Centar za socijalni rad opštine Bačka Topola: U javnosti stvorena pogrešna slika o postupanju u slučaju maloletne M.Š.

Centar za socijalni rad opštine Bačka Topola: U javnosti stvorena pogrešna slika o postupanju u slučaju maloletne M.Š.

Centar za socijalni rad opštine Bačka Topola, foto: MS/Magločistač

07.11.2023

Kategorija: Bačka Topola

Nakon što je neformalna grupa građanaZa Martinu – Martináért” predsedniku Opštine Bačka Topola Adrianu Satmariju predala peticiju za smenu direktorke bačkotolskog Centra za socijalni rad (CSR) i oduzimanje starateljstva nad Martinom zaposlenoj u toj ustanovi, saopštenjem za javnost oglasila se direktorka CSR-a, Jasmina Zimonjić, navodeći hronološki tok dešavanja i ističući da su javnosti plasirane neistine, te ponavljajući da su od prvog dana zaposleni u ovoj ustanovi postupali u skladu sa zakonom i u interesu deteta.

Kako se kaže u saopštenju, “po rođenju maloletne M.Š., nadležna zdravstvena ustanova iz Bačke Topole je obavestila CSR da biološka majka ne želi da prihvati dete, da se stara i brine o njemu, niti da ostvari kontakt sa detetom. U tom momentu, M.Š., kao dete bez roditeljskog staranja, zbrinuta je u tada jedinu raspoloživu hraniteljsku porodicu u našoj opštini koja je prihvatila dete – porodicu Ozorak Erike iz Bačke Topole”.

Ditrektorka Centra dalje objašnjava da je “Ozorak Erika na evidenciji hranitelja od 2011. godine, kao srodnički hranitelj, od kada je redovno primala naknadu za izdržavanje deteta i naknadu za rad, te je porodica Ozorak, tada imala opštu podobnost za bavljenje hraniteljstvom”.

“Po smeštaju deteta u hraniteljsku porodicu, CSR je pratio razvoj deteta i ostvarivao kontakt sa hraniteljima i detetom. Osim toga, organizovao je i radionice i druženja sa hraniteljskim porodicama i decom na hraniteljstvu. Hraniteljica je od samog početka smeštaja deteta, od strane stručnih radnika Centra bila upoznata sa daljim postupcima u cilju zaštite deteta, odnosno objašnjeno joj je da će se razmatrati mogućnosti povratka deteta u biološku porodicu i usvojenja deteta, u skladu sa procenom njegovog najboljeg interesa”, stoji u saopštenju.

Direktorka Zimonjić je navela da je potom majka deteta dala saglasnost za njegovo usvojenje, te da “mogućnost da datu saglasnost povuče nije iskoristila u zakonski datom roku, već ju je potvrdila u vremenskom periodu u skladu sa zakonom.”

Bili su započeti kontakti sa porodicom biološke majke

Nakon što je biološka majka potvrdila saglasnost za usvojenje, iz CSR kažu da su na inicijativu njene porodice, započeti kontakti sa težnjom da se dete vrati u biološku porodicu srodnika.

“Viđanja su se odvijala najpre u prostorijama Centra, a nakon toga u domaćinstvu porodice. Ponekad je viđenjima prisustvovala i majka deteta, koja nije inicirala susrete niti pokazivala želju da provodi vreme sa svojom ćerkom. Usled tragičnih događaja u porodici porekla deteta, prestalo je odvijanje kontakata deteta i članova biološke porodice”, navodi direktorka Zimonjić.

Nakon tih dešavanja, kako dalje objašnjava, pokrenut je postupak procene opšte podobnosti deteta za usvojenje radi obezbeđenja dugoročnog interesa deteta i trajnog oblika zaštite, sa čim su bili upoznati i hranitelji Ozorak, koji potom podnose zahtev za usvojenje Martine.

