OSMI MART NIJE POKLONJENI CVIJET, NEGO PODSJETNIK NA BORBU ZA PRAVA ŽENA

OSMI MART NIJE POKLONJENI CVIJET, NEGO PODSJETNIK NA BORBU ZA PRAVA ŽENA

Izvor: radiosarajevo.ba

Objavio: Magločistač

08.03.2016

Kategorija: U fokusu

Međunarodni dan žena tu je da nas podsjeti na borbu za ženska prava koja i danas traje, borbu za jednakost i napore aktivistica kroz historiju u čijim plodovima danas uživaju žene širom svijeta.

Osmi mart nije poklonjeni cvijet

Obilježavanje 8. marta znači proslavu društvenih, političkih i ekonomskih dostignuća žena u proteklih stotinjak godina, te služi kao podsjećanje da pravo na rad, pravo glasa, pravo na zakonom zagarantiranu ravnopravnost spolova, pravo na školovanje, pravo na vlastiti imetak, na izbor i ličnu slobodu, žene u prošlosti nisu imale dok ih nisu izborile hrabre borkinje za prava žena. Ovaj datum nas, također, podsjeća da borba za jednakopravnost nije završena i da u njoj treba učestvovati svaki dan.

Nažalost, komercijalizacija nije zaobišla ni ovaj važni datum u kalendaru ljudskih prava, te se Međunarodni dan žena degradira svođenjem na poklanjanje cvijeća, slatkiša, kozmetike i drugih poklona ženama, dok se njegova suština zanemaruje ili potpuno zaboravlja.

Protesti za bolje uvjete rada

Priča o Danu žena seže još u početke industrijalizacije i vezana je za 1857. godinu, kada su se radnice tekstilne industrije u New Yorku počele žaliti na loše uslove rada i niske plaće, ali je policija rastjerala njihove demonstracije, što je rezultiralo osnivanjem prvog sindikata radnica. Protesti su se nastavili, a 1908. je 15.000 žena marširalo ulicama New Yorka, tražeći pravo glasa, kraće radno vrijeme i bolje plate. U to vrijeme, muškarci su odlučivali o imovini, ženskim pravima i hoće li, i kakav, posao žene imati, a društvo je ženu vidjelo u kući, s djecom, te su zahtjevi za koje su ustale radnice ocijenjeni kao potpuno radikalne ideje. Napori Amerikanki postali su uzor Evropljankama, koje su tek nakon toga počele da se bore za svoja prava.

Odluka o utemeljenju Međunarodnog dana žena donesena je u augustu 1910. godine u okviru 2. Međunarodne socijalističke konferencije žena na inicijativu njemačke socijalistice Clare Zetkin. Ideja Clare Zetkin bila je da žene u svim državama svijeta dobiju jedan isti dan u godini kada će moći, glasnije nego inače, iskazati svoje pritužbe na uvjete rada i zahtijevati prava koja im pripadaju.

Clara Zetkin, borkinja za radnička i ženska prava

Prvi Dan žena obilježen je 19. marta 1911. u Austriji, Njemačkoj, Danskoj i Švicarskoj, a od 1921. godine obilježava se 8. marta. Ujedinjene nacije su, obilježavajući 1975. godinu kao Međunarodnu godinu žena, uvele 8. mart kao međunarodni praznik.

Jednakost za žene – progres za sve

Od prvog obilježavanja Dana žena prošlo je više od stotinu godina, u međuvremenu se u životima žena širom svijeta mnogo toga je promijenjeno nabolje, ali je svijet i danas obilježen nejednakošću. Milioni žena u svijetu i danas trpe nasilje u porodici, nemaju pristup adekvatnoj medicinskoj zaštiti, umiru tokom porođaja, čak i u najrazvijenijim ekonomijama svijeta su plaćene manje od svojih muških kolega na istim pozicijama, a rijetko se mogu vidjeti na rukovodećim i državničkim pozicijama.

Izvor: radiosarajevo.ba

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.