Postignut dogovor o uvođenju sistema EES za putovanja u EU: Kraj pečatima u pasošu očekuje se na jesen

Postignut dogovor o uvođenju sistema EES za putovanja u EU: Kraj pečatima u pasošu očekuje se na jesen

Foto: Magločistač (arhiva)

Izvor: eKapija

06.03.2025

Kategorija: U fokusu

Zemlje Evropske unije postigle su u sredu, 5. marta, dogovor o konačnom uvođenju Sistema ulaska/izlaska (EES), automatizovanog registra za putnike, koji je više puta odlagan zbog tehničkih problema i nedostatka spremnosti.

Sporazum, koji su u Briselu postigli ministri unutrašnjih poslova, otvara mogućnost za početak rada sistema na jesen, iako tačan datum još nije određen.

Države članice sada imaju dve opcije: da novi sistem pokrenu istovremeno ili da ga postepeno uvode tokom šestomesečnog prelaznog perioda. Na kraju ovog perioda, svi granični prelazi trebalo bi da registruju putnike isključivo putem EES-a.

Postepeno uvođenje sistema prvobitno nije bilo predviđeno zakonom, ali je nakon konsultacija u novembru predloženo kao rešenje za prevazilaženje dugotrajnog zastoja i implementaciju ovog dugo očekivanog sistema.

Poljska, koja trenutno predsedava Savetom EU, vodiće pregovore sa Evropskim parlamentom o konačnom usvajanju izmenjenog zakona, a očekuje se da će proces teći glatko.

“Oktobar je naš cilj”, izjavio je Tomas Šimonjak, poljski ministar unutrašnjih poslova i administracije.

Dodato je da će sistem “državnim službama omogućiti potpuno nove alate za kontrolu ulaska i izlaska iz Šengen zone, za policiju i graničare”.

Šta je Sistem ulaska/izlaska (EES)?

EES je sveobuhvatna reforma koja datira iz 2016. godine i koja je više puta odlagana. Njegova osnovna svrha je modernizacija provera na spoljnim granicama EU i zamena tradicionalnog fizičkog pečatiranja pasoša.

Sistem će se primenjivati na građane koji nisu iz EU, a dolaze radi posete, odmora ili poslovnih putovanja i mogu boraviti do 90 dana u okviru 180-dnevnog perioda.

Po puštanju sistema u rad, posetioci će pri dolasku morati da pokažu pasoš, a biće im snimljena fotografija lica i elektronski skenirani otisci prstiju.

Svi ulasci i izlasci iz Šengen zone biće zabeleženi.

Prikupljanje biometrijskih podataka i razmena informacija u realnom vremenu trebalo bi da pomognu vlastima u borbi protiv prekoračenja dozvoljenog boravka i prevara s identitetom.

Sve države članice, osim Kipra i Irske, kao i četiri pridružene zemlje Šengena – Island, Lihtenštajn, Norveška i Švajcarska – učestvovaće u ovom programu.

U Kipru i Irskoj pasoši će se i dalje pečatirati ručno.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 86. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti, rodnog identiteta ili drugog ličnog svojstva bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.