Grupa država protiv korupcije: Srbija nije primenila 7 od 17 antikorupcijskih preporuka, a 10 je delimično

Grupa država protiv korupcije: Srbija nije primenila 7 od 17 antikorupcijskih preporuka, a 10 je delimično

Objavio: Magločistač

03.06.2020

Kategorija: U fokusu

Srbija do kraja 2019. godine nije primenila sedam od 17 preporuka Grupe država protiv korupcije (GRECO), dok je 10 preporuka delimično primenila, pokazuje najnoviji izveštaj tog antikorupcijskog tela Saveta Evrope.

U danas objavljenom izveštaju GRECO za 2019. godinu, procenjene su mere koje su članice Grupe preduzele na sprečavanju korupcije poslanika, sudija, tužilaca, nosilaca funkcija u izvršnoj vlasti i pripadnika bezbednosnih agencija.

Izveštaj pokazuje da je Srbija jedna od tri članice Grupe, uz Češku i BiH, koje nisu u potpunosti primenile nijednu preporuku za sprečavanje korupcije poslanika, sudija i tužilaca.

Austrija i Turska su zemlje s najvećim procentom neprimenjenih preporuka za sprečavanje korupcije poslanika, sudija i tužilaca (70 odsto), a slede Mađarska (56 odsto), Češka (56 odsto), Srbija i Poljska (po 41 odsto).

Kad je reč o preporukama za sprečavanje korupcije poslanika, Srbija je među zemljama s najvećim procentom neprimenjenih (60 odsto), iza Mađarske (86 odsto), Poljske (83 odsto), Austrije (75 odsto) i Hrvatske (67 odsto).

Srbija je i među 11 država koje nisu u potpunosti primenile nijednu preporuku za sprečavanje korupcije sudija.

GRECO je u izveštaju pozvala vlade i nosioce javnih funkcija da drugima služe kao primer, poštujući antikorupcijske mere i standarde transparentnosti.

Generalna sekretarka Saveta Evrope Marija Pejčinović Burić rekla je da “korupcija podriva poverenje građana u demokratiju i demokratske institucije”.

“Primena efikasnih antikorupcijskih mera i promovisanje integriteta i transparentnosti treba da bude prioritet za vlasti u svakom trenutku. Države su načinile napredak, ali treba da pojačaju napore kako bi u potpunosti primenile preporuke GRECO”, navela je Pejčinović Burić.

Predsednik GRECO Marin Mrčela izrazio je zabrinutost zbog navoda o raširenoj korupciji u mnogim zemljama među osobama na vlasti prethodnih godina.

“Nijedna osoba, država ili institucija nije imuna na korupciju. Političari, nezavisno od političke pripadnosti, treba da budu primer i od njih se očekuje da budu uzorni. Političari treba da služe, a ne da vladaju ljudima”, rekao je Mrčela.

GRECO je telo Saveta Evrope čiji je cilj da poboljša kapacitet članica za borbu protiv korupcije, nadgledanjem njihove usklađenosti s antikorupcijskim standardima. GRECO čini 47 članica Saveta Evrope, Belorusija, Kazahstan i SAD.

 

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Jedan Komentar na
“Grupa država protiv korupcije: Srbija nije primenila 7 od 17 antikorupcijskih preporuka, a 10 je delimično”

anonimni says:

Ako pogledate i ako budu izabrani predlozeni kandidati za Skupstinu u sledecem mandatu, ko su medju njima i koliko kojima ne bi bio mesto u skupstini – o tome imate ili ste imali detaljan pregled u Maglocistacu bolje u ovom pogledu ni za vreme sledeceg mandata ne mozemo ocekivati. Treba pogledati na koje i koga cemo glasati.

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.