NDNV izdao publikaciju “Kako vam možemo pomoći?” o izveštavanju lokalnih medija u Vojvodini tokom pandemije virusa korona

NDNV izdao publikaciju “Kako vam možemo pomoći?” o izveštavanju lokalnih medija u Vojvodini tokom pandemije virusa korona

Izvor: NDNV

Objavio: Magločistač

09.09.2021

Kategorija: U fokusu

Nezavisno društvo novinara Vojvodine izdalo je publikaciju „Kako vam možemo pomoći?”, koja pokazuje rezultate analize izveštavanja lokalnih medija u Vojvodini tokom pandemije virusa korona.

Analizom je bilo obuhvaćeno ukupno dvanaest medija, od čega pet na jezicima nacionalnih manjina – Családi Kör, Magyar Szo, Hrvatska riječ, Hlas l’udu i Ruske slovo, te lokalni portali Magločistač, Pančevo SiTI, Mitrovica.info, tri portala iz mreže ComNet i portal 021.rs.

Za praćenje izveštavanja su bili odabrani „kritični“ meseci od početka pandemije – proglašenje vanrednog stanja, parlamentarni izbori i proces masovne vakcinacije, a naglasak je bio na fokusu izveštavanja, nivou angažmana i profesionalizma.

“Analizom se želelo doprineti još boljem razumevanju uloge lokalnih medija u Vojvodini kao integralnih stubova zajednice na koje se njeni članovi mogu osloniti”, kažu iz NDNV-a, ističući da je generalni zaključak analize da su lokalni mediji dobri „serviseri“, ali i dalje prilično slabi „kontrolori vlasti“.

O Magločistaču

“Tokom marta i juna 2020. i marta 2021. godine subotički portal Magločistač odlikovao se gotovo besprekornim poštovanjem profesionalnih načela, negujući argumentovan, temeljan i trezven pristup izveštavanju o pandemiji.

Redakcija se opredelila za sporovozni model rada, ne utrkujući se s informativnim portalima u prenošenju vesti i statističkih podataka „iz sata u sat“. Umesto toga, naglasak je bio na analitičkim žanrovima, tj. na analizi posledica pandemije.

Bazične informacije uglavnom su obezbeđivane prenošenjem vesti iz drugih medija, dok su članci i intervjui delom bili autorski, a delom preuzeti s drugih portala. Uvidom u korpus moguće je ustanoviti da je Magločistač ostvario saradnju sa drugim medijima iz Vojvodine, uključujući i manjinske medije, što se može smatrati veoma značajnim poduhvatom, zahvaljujući kojem (1) sadržaji lokalnih medija imaju veći domet; (2) problemi lokalne zajednice postaju vidljiviji; (3) ohrabruje se interkulturalizam; (4) jača se solidarnost među medijskim profesionalcima.

U tekstovima Magločistača nisu uočeni prekršaji Kodeksa novinara Srbije: nije bilo slučajeva dezinformisanja, promovisanja pseudonauke, širenja panike, senzacionalizma, diskriminacije i klikbejt naslova.

Kada je reč o izveštavanju o političkim dešavanjima, ovaj portal je nedvosmisleno kritički nastrojen prema vlasti. Međutim, uzroke disbalansa u broju sagovornika koji zastupaju različite političke stavove ne treba tražiti isključivo u uređivačkoj politici Magločistača, već i u lokalnom društveno-političkom kontekstu, budući da su – prema navodima redakcije iz istraživanja Fondacije Slavko Ćuruvija – lokalne vlasti iz Subotice bile u velikoj meri nespremne za komunikaciju s nezavisnim medijima. Magločistač se u sferi političkih tema ne postavlja navijački, ne iznosi klevete i manipulativne spekulacije.

Magločistač je u posmatranom periodu bio proaktivan, profesionalan i odgovoran, uz puno poštovanje zadataka koji se postavljaju pred lokalni medij, naročito u kriznim situacijama.”

Autori publikacije su Stefan Janjić i Natalija Jakovljević, a u izradi su učestvovali i saradnici Nataša Ivaneža, Miroslav Keveždi i Miroslav Gašpar.

Publikacija je nastala u okviru projekta „Local Media and Young Journalists Fight against COVID-19 Disinformation“, koji su podržali The Balkan Trust for Democracy: A Project of the German Marshall Fund i USAID.

Publikaciju “Kako vam možemo pomoći? – Analiza izveštavanja lokalnih medija u Vojvodini tokom pandemije virusa korona” možete preuzeti ovde.

TAGOVI:
Mediji

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.