Oko 1.500 naslednika može da očekuje isplatu 1.000 evra u okviru restitucije

Oko 1.500 naslednika može da očekuje isplatu 1.000 evra u okviru restitucije

Izvor: Tanjug

18.12.2020

Kategorija: U fokusu

Ivana Živković iz Agencije za restituciju rekla je za Tanjug da će iznosi obeštećenja koji ne prelaze 1.000 evra biti isplaćeni u novcu i to u celosti u 2022. godini, i to je, prema njenim rečima, najznačajnija izmena Zakona o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju. 

“Svim podnosiocima zahteva kojima je pravnosnažnim rešenjima Agencije za restituciju utvrđen iznos obeštećenja do 1.000 evra, taj iznos će dobiti u gotovom novcu, a ne u obveznicima kao sto je do sada bilo predviđeno”, rekla je Živković. 

Navela je da Agencija rešenja o obeštećenju donosi svakodnevno, a da ona postaju pravnosnažna 15 dana od dana njihovog donošenja, ukoliko nema žalbe na takvo rešenje. 

“Broj će se svakako povećavati svakoga dana, jer se svakoga dana rade rešenja i svakoga dana ona postaju pravnosnažna. Nakon pravnosnažnosti rešenja i nakon usvajanja izmena zakona, oko 1.500 lica bi u 2022. mogla da dobiju iznos obeštećenja u celosti ukoliko je do 1.000 evra po podnosiocu zahteva”, objašnjava Živković. 

Takođe, ukoliko je u jednom rešenju više podnosilaca zahteva, odnosno više zakonskih naslednika bivšeg vlasnika, i ukoliko je za svakog od njih određen iznos do 1.000 evra, svi oni će dobiti taj iznos u gotovom novcu. 

Obveznice za obeštećenje bi trebalo da se emituju 2022. godine, a Živković kaže da bi najpre Vlada trebalo da utvrdi koeficijent obeštećenja. Objasnila je da je to zapravo procenat koji se množi sa iznosom obeštećenja i na osnovu čega se utvrđuje tačan iznos obeštećenja koji će korisnik restitucije dobiti. 

Navela je i da će nakon pravnosnažnosti rešenja kojim se utvrđuje tačan iznos obeštećenja, biti donet akt Vlade Srbije kojim će se utvrditi ukupan broj rešenja i ukupan iznos obeštećenja. 

“Za sva rešenja koja bi postala pravnosnažna do 30. juna tekuće godine, do 30. septembra te iste godine donosio bi se akt Vlade kojim bi se utvrđivao iznos obeštećenja i emisija i način emitovanja obveznica”, pojasnila je Živković. 

Onda bi se naredne godine u odnosu na taj akt Vlade isplaćivale obveznice na rok od 12 godina. Starijima od 70 godina obveznice će se, kaže Živković, isplaćivati u roku od pet godina, a starijima od 65 godina iznos obveznice će se isplaćivati na rok od 10 godina. 

Živković je podsetila da je Agenciji za restituciju ukupno podneto više od 75.000 zahteva za vraćanje imovine, a da je Agencija do sada donela više od 3.000 rešenja o pravu na obeštećenje. 

Ona, međutim, objašnjava, da će se možda donositi rešenja za obeštećenje i za one podnosioce zahteva kojima je neka nepokretnost vraćena u naturalnom obliku. 

“I u tim rešenjima će se možda donositi rešenja o pravu na obeštećenje, ukoliko je ostala neka nepokretnost koja ne može da se vrati u naturalnom obliku”, rekla je Živković.

Podelite sa prijateljima:

Jedan Komentar na
“Oko 1.500 naslednika može da očekuje isplatu 1.000 evra u okviru restitucije”

anonimni says:

Predivno, resenja postaju pravosnazna u roku od 15 dana od dana donosenja, gde to ima u kojoj pravnoj drzavi. Nigde jer ce dok Agencija dopremiti i predati u njihovoj brzini za oko mozda 10 dana, dok stgigne na odrediste i postar iznosi proci ce jos mozda i 5 – 6 dana i ti budala budi pametan i brz i ako ne odgovara podnesi zalbu u roku, to je stvarno ispravan teror nad ostecenima u ovome pravnom sistemu dokaz velikog truda za formiranje pravne drzave i zelje za piblizavanje za EU. Agencija resenja donosi svakodnevno Bravo i tako cini mi se za oko 8 godina koliko je proslo od datuma kada je bio zadnji rok za predaju zahteva po drugi put jer ono sto je prvi put predata puj — pik nevazi, podnesite jovo na novo ponovo. Do sada u svakodnevnom radu uspeli od 75.000 zahteva resiti oko 3.000 to je za primer i dokaz velike zelje za pravilno resenje komunistickog terora u davno za uvek prosloj Titovoj Jugoslaviji u drzavi Golog Otoka, gde je sloboda bila na visini na otoku. Neznam koliko ima zaposleni u Agenciji i kolika su njihova primanja sa kojom opterecuju budzet Srbije — mozda kao u Dimnjicaru u Subotici gde radi 6 dimnjicara i 7 adninistrativnog osoblja ( pisano u Maglocistacu ) i oni su za pohfalu. Vlada do sada nije uspela da utvrdi koeficijent obestecena – pa ne moze to na brzinu Zivkovicu, mozda ce uspeti za naredni 10 godina i to da ucini. Dali direktor Agencije imao do sada vremena da zbog takvog odnosa prema ostecenima trazi pomoc u Strazburu ili ako je ogranicen u some radu da, da odkaz na dobro placeno radno mesto sa javnim obrazlozenjem o nemogucnosti postenog rada u ovoj pravnoj drzavi, gde su vec verni prijatelji sopstvenog dzepa ilegalono prodali i kupili sve sto vredi u korist uspesnim tajkunima u ovom izrabljivackom teroru, ne treba da kazem da sve sto je bilo trazeno sa prvom zahtevom bilo je ta dobra zabranjeno stavljati u promet, zemljiste, kuce i td. ali u ovoj pravnoj drzavi na to ni pravna sluzba ni Vlada u njhovom interesu mozda nisu obratili paznju , nego mozda cak i potpomogli. Vreme je da resimo dali zelimo u EU ili u Komunisticki teror.

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.