Preminuo novinar i književni kritičar Igor Mandić

Preminuo novinar i književni kritičar Igor Mandić

Izvor: Pixabay.com

Izvor: Srna

14.03.2022

Kategorija: U fokusu

Hrvatski i jugoslovenski novinar i književni kritičar Igor Mandić preminuo je u 83. godini.

Vest o smrti Igora Mandića objavio je na „Fejsbuku“ leksikograf Velimir Visković, prenose hrvataski mediji.

„Dragi moj prijatelju, živeo si i otišao sa stilom, pisao kritike za ‘Jutarnji’ praktično do zadnjeg dana; otišao gosparski, bez mrcvarenja, uz birano jelo i dobru kapljicu. Ne razdvajajući se do zadnjeg trena od svoje Slavice“, napisao je Visković, opraštajući se od Mandića.

Igor Mandić je karijeru književnog kritičara počeo u zagrebačkom „Vjesniku“, posle čega je nekoliko godina pisao za „Slobodnu Dalmaciju“. Pisao je za brojne novine i magazine u SFRJ, a kasnije u regionu i bio čest gost radijskih i televizijskih emisija. Sredinom devedesetih godina prošlog veka bio je u statusu slobodnog umetnika, da bi 2000. postao glavni urednik „Vjesnika“.

Živeo je i radio u Zagrebu, gde je poslednjih godina pisao redovnu kolumnu za “Jutarnji list”.

Autor je 34 knjige, uključujući “Oklop od papira”, “Predsmrtni dnevnik” i “Sebi pod kožu”.

Rođen je u Šibeniku 20. novembra 1939. godine. Završio je studije komparativne književnosti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu 1963. godine

“Sve što sam imao originalno reći, zapisao sam u svojim knjigama”, rekao je svojevremeno Mandić.

Bio je omiljeni sagovornik zbog svoje pronicljivosti i duhovitosti. Ponosio se svojim hedonizmom po pitanju jela i pića, pa je jednom izjavio “odvajao sam od usta da bih mogao dobro da jedem.”

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.