Udeo struje iz solarnih elektrana iznosio je u Mađarskoj 2021. godine 11,1%, što je najveći udeo u nekoj od 27 članica Evropske unije, pokazao je najnoviji izveštaj mađarske Regulatorne agencije za energetiku i distribuciju (MEKH).
Iako su jako zavisni od meteoroloških uslova, u celoj Evropskoj uniji je tokom 2021. godine povećan broj vetroparkova i solarnih elektrana, i njihov je kapacitet na nivou Unije povećan za 20 gigavata.
Mađarska je zahvaljujući brzom razvoju domaćih solarnih kapaciteta uspela da preuzme vođstvo od nekih mediteranskh država, poput Španije i Grčke, naveo je u izveštaju MEKH, a prenela agencija Teleks.
Prema navodima izveštaja, ukupna potrošnja energije u EU je u 2021. godini porasla za 4,3% u odnosu na 2020. godinu, a u Mađarskoj je taj porast potrošnje iznosio 6%.
U oblasti energetike, kako se navodi, u EU je prošlu godinu najviše obeležio prekid procesa zamene uglja gasom, jer su zbog poskupljenja elektrane na gas postale daleko manje profitabilne.
Tako je učešće elektrana na ugalj poraslo u EU za gotovo dva procentna poena i sa udelom od 14,2% ponovo prestiglo udeo elektrana na gas, koji je iznosio 13.9%, navela je mađarska agencija.
Ipak, trend je u Mađarskoj bio drugačiji, i u njoj je potrošnja uglja za proizvodnju struje nastavila da se smanjuje, a ujedno je rastao udeo solarne energije u ukupnom energetskom miksu.
Međutim, slično kao i u većini evropskih zemalja sa tim potencijalom, i u Mađarskoj je prošle godine povećana proizvodnja struje u nuklearnim elektranama.
Jedan Komentar na
“Mađarska prva u EU po udelu solarne energije u proizvodnji struje”
Pa da.. a kad potrošite, to jest bukvalno isisate ceo Sunce šta će drugima ostati..sebičnjakovići?! Mi ostali da vučemo letriku sas Vegu il’ Aldebaran sunce vam prežarko?!?!?! Obavestiti precednika i državne astrologe da nas dragi somsedi (malo sutra!) potkradaju bezočnom krađom u vidu lopovstva!
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.