Udruženje sekretara osnovnih i srednjih škola: Nezakonito umanjenje februarskih zarada vodi ka brojnim tužbama

Udruženje sekretara osnovnih i srednjih škola: Nezakonito umanjenje februarskih zarada vodi ka brojnim tužbama

Ekonomska srednja škola u Subotici - Štrajk prosvetara i podrška studentima, foto: NJ/Magločistač (arhiva)

Objavio: Magločistač

12.03.2025

Kategorija: U fokusu

Udruženje sekretara osnovnih i srednjih škola uputilo je otvoreno pismo načelnicima školskih uprava i savetnicima za materijalno-finansijske poslove, a vezano za, tvrde, nezakonit obračun zarada za februar.

Ovo udruženje podseća da je dopisom Ministarstva prosvete od 24. februara bilo naloženo školama da se “broj časova rada za februar obračuna prema evidenciji o ostvarenim efektivnim časovima rada za svakog zaposlenog u okviru četrdesetočasovne radne nedelje, koja se vodi u školi, a za čiju ispravnost i tačnost odgovara direktor”, a što – tvrde – nije utemeljeno niti u jednom propisu, već može biti samo osnov za pokretanje disciplinskog postupka protiv zaposlenog.

Direktori škola koji su ovoj situaciji postupili na jedini moguć zakonit način, te u nedostatku sprovedenog odgovarajućeg disciplinskog postupka kojim bi se dokazalo da je zaposleni radio manje časova nego što se obavezao, navode dalje iz ovog udruženja, tražili su sredstva za isplatu zarada, ali ta sredstva savetnici za materijalno- finansijske poslove nisu preneli školama, sa obrazloženjem da sati nisu usklađeni sa dostavljenom evidencijom školskoj upravi.

“Iz ovog razloga u mnogim školama nijedan zaposleni nije ostvari pravo na zaradu dana 06.03.2025. godine. U ovim okolnostima neki direktori smatrali su da su prinuđeni da umanje zaradu zaposlenima koji su obustavili rad pozivajući se na član 39. stav 1. Zakona o bezbednosti i zdravlju na radu, zaposlenima koji su obustavili rad po Zakonu o štrajku bez poštovanja minimuma procesa rada i zaposlenima koji su u zakonskom štrajku, odnosno da postupe po dopisu MP, koji nije zasnovan na zakonu”, navodi se u saopštenju za javnost.

Zarada je pri tome, dodaje se, umanjena i sekretarima, šefovima računovodstva, administrativnim radnicim, pomoćno tehničkom osoblju za koje nije ni propisan minimum procesa rada, “pa se tek ovde ne može razlučiti kojom logikom su se škole vodile”.

Iz Udruženja sekretara osnovnih i srednjih škola naglašavaju da dostavljeno obrazloženje savetnika za materijalno finansijske poslove, kojim je odbijen prenos zarade u skladu sa ugovorima o radu zaposlenih, ne sadrži nikakav pravni, ali ni faktički osnov.

“U njemu se tvrdi da sati nisu usklađeni sa evidencijom ŠU, ali škole nisu u toku februara meseca dostavljale školskim upravama podatke o broju sati rada pojedinačnih, poimence navedenih zaposlenih. Gugl ankete koje su škole popunjavale ne sadrže ove podatke, već samo broj nastavnika u obustavi, u zakonskom štrajku i onih koji radovno rade, tako da ove ankete ne mogu biti faktički osnov za tvrdnju iz obrazloženja da sati nisu usklađeni sa evidencijom školskih uprava”.

Sekretari osnovnih i srednjih škola dalje ističu da – ukoliko Ministarstvo prosvete, školske uprave ili savetnici za materijalno finansijske poslove smatraju da direktori i dalje treba da postupaju u smeru umanjivanja zarada bez zakonskog osnova i sprovedene procedure – resorno ministarstvo treba o tome da izda obavezujuće uputstvo ili obavezujuću instrukciju “kako bi se škole i direktori zaštitili od krivičnopravne i materijalno pravne odgovornosti za ovakvo postupanje”.

U suprotnom, uslediće tužbe zaposlenih protiv škola zbog smanjenja zarada na nezakonit način.

“Kao pravnici koji se bave radnim pravom, možemo da anticipiramo da će ishod sporova biti u korist zaposlenih, a na štetu škole, uključujući i kamatu. To će takođe proizvesti velike troškove postupka. Svaki od ovih sporova iziskivaće i veštačenje, što će dodatno uvećati troškove. Na to se nadovezuju sudske takse i advokatski troškovi i nagrade. Glavnica, kamata, sudski troškovi i advokatski troškovi su sredstva koja će škole potraživati od Ministarstva prosvete”, upozoravaju sekretari.

Problem je, ističu, i to što su do sada škole kod umanjenja zarada “potpuno neujednačeno” postupale, pa postoje škole u kojima su svi zaposleni u potpunoj obustavi a dobili su pun iznos zarade, dok postoje i škole gde su u istoj situaciji zaposleni u potpunosti ostali bez zarade. Opet, u nekim školama zarada je umanjena zasposlenima koji su u zakonitom štrajku, dok u nekim drugim školama nije izvršeno umanjenje u istoj situaciji.

Iz Udruženja sekretara osnovnih i srednjih škola zaključuju na kraju da je jedini način da se spreče tužbe zaposlenih “da se zaposlenima kojima je zarada umanjena u prvom delu, ovaj iznos vrati kroz drugi deo februarske zarade”.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 86. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti, rodnog identiteta ili drugog ličnog svojstva bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.