NAJPOZNATIJI IZ SRBIJE U PANAMSKIM DOKUMENTIMA: DRAKULIĆ, HAMOVIĆ, ŠAPER…

NAJPOZNATIJI IZ SRBIJE U PANAMSKIM DOKUMENTIMA: DRAKULIĆ, HAMOVIĆ, ŠAPER…

Objavio: Magločistač

05.04.2016

Kategorija: U fokusu

U dokumentaciji koja je procurila iz jedne od vodećih agencija za registrovanje ofšor firmi, pojavljuju se imena različitih domaćih biznismena. KRIK je objavio imena najpoznatijih ljudi iz Srbije koji su umešani u skandal.

Istraživanje „Panama Papers“ koje predvode Međunarodni konzorcijum istraživačkih novinara – ICIJ i nemački list „Zidojče Cajtung“, u kom su učestvovali istraživački novinari iz više od 100 svetskih medija, otkriva da su vlasnici ofšor kompanija, koje se često koriste za obavljanje tajnih poslovnih aranžmana i izbegavanje plaćanja poreza, istaknuti svetski političari, biznismeni, osobe iz kriminalnog miljea, ali i javne ličnosti.

KRIK je učestvovao u ovom projektu i analizirao dokumentaciju u vezi sa Srbijom.

To što neko poseduje ofšor kompaniju ne znači da je uključen u nezakonite radnje. Ove kompanije, međutim, mogu se koristiti za izbegavanje plaćanja poreza, skrivanje pravog vlasnika, pranje novca i drugo.

Neke od osoba koje se pominju u tekstu bile su pod istragama ili su optužene za krivična dela koja se tiču poslovanja u ofšoru. Drugi su, međutim, koristili ove firme u zakonitim okvirima.

Detaljan spisak srpskih državljana koji se pominju u panamskim dokumentima možete pročitati na sajtu KRIK-a.

Kako prenosi KRIK, porodični prijatelj i poslovni partner gradonačelnika Beograda Siniše Malog, biznismen Vladimir Delić, jedan je od onih koji se pojavljuju u dokumentima.

KRIK navodi da je Delić prošle godine otvorio dve ofšor firme u Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE), a kupio je i panamsku kompaniju koja se bavi međunarodnim prevozom robe prekookeanskim brodovima.

Kontroverzni srpski biznismen Igor Sabo takođe je koristio usluge agencije “Mossack Fonseca” za izgradnju mreže ofšor kompanija, piše KRIK.

Dokumenta objavljena u ICIJ bazi otkrivaju i nove detalje o značajnom slučaju iz devedesetih – iznošenju novca na Kipar.

Kako piše KRIK, novi podaci pokazuju da je srpski biznismen Zoran Drakulić bio punomoćnik kompanije koja je kontrolisala firmu za koju se sumnja da je preko nje iznet deo novca iz Srbije.

Vuk Hamović, poznati trgovac strujom, pojavljuje se u bazi kao Drakulićev poslovni partner, navodi KRIK.

KRIK piše i da je Srđan Šaper, jedan od važnijih “igrača” u oglašavanju u Srbiji, koristio ofšor kompanije da tri miliona evra, koje je zaradio prodajom prostora za oglašavanje, pošalje iz Srbije u ofšor destinacije – ostrva Niue, Samoa, Bahami.

Milan Popović, Kostić, Cepter…

Iza mreže ofšor kompanija, poznati srpski biznismen Milan Popović ušao je partnerstvo sa Konstantinom Malofejevim, ruskim tajkunom koji je blizak Vladimiru Putinu, piše KRIK.

Dodaje se da se jedan od vodećih srpskih biznismena koji se bavi poljoprivredom i bankarstvom, Miodrag Kostić, pojavljuje u bazi kao biznismen u čije je ime izvršen transfer 368.000 evra.

Predrag Lučić, vlasnik „Lučić Invest“ i „Panonke“, još jedan je srpski biznismen koji se pojavljuje u bazi dokumenata “Panama papers”. Osnivač je dve ofšor kompanije – “Bluering LTD” i “LP Line Investment” 2005. i 2006. godine na Sejšelima, a u bazi nema detalja o poslovanju ovih kompanija, piše KRIK.

Jedan od najbogatijih srpskih biznismena Filip Cepter, prema podacima iz baze ICIJ-a, sarađivao je sa advokatom i trgovcem naftom Alainom Biondom iz Švajcarske, koji je, prema izveštaju Ujedinjenih nacija, bio umešan u manipulacije u vezi sa naftom u Iraku.

On je stupio u kontakt sa agentom “Mossack Fonseca” kako bi otvarao ofšor kompanije za Ceptera, ali je bio i direktor u Cepterovim firmama, piše KRIK i dodaje da je Cepter, kako baza pokazuje, imao kompanije na Britanskim Devičanskim Ostrvima, Panami i Kipru.

Izvor: N1 Beograd/KRIK

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.