“Za potrebe ovog postupka, ceneći da hranitelj koji je podneo zahtev za usvojenje konkretnog deteta po zakonu ne može da vrši dužnost staratelja deteta, dete je stavljeno pod neposredno starateljstvo Centra za socijalni rad Bačka Topola. Detetu je utvrđena opšta podobnost za usvojenje, u skladu sa zakonom i standardima stručnog rada. Nakon izvršene analize spisa predmeta od strane Ministarstva za brigu o porodici i demografiju, dete je uneto u Jedinstveni lični registar usvojenja. Navedenom analizom, utvrđeno je da hranitelji ne ispunjavaju uslove u pogledu razlike u godinama za usvojenje M.Š.”, ističe Zimonjić.

U daljem toku, dodaje se u saopštenju za javnost, Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju dostavlja kompletnu bazu podataka budućih usvojitelja iz Jedinstvenog ličnog registra usvojenja, a stručni tim Centra je, s obzirom na poreklo maloletne M.Š., njen uzrast, jezik kojim govori i ostale specifičnosti koje su važne prilikom izbora adekvatne usvojiteljske porodice, izabrao usvojitelje za koje je procenio da mogu adekvatno da zadovolje potrebe deteta aktuelno, ali i u vremenskoj perspektivi relevantnoj za odrastanje deteta.

“Porodica Ozorak od početka postupka usvojenja nije sarađivala”

Sa odgovorom Ministarstva, kako se navodi u saopštenju, Centar je upoznao supružnike Ozorak i potom u više navrata obavljao razgovore sa njima u cilju njihove pripreme za prihvatanje daljeg postupka i podrške detetu u postupku zasnivanja usvojenja.

“Tokom pomenutih razgovora, hraniteljica nije bila saradljiva i napominjala je da će se boriti i koristiti različita sredstva kako bi dete ostalo u njihovoj porodici. Između ostalog, spomenula je i medijsko istupanje u cilju obaveštavanja javnosti o ovom slučaju”, navodi direktorka CSR, i nastavlja:

“Pre kontakata sa izabranim usvojiteljima, hraniteljica je intenzivirala zdravstvene preglede deteta, dete je boravilo i u bolnici na ispitivanjima, sa objašnjenjem hranitelja da postupak usvojenja utiče na zdravlje deteta. Budući da još uvek nisu započeli kontakti deteta sa izabranim usvojiteljima, postojala je sumnja da su reakcije deteta posledica njegovog opažanja ponašanja hranitelja. Centar je sagledao interes deteta i na neko vreme odložio dalje radnje, a kako su lekarski nalazi ukazivali na dobro opšte zdravstveno stanje deteta, bez neuroloških ispada, pristupilo se realizaciji plana upoznavanja deteta sa izabranim usvojiteljima”.

Prema tvrdnjama direktorke CSR, hraniteljica je bila u konstantnom otporu, i nije postupala u skladu sa svojom ulogom hranitelja koji su dužni da podrže dete u odvajanju od hranitelja u procesu usvojenja.

“Obavestila nas je i da se obratila nadležnom Ministarstvu. Na društvenim mrežama, pored navođenja detalja o slučaju i neistina opostupku usvojenja, objavljivala je i fotografije deteta. Osim toga, radi ostvarivanja isključivo sopstvenih interesa, hraniteljska porodica je dete izložila nepotrebnim medicinskim veštačenjima, suprotno važećim propisima iz oblasti zdravstvene zaštite. Proces i tok viđanja deteta sa potencijalnim usvojiteljima je konstantno prolongiran usled opstruiranja samog postupka usvojenja od strane hraniteljske porodice Ozorak, iako je dete inicijalno prihvatilo izabrane usvojitelje i pozitivno reagovalo na njih”, stoji u saopštenju.

Nakon odbijanja žalbi hranitelja od strane drugostepenog organa, odnosno Pokrajinskog sekretarijata za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova u Novom Sadu, kako kažu u CSR, prekinut je porodični smeštaj deteta u hraniteljskoj porodici Ozorak.

Zbog prestanka hraniteljstva, hranitelj je imao obavezu da preda dete Centru za socijalni rad Bačka Topola. Postignut je dogovor sa hraniteljicom da stručni radnici Centra dođu određenog dana u njeno domaćinstvo i preuzmu dete, što hraniteljica nije ispoštovala.

