EVROPSKA KOMISIJA: UTICAJ VLASTI NA SUDSTVO JE PROBLEM BROJ 1

EVROPSKA KOMISIJA: UTICAJ VLASTI NA SUDSTVO JE PROBLEM BROJ 1

Objavio: Magločistač

21.04.2016

Kategorija: U fokusu

Na 100.000 stanovnika Srbija ima 38 sudija, 11 tužilaca i 116 advokata. Komisija navodi da je to u skladu sa evropskim prosekom, ali da zaposleni nisu efikasno raspoređeni unutar pravosudnih insitucija.

Uticaj vlasti na rad pravosuđa velik je problem u Srbiji. Pokazuje to poslednji izveštaj Saveta za borbu protiv korupcije, ali i onaj Evropske komisije o napretku.

Dok Srbija očekuje otvaranje pregovaračkog Poglavlja 23, tužioci, sudije i zaposleni u pravosuđu poručuju da reforme ne daju rezultate i da je Srbija i dalje daleko od učinkovitog i nezavisnog pravosudnog sistema.

Nagomilani predmeti, loši uslovi rada, niske zarade. Sa prosečnom platom od 230 eura, zaposleni u pravosudnoj administraciji ne može pokriti ni osnovne troškove.

“Pravosudna administracija ima najniže zarade, radi u nemogućim uslovima, a te zarade nisu najniže nego su uvredljivo niske, a rad pravosudne administracije se ne ceni“, kazala je Slađanka Milošević iz Sindikata pravosuđa.

U rukama zaposlenih i dalje je milion i po nerešenih starih predmeta. Izveštaj Evropske komisije ukazuje na to da procesi predugo traju i da je uticaj vlasti na sudstvo problem broj jedan.

“Ozbiljne reforme pravosuđa ne mogu da se sprovedu, po mom dubokom uverenju, pre nego što ljudi u pravosuđu ne shvate da na ovaj način dalje ne može“, rekao je Miodrag Majić, sudija Apelacionog suda.

Pritisci i cenzura uobičajeni

I iz ugla advokata situacija u pravosuđu nije bolja. Predsednik Advokatske komore Srbije Dragoljub Đorđević kaže da je nedopustivo da u Srbiji političari komentarišu sudske odluke, dok su pritisci i cenzura postali uobičajeni.

“Izveštavajući Evropsku komisiju, mi smo veoma često pirgovarali da naše sudije već imaju samocenzuru u smislu šta bi to bilo dobro da za nekoga ko se nalazi na čelu države, urade“, navodi Dragoljub Đorđević.

Na 100.000 stanovnika Srbija ima 38 sudija, 11 tužilaca i 116 advokata. Komisija navodi da je to u skladu sa evropskim prosekom, ali da zaposleni nisu efikasno raspoređeni unutar pravosudnih insitucija.

Sudija Miodrag Majić naglašava i problem nedostatka kvalitetnog kadra u pravosudnim institucijama.

Savet za borbu protiv korupcije u svom poslednjem izveštaju ukazuje da je u Srbiji pod znakom pitanja i rad Ustavnog suda.

Navode kako iz njihovih odluka nije moguće utvrditi da li je taj sud pravosudna institucija ili deo izvršne vlasti. Zato pozivaju državu da izvrši detaljnu analizu rada Ustavnog suda.

Izvor: Al Jazeera

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.