvučne dijagnostike imamo oko 15 pregleda i barem 4 mamografska pregleda. Žene koje su jednom došle, one uglavnom ispoštuju i zakazanu kontrolu”.

Ova dva pregleda udruženi, pojašnjava dr Ileš, povećavaju sigurnost nalaza i do 97 procenata, dok preostala tri procenta može da pokrije jedino magnetna rezonanca dojki.

Kontrolni preventivni pregledi se, ističe ona dalje, savetuju na godinu dana:

“Godinu dana je dugačak period. Imate karcinome koji se vreoma brzo razvijaju i potreban im je samo okidač za to. Da li je to stres, udarac dojke za koji mi uopšte ne pomislimo da bi možda pokrenuo neki ozbiljniji proces, tako da bih svakako savetovala ženama da posle 30. godine dolaze na godišnje ultrtazvučne preglede, a posle 45. i na mamografske”.

Karcinom dojke potpuno izlečiv ukoliko se otkrije na vreme

Godišnje u svetu od karcinoma dojke oboli oko 2 miliona žena, od tog broja oko 170 hiljada njih izgubi ovu bitku.

U Srbiji oboleva manji broj žena, oko 4.700 njih godišnje, ali je cifra od 1.700 preminulih veoma zabrinjavajuća, kaže dr Ileš.

Dom zdravlja “Dr Janoš Hadži” u Bačkoj Topoli, foto: MS/Magločistač

A uzrok tome je, smatra ona, upravo kasni dolazak na pregled:

“Karcinom dojke je 100% izlečiv samo ako se dođe na vreme. Strah je najčešći uzrok nedolaska na preglede. Međutim, okolina ima snažan ohrabrujući uticaj na žene gde one koje u svom okruženju imaju primere izlečenja i redovnih pregleda pod njihovim uticajem počnu da dolaze na preventivne preglede”.

Dr Ileš dodaje da treba imati poverenja u lekare i medicinu koja je napredovala po pitanju dijagnostike i lečenja kancera.

Pre 20 ili 30 godina karcinom se izjednačavao sa smrću. To danas više nije slučaj. Ako se dođe na vreme, ako se otkrije u ranom stadijumu, to je izlečivo. Mi imao pacijentkinje koje pratimo i 20 ili 30 godina, sa amputiranim dojkama, i koje dolaze redovno jednom godišnje na kontrole i one su upravo najbolji primer drugima”, kaže dr Ileš.

A šta je “na vreme”?

Redovni preventivni pregledi određuju se za svaku ženu posebno, shodno njenim faktorima rizika, pojašnjava dr Čila:

“Na povećan zirik obolevanja utiču pre svega nasledni faktori. Dakle, ako je nečija majka, tetka ili baka primarno po majčinoj liniji, u ranijem životnom dobu imala kancer, onda prva linija potomstva treba da odradi takozvanu breast cancer antigen (BCA) analizu već sa 30 godina i da onda krene na redovne kontrole”.

Ova vrsta analize (BCA), dodaje naša sagovornica, sada je dostupna u privatnim laboratorijama po ceni od oko 150 evra.

Ona dalje dodaje da ako pacijentkinja u porodici ima nekoliko tipova karcinoma, to dodatno povećava rizik obolevanja.

“Mislim da je u današnje vreme blažen onaj ko u porodici nema nekog ko je imao ili ima dijagnozu nekog oblika kancera. To znači da svaka žena od 30 godina treba da počne sa ultrazvučnim pregledima dojke, neke čak možda i ranije ukoliko su imale problem sa cistama na jajnicima i dojkama, ili poremećaj menstrualnog ciklusa,”, kaže dr Čila Ileš.

Naredni faktor koji ona pominje jeste rana menarha ili kasna menopauza, dakle, što je žena duže hormonski aktivna, veći je rizik obolevanja od kancera dojke.

“Mi danas imamo žene koje u klimaks ulaze tek sa 50 ili 55 godina, i nismo ni svesni koliko uticaj na to imaju hormoni koje nesvesno unosimo u organizam hranom i nekim hormonskim suplementima koji se koriste za podmlađivanje, što je mač sa dve oštrice”, pojašnjava doktorka.

Rizik povećava, dodaje ona, i kasni prvi porođaj, gde danas usled sve učestalijih problema sa sterilitetom, žene prvo dete rađaju tek posle 35 godine.

Pored toga, sa manjim uticajem, kao faktori rizika se navode i pušenje, gojaznost, te fizička neaktivnost.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.