“Usled nemogućnosti uspostavljanja kontakta sa hraniteljicom, ovaj organ nije imao saznanja o tome gde se i sa kim dete nalazi, o čemu su istog dana obavešteni policija i tužilaštvo. Po dobijanju saznanja o detetu, u večernjim časovima istog dana, izlaskom na teren, izvršen je uvid u stanje deteta od strane dežurnih radnika Centra za socijalni rad Bačka Topola. Dete je i dalje, usled izričitog odbijanja hranitelja da preda dete, bez pravnog osnova, ostalo u njenoj porodici”, navodi direktorka Zimonjić

“Dete je bilo izloženo neprijatnostima i medijskom eksponiranju”

Kako se dalje navodi  u saopštenju, CSR je kao nadležna institucija koja je staratelj detetu i isključivo ovlašćena da u skladu sa zakonom štiti ličnost, prava i interese deteta, u više navrata nezakonitim radnjama hranitelja i drugih lica bio sprečavan da preuzme dete, čime je dete bilo izloženo raznim neprijatnostima i medijskom eksponiranju, čime su kršena prava deteta na bezbednost i pravilan razvoj.

“Dete je nakon preuzimanja od hranitelja odlukom Centra za socijalni rad Bačka Topola smešteno u izabranu usvojiteljsku porodicu na uzajamno prilagođavanje. To je proces koji u skladu sa zakonom može trajati najduže šest meseci. Proces međusobnog prilagođavanja teče uredno, dete pozitivno reaguje na novu sredinu, bez promena u ponašanju i dobrog opšteg zdravstvenog stanja. Stručni radnici Centra su u redovnom kontaktu sa izabranim usvojiteljima i vrše neposredan uvid u stanje deteta, zadovoljavanje njegovih potrebai njihov međusobni odnos”, kaže se u saopštenju Centra.

Kako ističu dalje, “CSR je postupao u skladu sa zakonom i propisanim standardima stručnog rada, vodeći u svakom momentu računa o najboljem interesu deteta, dok hranitelji nisu prihvatili činjenicu da je hraniteljstvo privremeni oblik zaštite deteta bez roditeljskog staranja, kao ni odluku organa starateljstva da je u najboljem interesu deteta da ga usvoji druga porodica. Takođe, zanemarilisu svoju obavezu i odgovornost koji se odnose na pripremu deteta za usvojenje”.

“Prilikom medijskog istupanja, hranitelji su ugrozili pravo deteta na privatnost i bezbednost, a davanjem netačnih i senzacionalističkih informacija o konkretnom procesu usvojenja i manipulacijom emocijama i zdravstvenim stanjem deteta značajno su otežavali postupak usvojenja od njegovog početka, nastavljajući da to čine i nakon upućivanja deteta na međusobno prilagođavanje, predstavljajući sebe kao žrtve i zanemarujući dugoročni i najbolji interes deteta”, smatraju u CSR.

Sve ovo, kako ocenjuju, “za posledicu ima stvaranje pogrešne slike u javnosti o postupanju centra za socijalni rad u konkretnom slučaju u najboljem interesu deteta, kao i pritisak pojedinaca, grupa i šire javnosti na rad organa starateljstva i njihov pokušaj da utiču na to da on promeni svoju odluku o upućivanju deteta na prilagođavanje i dete vrati u porodicu Ozorak”.

Dok još jednom ističu da sin hraniteljice Ozorak nikada nije podneo zahtev za usvojenje Martine, na samom kraju u saopštenju CSR stoji da je uobičajeno da hranitelj prilikom usvojenja deteta ostane važna figura u njegovom daljem životu i odrastanju.

“Nastala situacija i date okolnosti usled opisanog postupanja hranitelja ne daju takvu mogućnost u konkretnom slučaju”, stoji na kraju saopštenja za javnost Centra za socijalni rad opštine Bačka Topola.

Podelite sa prijateljima:

19 Komentara na
“Centar za socijalni rad opštine Bačka Topola: U javnosti stvorena pogrešna slika o postupanju u slučaju maloletne M.Š.”

