Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI) i Komitet pravnika za ljudska prava (Yucom) danas su saopštili da daju punu podršku inicijativi „Ujedinjeni protiv Kovida“ i pravu zdravstvenih radnika da slobodno iznose svoje mišljenje.
„Zahtevamo od organa javnih vlasti i direktora zdravstvenih ustanova da se uzdrže od bilo kakvih mera i postupaka koje ugrožavaju slobodu govora, pravo na rad i dostojanstvo lekara i zdravstvenih radnika. Lekari, potpisnici inicijative ’Ujedinjeni protiv Kovida’, postupili su kao branitelji i braniteljke ljudskih prava i zbog iznetog mišljenja ne smeju da trpe nikakve posledice. Najoštrije osuđujemo nastupe nosilaca javnih funkcija kojima se ugrožava sloboda mišljenja, kao i pritiske na lekare da povuku svoj potpis”, navodi se u saopštenju za javnost, i dodaje:
„Vlada Srbije, Ministarstvo zdravlja i Krizni štab, kao i sve druge javne institucije koje su uključene u borbu protiv virusa korona, dužne su da uzmu u obzir i razmotre svaku inicijativu i kritiku, a posebno one koje dolaze od strane lekara, kako se zdravstveni sistem ne bi urušio, što bi imalo nesagledive posledice”.
Iz ove dve organizacije podsećaju da je Kancelarija Visokog komesara Ujedinjenih nacija za ljudska prava takođe istakla ulogu branitelja i braniteljki ljudskih prava u umanjenju posledica epidemije:
„Branitelji i braniteljke ljudskih prava rade ključni posao u podržavanju napora na sprečavanju širenja virusa, zaštiti ranjivih ljudi i identifikovanju uticaja pandemije na život i sredstva neophodna za život ljudi. Države treba da javno priznaju doprinose civilnog društva, uključujući i doprinose braniteljki i branitelja ljudskih prava, medijskih radnika i radnica, nezavisnih državnih institucija u deljenju dobrih praksi, rasvetljavanju nedostataka u odgovorima institucija i obrazovanju stanovništva u pogledu javnog zdravlja.”
RERI i Yucom su pozvali sve kolege iz civilnog sektora da pruže podršku zaštiti elementarnih ljudskih prava lekara potpisnika inicijative „Ujedinjeni protiv Kovida“.
[clear]
2 Komentara na
“RERI i Yucom pružili podršku inicijativi „Ujedinjeni protiv Kovida“ i pozvali civilni sektor da učini isto”
@anunnaki
Čini mi se da ste zaboravili da u vašoj opservaciji spomenete Soroša. Jer, očigledno je da su lekari potpisnici inicijative “podmazani” soroševskim penezima.
Molim vas, nemojte više činiti ovakve greške, nego gosn Soreta obvezatno da ste uglavili neđe u vašu sljedeću celomudrenu slovnu nakupinu bez reda & poretka.
Fala.
Vrlo je popularno kritikovatii sa strane lekara jos uspenije ako odluke Vlade odnosno odgovorni za donosene njihove odluke pozovemo na odgovornost i istodobno pozivati se na sve moguce prava i na ljudska prava kriticara i ovi postovani lekara. Ima ogroman broj potposnika ali nigde ne videm njihov predlog koju i kakvu odluku treba Vlada i odgovorni doneti, nisu uzeli toliko truda da to napisu , nadam se da to savrseno znaju samo nisu napisali jer onda za neuspeh njihovog predloga treba da nose i odgovornost, budite sposobni pa NAPISITE i potpisite sta je Vas cenjeni predlog. Dok nema Vas revolucionarni predlog pismeno dotle ste kao malo dete da necu – nevalja ja mozda i mi zelimo Vas savrseni levolucionarni vrlo strucni predlog da procitamo, dotle Vase gundjanje nije nista. Zlonamerno mozda neko moze da pomisli da na racun korone zelite vecu platu i zato tako masovno borite i potposujete. U Ausrtriji plata lekara u bolnici dva do tri puta veca od plate kvalifikovanog radnika ali lekar sem bolnice nigde nesme biti zaposlen i primati platu, analizirajte kakva je praksa kod nas u ovom pogledu i onda trazite vecu platu dotle radite i kada ste odlucili da budite lekar zasto to resili, nadam se da ne zato da cete istovremeno raditi na dva tri mesta i tako cete muzite bolesnike nego zato da pomazete bolesnicima, seljak na polju radi citav dan za nikakvu zaradu da bi i Vi i mi imali sta jesti mislite uvek i na to.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.