Poljoprivrednici čekaju do 12. maja: Ako Vlada ne odgovori, masovni protesti 16. maja

Poljoprivrednici čekaju do 12. maja: Ako Vlada ne odgovori, masovni protesti 16. maja

Foto: Nikola Lučić (arhiva)

Izvor: Agrosmart

05.05.2023

Kategorija: U fokusu

Poljoprivrednici Srbije okupljeni u više udruženja usaglasili su se oko zahteva ka Vladi Srbije. Nakon sastanka u Požarevcu, održanog 3. maja, čiji je domaćin bilo udruženje STIG, saopštili su da su zahtevi urgentni, da će biti poslati Ministarstvu poljoprivrede i Vladi i da će se odgovor čekati do 12. maja.

Ukoliko nadležni ne prihvate zahteve, krenuće se u masovne proteste 16. maja – sva udruženja, od stočara, ratara preko povrtara i voćara će izaći sa mašinama i sva strateška mesta će se blokirati, poručili su predstavnici Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije.

Zahtevi poljoprivrednika su sledeći:

1. Zagarantovana cena mleka 78 dinara + PDV
2. Subvencije po hektaru 300 evra
3. Premija za mleko 20 dinara
4. Referentna cena ratarskih kultura usaglašena sa berzama u Parizu i Budimpešti
5. Prelevmani na uvoz koji će se odnositi na sve države EU i CEFTA sporazum, kao i na sve mlečne proizvode
6. Dizel za obradive površine bez akciza sa PDV-om, 100 l/ha za ratarske kulture i 300 l/ha za povrtarske i voćarske kulture
7. Regres za mlečne krave 40.000 dinara
8. Ukidanje plaćanja naknade za odvodnjavanje i prebacivanje tog tereta na lokalne samouprave.

Sastanku u Požerevcu prisustvovali su Inicijativa za opstanak poljoprivrednika Srbije, STIG, Poljoprivrednici grada Subotice, Savez poljoprivrednika srednjeg Banata, Naše mleko, Za spas i opstanak stočara zapadne Srbije. Podršku je dalo i Udruženje proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.