Maca says:

Zašto haniteljica nije usvojila dete svog brata o kome se brinula već je i za to primala platu od države? I to je sve što treba da znate o nioj

Milojka says:

lion
07.11.2023 at 21:03
Pobogu ti u direktorici vidis Boga..Tesko nama da su svi takvi kao ona.Koliko ti je placeno da je hvalis ili si ti sama J.Z.direktorica i pravdas sebe.Tesko naci goru osobu od nje.Treba je cuti kako urlice.U uredjenim drzavama da neko tako vice na klijente odavno bi letela i nikada vise ne bi bila direktor.Ali ovde vladaju oni koji su zavrsili sns akademiju.Treba je smeniti i da se drustvenim poslom nikada vise ne bavi.
Opstina ih postavlja ali pitanje je da li gradonacelnik sme da istupi sa ovakvim stavom.Ipak jo on mala cvecka.
Ona iz moralnih razloga nikada nece podneti ostavku treba je poznavati.

Mirjana says:

Na samom početku, prvi korak je ignorisan. U drugim slučajevima je uzeto u obzir. Ostaje otvoreno pitanje koji je interes vodio direktoricu, od samog početka, unazad skoro godinu dana?

Član 99
(1) Razlika u godinama između usvojitelja i usvojenika ne može biti manja od 18 niti veća od 45 godina.

(2) Izuzetno, ministar nadležan za porodičnu zaštitu može dozvoliti usvojenje licu koje je starije od usvojenika manje od 18 godina ili licu koje je starije od usvojenika više od 45 godina ako je takvo usvojenje u najboljem interesu deteta.

Pravda says:

#Iliin – I Hitler je mislio da čini sve u interesu svog naroda kada je izdavao naređenja o ubijanju Jevreja u gasnim komorama. I njegovi namesnici su mislili da čine dobro ubijajući u logorima. I Izrael i Hamas misle da čine dobro, i Rusija i Ukrajina misle da rade u interesu svog naroda, a svi broje mrtve. Jel to znači da je interes u broju poginulih? Znači li da je interes ove devojčice u njenoj patnji?
Jedini interes koji je direktorica ostvarila je kada je u pitanju njen sin i njegovo zaposlenje u CSR u kome je ona direktor. Tu je interes znala da prepozna, kod M.Š. nije.

Judit says:

Pa naravno Ilion! Nismo ni slutili da u Srbiji nesto nije strogo po zakonima. Srbija je po tome poznata drzava. Nema korupcije, ni kriminala….? Svako radi u korist naroda. Svaki direktor u korist radnika, svaka sluzba u korist korisnika?

Dixi says:

I Magyar Szó je dobio naređenje!!
Baš čudno da se text pojavio upravo sada, dan nakon predate peticije za smenu direktorke centra.
To su čekali, a ovo je sve da se skrene pažnja.

Maestro says:

Ilion, nice 🙂

Otpor says:

E moj bote. Al si providan. Svi do jednog ima da letite kao bele lale. Ološu ljudski.

. says:

….i zbog svega navedenog, ovo ne treba da ostane na tome već protiv hraniteljice treba da budu podnete odgovarajuće krivične prijave zbog nezakonitog zadržavanja maloletnog deteta

Ilion says:

Podrska direktorici, tacno se moglo videti po nedopustivim ispadima hraniteljice u javnosti i nacinu na koji manipulise emocijama kako bi prikupila podrsku okoline da ona uopste nije svesna da hranitelj nije isto sto i usvojitelj. Hranitelj samo privremeno brine o detetu, ne dobija ga na usvojenje, pogotovo ne u ovom slucaju gde ona po godinama prelazi starosnu granicu potrebnu za usvojenje. Strasno je kada ljudi koji temeljno i pozrtvovano vode svoj posao, pogotovo ovako odgovoran, postanu zrtve senzacionalizma stampe. Po ovom odgovoru se tacno vidi da je direktorica sve radila u korist deteta. Da nam je bar vise takvih radnika.

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.