Foto: NJ/Magločistač
Studenti koji više od tri meseca blokiraju fakultete univerziteta u Srbiji zahtevajući odgovornost za pogibiju 15 osoba u padu nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra prošle godine, uputili su otvoreno pismo “Narodu Srbije”.
Pismo studenata u blokadi prenosimo u celosti.
Mi, studentkinje i studenti, već skoro četiri meseca blokiramo naše fakultete širom Srbije.
Zahtevi protesta još uvek nisu ispunjeni i što veći pritisak vršimo na institucije da rade svoj posao, to veći pritisak i trpimo.
Zbog sve većeg učešća građana i drugih sektora društva, protesti su prerasli iz studentskih u opštenarodne.
Naše društvo se ujedinilo kao nikad pre – prvo u žalosti zbog tragedije, a odmah zatim i u borbi za pravdu. Ipak, pitanje koje se svima nameće ostaje: koji je sledeći korak?
Sve što smo mi studenti do sada postigli desilo se zahvaljujući samoorganizovanju po principima neposredne demokratije i plenumskog zasedanja.
Plenum je otvoreni forum za sve članove jednog kolektiva, gde svi ravnopravno predlažu tačke dnevnog reda, diskutuju o njima i donose odluke na osnovu glasanja proste većine.
Nasuprot ustaljenom modelu predstavničke demokratije, gde se sva moć i odgovornost prepuštaju izabranim predstavnicima koji kroje naše sudbine umesto nas – u neposrednoj demokratiji se svako jednako pita i jednako je odgovoran za ono što ga se tiče.
Svako ima pravo da učestvuje u upravljanju svojom zemljom, neposredno ili preko slobodno izabranih predstavnika, zagarantovano je članom 21 Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima.
Dok nam član 2 Ustava Republike Srbije govori da: Nijedan državni organ, politička organizacija, grupa ili pojedinac ne može prisvojiti suverenost od građana.
Zakon o lokalnoj samoupravi članom 67 predviđa: Oblici neposrednog učešća građana u ostvarivanju lokalne samouprave su: građanska inicijativa, zbor građana i referendum.
Isti zakon u članu 69 kaže: Zbor građana većinom glasova prisutnih usvaja zahteve i predloge i upućuje ih skupštini ili pojedinim organima i službama jedinice lokalne samouprave.
Dakle, šta je za studente plenum – to je za narod zbor građana.
Međutim, zbog izražene centralizacije i korupcije sistema – lokalne samouprave, a sa njima i mesne zajednice, tendenciozno su zapostavljene.
Snaga studentskog pokreta leži u neposrednoj demokratiji koja je, za razliku od predstavničke, nepodložna manipulaciji i potkupljivosti.
Predstavnička demokratija očigledno nije u stanju da reši višedecenijsku društveno-političku krizu naše zemlje, dok model neposredne demokratije, na osnovu našeg iskustva, ima dobru šansu.
Studenti nisu, ne žele, niti mogu biti odraz opšte volje.
Odgovori na najopštija državna i društvena pitanja, koja se trenutno potežu, ne tiču se isključivo studenata i stoga ne smeju pasti samo na naša pleća.
Sve građanke i građani, koji su po našem Ustavu neopozivi nosioci suvereniteta, treba da budu uključeni u diskusiju i odlučivanje na temu aktuelne krize.
Zbog toga pozivamo vas da se okrenete lokalnim samoupravama i samostalno organizujete po modelu neposredne demokratije – kroz zakonom predviđeno telo zbora građana.
Pitaju se i odlučuju oni kojih se tiče – a to smo svi mi.
Studenti u blokadi.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 86. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti, rodnog identiteta ili drugog ličnog svojstva bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.