YIHR: Otvaranje izložbe Muzeja ratnog djetinjstva “Priče o ratovima iz ugla dece” 28. marta u Beogradu

YIHR: Otvaranje izložbe Muzeja ratnog djetinjstva “Priče o ratovima iz ugla dece” 28. marta u Beogradu

Objavio: Magločistač

25.03.2022

Kategorija: U fokusu

U prostoru Endžio Haba u Beogradu (Dobračina 4), u ponedeljak, 28. marta, u 19 sati će biti svečano otvorena izložba „Muzeja ratnog djetinjstva” iz Sarajeva. “Izložba je posvećena svoj deci čije je detinjstvo obeležio rat”, navode iz Inicijative mladih za ljudska prava Srbija (YIHR), koja je organizator.

Na izložbi će biti predstavljen deo muzejske kolekcije koji uključuje priče iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Hrvatske, Kosova, kao i priče dece iz Sirije, Avganistana, Iraka, koja borave u kampovima u BiH i Srbiji, te priče iz Ukrajine koje je Muzej prikupio u okviru istraživačkih aktivnosti, a po prvi put će biti predstavljeni predmeti i kratke video-priče koje govore o iskustvima dece tokom bombardovanja 1999. godine.

“Muzej ratnog djetinjstva” je prvi svetski muzej koji se bavi isključivo pričama rata iz perspektive deteta.

Projekat je započet još 2010. kao veb stranica kojom je upućen poziv ljudima da podele svoja sećanja o ratnom detinjstvu, koja su kasnije pretočena u knjigu „Djetinjstvo u ratu”.

Nakon objavljivanja knjige započet je proces kreiranja muzejske kolekcije, a prva stalna postavka otvorena je u Sarajevu 2017. godine.

„U saradnji sa Muzejem ratnog djetinjstva, naš cilj je da se da glas deci, sada odraslim ljudima, čije je odrastanje obeleženo ratom. Deca su nevina, nedužna i naivna, a ratovi i stradanja, ostavljaju za sobom traume i sećanja koja se nose tokom čitavog života. Ovo je priča o ožiljcima sa kojima se odrasta ali i o pogledu na svet očima deteta koji vraća nadu, a u sećanje na svu decu koja danas ne mogu da nam ispričaju svoju priču. Bitno je da to uradimo mi, koji smo ratove iskusili, sada, kada rat u Ukrajni ne jenjava“, rekla je Sofija Todorović, programska direktorka Inicijative mladih za ljudska prava, organizatora izložbe u Beogradu.

Iz Inicijative pozivaju sve one čije detinjstvo su obeležili ratovi devedesetih ili neki drugi ratovi, a imaju živa sećanja ili uspomene, da donesu i doniraju muzejskoj kolekciji sopstvene eksponate tj. predmete i podele svoju priču koja ih asocira na taj period života.

Donirani eksponati i priče postaće deo stalne kolekcije bosanskohercegovačkog Muzeja ratnog djetinjstva koji istražuje i izlaže širom sveta.

Muzej ratnog djetinjstva kontinuirano radi na dokumentaciji iskustva odrastanja obeleženog ratom, pa njegova kolekcija danas sadrži više od 5.000 eksponata i preko 300 sati snimljenih svedočenja iz 15 različitih ratova.

U Beogradu će povodom otvaranja izložbe boraviti osnivač i direktor Muzeja ratnog djetinjstva Jasminko Halilović i direktorka kancelarije Muzeja u Ukrajini dr Julija Skubitska (Iuliia Skubytska).

Izložba će biti dostupna i na engleskom jeziku, a posetioci sa decom će na raspolaganju imati posebne interaktivne vodiče prilagođenje deci.

Posetioci mogu da pogledaju ovu izložbu od 29. marta do 10. aprila u Endžio Habu, svakoga dana od 12 do 20 časova.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.