MINISTRI ĆE DELITI DRŽAVNE NJIVE DALEKO OD OČIJU PAORA

MINISTRI ĆE DELITI DRŽAVNE NJIVE DALEKO OD OČIJU PAORA

Foto: Magločistač

Objavio: Magločistač

12.01.2017

Kategorija: U fokusu

Komisija za izdavanje državnih oranica u zakup investitorima, sastavljena od pet članova, odnosno tri ministra – Branislava Nedimovića, Gorana Kneževića i Dušana Vujovića, te pomoćnika ministra poljoprivrede Nenada Katanića i specijalnog savetnika Dragana Milića, sastala se juče, što znači da bi se uskoro mogle očekivati i prve saglasnosti da u posed njiva koje su dosad davane poljoprivrednicima uđu novi igrači, poput nemačkog “Tenisa”.

Shodno Zakonu o poljoprivrednom zemljištu, tačnije Uredbi koju je u junu prošle godine donela Vlada Srbije, 30 odsto poljoprivrednog zemljišta u opštinama davaće se u zakup na 30 godina investitorima koji imaju planove za ulaganja u neku vrstu poljoprivredno-prehrambene proizvodnje.

Uredbom (o uslovima, načinu i postupku za ostvarivanje prvenstva zakupa) propisano je da će o tome ko će dobiti oranice u arendu na 30 godina odlučivati komisija u kojoj su tri ministra i još dva člana po izboru jednog od tih ministara i to je za sada jedina poznata.

Sve ostalo je mutno i zamagljeno – od toga kakve bi to planove budući ulagači trebalo da imaju, do toga ko može da garantuje za neki posao u agrobiznisu od tri decenije kada je kao dan jasno da je u srpskoj poljoprivredi sve nepredvidivo.

Kriterijumi po principu “može biti, ali ne mora da znači”

Elem, ko se pre javi sa zahtevom za dugoročni zakup zemljišta i sa investicionim planom, i ko bude po aršinima ministara, taj će njive i dobiti. Ostaju otvorena pitanja poput onih za koga će taj koji će od države dobiti zemljište da bi na njemu razvio neku proizvodnju, proizvoditi prve četiri godine dok ne završi investiciju, šta će se desiti ako od ulaganja odustane za dve-tri godine jer se nigde ne pominje raskid ugovora… Kako stoji u uredbi, traži se od budućih investitora da daju podatke o poljoprivrednom zemljištu, vremenu trajanja zakupa, roku plaćanja zakupnine…, ali ne i o sredstvima obezbeđenja.

Šta će se dešavati ako zakupac zemljišta krene u investiciju, napravi neku halu i predomisli se i povuče, kako to u Srbiji često biva? Da li mu ostaju u rukama hiljade hektara u sledeće tri decenije, iako na toj zemlji neće dići nijedan pogon, pokrenuti proizvodnju, uložiti milione i zaposliti ljude? I zašto uredba ponovo reguliše cenu zakupa oranica iako je već Zakonom, njegovim 64. članom, utvrđeno da će se arenda određivati po prosečnoj ceni na poslednjem nadmetanju u lokalnoj samoupravi? Postoji, doduše, u uredbi petnaestak kriterijuma o tome šta treba da sadrži investicioni plan ali nema najvažnijih i čvrstih, ohih poput održivosti investcije i trajnosti poslovanja. Sve je na odluci članova komisije. Kakav zakon, takav i uredba.

Podsetimo, poljoprivredna udruženja u Vojvodini ustala su i protiv takvog zakona i takve uredbe, bila je na njihovoj strani i pokrajinska administracija dok u Banovini nije promenjena vlast, ali uzalud. Teren je spreman za “velike”, a ko su ti – videćemo uskoro.

Da se zgrabi šta se može pre restitucije

Sve je to problem, a posebno to što nema javnog konkursa. Niti ima kriterijuma. Niko ne zna šta se radi kako se radi. Poenta je u tome da se pre restitucije zgrabe određene površine i da se daju u dugoročan zakup i da neće ući u postupak restitucije. Mi smo jedina zemlja koja za dvadeset godina nije završila restituciju. A rasprodala je sve što je mogla da rasproda od zemljišnih resursa – ukazuje u razgovoru za “Agrosmart” prof. dr Miladin Ševarlić. – Doći ćemo u situaciju sutra da, kao za staru deviznu štednju vršimo nadoknadu podnosiocima zahteva za restituciju po osnovu socijalizacije troškova tih opravdanih zahteva na teret svih poreskih obveznika ili građana. Da ne govorimo o tome da povraćaj zadružnog zemljišta oko 400.000 hektara ne pada im na pamet.

-Oni mogu da rade šta god hoće kada javnosti nisu poznati kriterijumi. To je jedinstvan slučaj u svetu. Daju 30 odsto zemljišta u lokalnim samoupravama ko zna kome i zašto, sve daleko od očiju građana – kaže Ševarlić.

 

Izvor: Agrosmart

Podelite sa prijateljima:

Jedan Komentar na
“MINISTRI ĆE DELITI DRŽAVNE NJIVE DALEKO OD OČIJU PAORA”

István says:

Potomci uzurpatora bivsih komunisticki terorista sprovode ono sto su naucili i nasledili od svoji predaka vrse daljnu uzurpaciji otimacinu. Prvo treba doneti ljudski zakon zasnovanu na pravnim normama i savesti donosioca posle izvrsiti naturalnu restituciju ne samo crkvama nego celokupnom uzurpiranim vlasnicima sa istom Zakonom i istim uslovima kao crkvama, istovremeno paralelno sa restitucijom crkava, kad sve to bude sprovedeno onda drzava moze sa preostalom povrsinom da raspolaze ovako je to drzavni teror nezakoniti delo koju moze samo da uradi i izmislja jedan teroristicki um gde nepostoji pravna drzava Srbija treba da postane pravna drzava. Na takvim povrsinama gde je sprovedena otimacina i izdati u zakup sa ovakvim uslovima ni jedna ozboljna firma nemoze da izgradi neki objek samo neku stracaru jer zna da oteto treba vratiti i pripada pravim vlasnicima !

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.