JP „Vojvodinašume“ u Briselu dodeljena Povelja za održivi turizam za Specijalni rezervat prirode „Gornje Podunavlje“

JP „Vojvodinašume“ u Briselu dodeljena Povelja za održivi turizam za Specijalni rezervat prirode „Gornje Podunavlje“

Foto: JP "Vojvodinašume"

Objavio: Magločistač

06.12.2022

Kategorija: U fokusu

Javnom preduzeću „Vojvodinašume“ je početkom decembra, u Evropskom parlamentu u Briselu, dodeljena Evropska povelja za održivi turizam za Specijalni rezervat prirode „Gornje Podunavlje“ za naredni ciklus od pet godina tj. period od 2022. do 2026. godine.

JP „Vojvodinašume“ se još tokom 2013. godine opredelilo za sertifikaciju održivog turizma u SRP „Gornje Podunavlje“ i ušlo u proces dobijanja Evropske povelje za održivi turizam (European Charter for Sustainable Tourism – ECST).

U periodu dobijanja prve povelje (2014-2019), glavni cilj preduzeća je bio, i ostao do danas, povećavanje kvaliteta usluga turizma u ovom rezervatu. Uključivanjem u ovaj proces, JP „Vojvodinašume“ je osiguralo platformu za povećanje svesti o zaštićenim područjima, njihovo očuvanje i upravljanje, kao i sprovođenje održivog turizma u saradnji i na dobrobit lokalnog stanovništva i povećanja ekonomskog rasta lokalne zajednice.

Foto: NJ/Magločistač

Proces resertifikacije Evropske povelje za održivi turizam SRP „Gornje Podunavlje“ je realizovan u septembru 2021. godine. Delegirani verifikator Europark federacije Rolands Auzinš iz Letonije je na osnovu viđenog stanja prilikom obilaska SRP „Gornje Podunavlje“, pripremljene strategije i akcionog plana koji su prilikom nominacije predati, sugerisao, a potom je stručni tim Europark federacije verifikovao ovu sugestiju i u martu 2022. godine doneo odluku da se ovaj sertifikat produži i na sledeći ciklus od pet godina.

Za JP „Vojvodinašume“ ovo priznanje od Europark federacije sa kojom deli uspešno iskustvo u saradnji znači jako puno.

Ponosni smo što možemo ravnopravno stajati, rame uz rame, sa svim dobitnicima povelje iz 2022. godine, kao i sa dobitnicima povelje i iz 2020. i 2021. godine (ukupno 48) kojima su ove nagrade zbog pandemije korona virusa dodeljene tek ove godine. Drugo, drago nam je da se ovom prilikom proslavlja i 20 godina dodeljivanja ove prestižne nagrade, što daje dodatnu draž ovoj ceremoniji i ovoj nagradi. Za nas kao šumarsko preduzeće ova nagrada znači i priznanje za sve dosadašnje napore na zaštiti prirode i daljem razvijanju ekoturističke ponude u SRP ‘Gornje Podunavlje’“, navode iz ovog preduzeća. 

SRP „Gornje Podunavlje“ je jedno od pet zaštićenih područja u regionu, a jedino u Srbiji, koje je započelo ovo novo iskustvo sa održivim turizmom.

“Na ovaj način dokazano je da se znanjem, jasnom vizijom i saradnjom, kao i uvezivanjem sa drugim subjektima, može puno toga napraviti kada je u pitanju sektor zaštite prirode i održivog turizma. U prethodnom periodu, načinjeni su značajni napori u tom smislu, obogaćena je turistička infrastruktura i turistička ponuda ovog rezervata i razvijani su različiti oblici saradnje sa lokalnom zajednicom”, ocenjuju.

Zahvaljujući ovom velikom uspehu, SRP „Gornje Podunavlje“, a samim tim i JP „Vojvodinašume“, postalo je prepoznatljivo na turističkim tržištima i upisalo se na mapu svetski priznatih zaštićenih područja kao što su parkovi Provanse (Francuske), Velike Britanije, Španije i Italije.

“Ova nagrada apsolutno daje doprinos ciljevima EU vezanim za održivi turizam, pre svega, u delu stimulisanja kompetitivnosti u evropskom turističkom sektoru, promocije razvoja održivog turizma i destinacija i maksimiziranja potencijala finansijskih politika EU za razvoj turizma”, smatraju u ovom preduzeću. 

Izvorna orijentacija preduzeća je bila da se usklade interesi zaštite prirode sa razvojem turizma lokalne zajednice, da se inoviraju turistički proizvodi sa fokusom na ekoturizam i seoski turizam, da se poboljša sadržaj atraktivnih destinacija i da se sarađuje sa zainteresovanim stranama u i oko zaštićenog područja.

“Ovakvim pristupom i opredeljenjem, JP ’Vojvodinašume’ daje doprinos sprovođenju relevantnih politika EU i Srbije. Naime, Evropski parlament je u martu 2021. godine u svojoj Rezoluciji ’Uspostavljanje EU strategije za održivi turizam’ među brojne preporuke vezanе za ‘zeleni turizam’ naglasio i onu koja ističe potrebu razvijanja politika za zaštitu prirodnih vrednosti i biodiverziteta, uvažavajući socio-kulturne karakteristike lokalnih zajednica, osiguravajući održivost i donoseći socio-ekonomske koristi svim zainteresovanim stranama”, ističu.

Preduzeće je navelo da mora da se uloži veliki napor kako bi se dostigli ciljevi i omogućilo da SRP „Gornje Podunavlje“ postane jedno zanimljivo mesto za sve posetioce u budućnosti, što će biti veliki izazov za JP „Vojvodinašume“ i sve partnere iz Foruma zainteresovanih strana.

Dodaju da održavanje sertifikata umnogome zavisi i od podrške i aktivnosti koje će sprovesti članovi Foruma zainteresovanih strana kojih trenutno ima više od 20, a članovi Foruma su jedinice lokalne samouprave, turističke organizacije Sombora, Apatina, Odžaka i Bogojeva, udruženja sportskih i rekreativnih ribolovaca, udruženja pčelara, lokalne škole i drugi. 

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.