Blokada suda u Novom Sadu, foto: Autonomija.info
Studenti i građani od ranog jutra dolaze na blokadu suda u Novom Sadu, koja traje od četvrtka i pozivaju postupajuće sudije da dođu u sud i odluče o žalbama branilaca na produženje pritvora za šestoro aktivista koji su okrivljeni za navodno rušenje ustavnog poretka Srbije i koji su u pritvoru duže od 60 dana.
“Nema potrebe da se provlače kroz haustore, neka dođu na glavni ulaz i mi ćemo ih propustiti”, rekao je jedan od studenata redara.
Sin profesorke Marije Vasić koja je smeštena u zatvorsku bolnicu u Beogradu zbog štrajka glađu i žeđu nakon što joj je produžen pritvor na još 30 dana, Milan Čanak obratio se okupljenima i rekao da porodica i advokati od četvrtka nemaju nikakve zvanične informacije o zdravstvenom stanju njegove majke.
“Od četvrtka imamo nula informacija o Mariji, svi ćute”, kazao je Čanak.
Jutros je primetno manje policije u odnosu na četvrtak i petak, kada je bilo i incidenata i kada su u guranju sa policijom povređeni pojedini građani, a pojedinima su policajci prskali biber sprej lice.
“Marija ne traži milost, već zahteva slobodu za sve”, piše na jednom od transparenata koje građani nose ispred suda.
Studenti i građani su blokirali i glavni i sporedne ulaze u sud.
Blokada novosadskog suda počela je u četvrtak, 15. maja ujutro, studenti i građani od tada dežuraju na smenu, a rekli su da će blokada trajati sve dok novosadski aktivisti ne budu pušteni iz pritvora u kom se, kako su istakli, nalaze nezakonito.
Uprava za izvršenje krivičnih sankcija Ministarstva pravde odbacila je danas navode medija da se nije oglašavala povodom zdravstvenog stanja profesorke i aktivistkinje iz Novog Sada, Marije Vasić, koja je nakon višednevnog štrajka glađu i žeđu premeštena u Specijalnu zatvorsku bolnicu u Beogradu, navodeći da je o svemu javnost obavestila istog dana, u četvrtak.
“U istom saopštenju smo naveli i da se pritvorena M.V, koja je u Okružnom zatvoru u Novom Sadu štrajkovala glađu i žeđu, oseća dobro i da joj je u ovoj zdravstvenoj ustanovi uključena infuzija putem koje dobija nadoknadu tečnosti, elektrolita i vitaminsku potporu, a koju je odbijala da primi u pritvorskoj jedinici Okružnog zatvora u Novom Sadu”, saopštila je uprava.
Ona je u današnjem saopštenju, u kom nije navela detalje o sadašnjem stanju Vasićeve, dodala da je blagovremeno obavestila medije o njenom premeštaju i zdravstvenom stanju, navodeći da je zavodska Služba za zdravstvenu zaštitu u Okružnog zatvora Novi Sad sve vreme pratila njene vitalne parametre i da je briga o njenom zdravlju nastavljena i kasnije u Specijalnoj zatvorskoj bolnici u Beogradu.
“Trudili smo se da sve informacije učinimo dostupnim javnosti, a da nijednom ne prekršimo Zakon o zaštiti podataka o ličnosti i zakone koji regulišu prava pacijenata i poverljivost informacija iz zdravstvenog kartona. Informacije smo uputili svim zainteresovanim medijima putem Pres službe, ali su, na žalost, one iz nekog razloga uporno izostajale u izveštajima”, piše u saopštenju.
Ocenili su da su određeni mediji “ciljano obmanjivali javnost, dovodeći u pitanje tretman i lečenje ove pritvorenice”, kao i da je to nedopustivo iz humanih i etičkih razloga, a zatim i iz ugla Zakona o javnom informisanju i medijima, koji obavezuje da se objavljuju proverene i zvanične informacije koje se tiču zdravlja, lečenja i života svakog pojedinca.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 86. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti, rodnog identiteta ili drugog ličnog svojstva bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.