Jelena Radivojević (KRIK) i Filip Lukić (N1) dobitnici Godišnje nagrade „Marina Kovačev“ Novosadske novinarske škole

Jelena Radivojević (KRIK) i Filip Lukić (N1) dobitnici Godišnje nagrade „Marina Kovačev“ Novosadske novinarske škole

Izvor: Novosadska novinarska škola

Objavio: Magločistač

16.12.2021

Kategorija: U fokusu

Jelena Radivojević iz Mreže za istraživanje kriminala i korupcije (KRIK) i Filip Lukić sa N1 televizije proglašeni su za najbolje mlade novinare na svečanosti povodom obeležavanja 25 godina postojanja Novosadske novinarske škole.

Jelena Radivojević se prilikom dodele nagrade zahvalila svojoj redakciji i kolegama i rekla da ovakvo priznanje koje dodeljuje NNŠ daje vetar u leđa, posebno u vreme kad je novnarstvo i sam KRIK pod strašnim pritiscima.

Dobitnik Filip Lukić je istakao da je malo priznanja koje podržavaju mlade novinare i da mu to mnogo znači jer je često u situaciji da uči od starijih kolega ali da neki od njih ne žele da prihvate da novinarstvo danas i pre 20 godina nije isto.

“Jelena i Filip pokazali su svojim predanim radom kako treba da izgleda ulazak u svet novinarstva. Dvoje mladih novinara istakli su se svojom posvećenošću, borbom za javni interes, ali i radoznalošću, bez čega nema novinarstva koje pravi promene”, zaključak je žirija koju su činili prošlogodišnja laureatkinja, novinarka Centra za istraživačko novinarstvo Jovana Tomić, predstavnica Fondacije “Marina Kovačev” Svetlana Bošković, novinarka i aktivistkinja Milica Kravić Aksamit, urednik portala FakeNews Tragač Stefan Janjić i osnivačica Novosadske novinarske škole prof. dr Dubravka Valić Nedeljković.

NNŠ ovu nagradu dodeljuje svake godine od 2001. najboljim mladim novinarima za izuzetan kontinuirani rad u cilju promocije profesionalizma, kritičnosti, znanja i etičnosti. Od 2018. ime nosi u znak sećanja na mladu novinarku i aktivistkinju Marinu Kovačev

Tokom svečanosti, pored Godišnje nagrade, proglašeni su i dobitnici zlatnog, srebrnog i bronzanog Pinokija medijima koji su tokom prethodnih godinu dana prema evidenciji portala FakeNews Tragač najčešće širili lažne i manipulativne vesti. 

„Prema našoj evidenciji, ove godine bronzani Pinokio ide portalu Espresso, drugo mesto zauzeo je onlajn portal i dnevni list Informer, dok zlato dodeljujemo portalu Alo kao mediju koju je širio najveći broj lažnih vesti u toku 2021. Uz ove Pinokije, dobitnicima ćemo poslati i Kodekst novinara Srbije za koji se nadamo da će ga prelistati“, saopštio je urednik portala FakeNews Tragač Stefan Janjić prilikom proglašenja.

Predsednica Upravnog odbora NNŠ-a osvrnula se na 25 godina postojanja organizacije te navela da je Novinarska škola među prvima na Balkanu medijski opismenjavala kako prosvetne radnike, učenike i učenice, tako i građane i građanke i naravno medijske profesionalce kroz različite kurseve. Edukacije koje je akreditovao Zavod za unapređenje vaspitanja i obrazovanja prošlo je preko 1300 nastavnika i nastavnica i preko 700 đaka samo u protekle 3 godine. 

„Druga delatnost su istraživanja među kojima medijski monitorinzi zauzimaju značajno mesto od samog početka do danas. Prvi monitoring smo uradili u vreme predizborne kampanje 1996. godine, od tada  svaki izborni ciklus je bio predmet naših medijiskih analiza, a sada smo najaktivniji u dekonstruisanju lažnih i manipulativnih informacija u okviru NNŠ sajta FakeNews Tragač. Želim da naglasim da NNŠ od 2006. svake godine monitoruje javni servis. Mi smo jedini istraživački centar na Balkanu koji permanentno analizira  javne servise u Srbiji od njihovog osnivanja što je neprocenjiv istraživački materijal”, zaključila je Valić Nedeljković.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.