Francuskinja Emanuel Šarpantje i Amerikanka Dženifer A. Daudna dobitnice su ovogodišnje Nobelove nagrade za hemiju za razvoj metode modifikovanja genoma, tehnike poznate kao CRISPR, saopštila je danas Kraljevska švedska akademija nauka.
One su razvile takozvane “molekularne makaze” koje mogu da modifikuju ljudske gene, metod koji obećava da će jednog dana moći da se leče genetske bolest.
Nagrada im se dodeljuje za razvoj “metode izmene gena” sa alatkom kojom može “ponovo da se ispiše kodeks života”, saopštio je žiri u Stokholmu objavljujući dobitnike nagrada.
“Ogromna moć leži u ovoj genetskoj alatki, koja nas sve pogađa. Ne samo da je revolucionarizovala osnovnu nauku, već je dala inovativne izmene i dovešće do kreativnih novih medicinskih tretmana”, rekao je Kles Gustafson, predsedavajući Nobelovog komiteta za hemiju.
Gustafson je rekao da kao rezultat njihovog rada genom sada može biti izmenjen tako da se “popravi genetska šteta”.
On je upozorio da “ogromna moć ove tehnologije znači da treba da je koristimo vrlo pažljivo” ali da je isto tako jasno da je to tehnologija i metoda koja će otvoriti ogromne mogućnosti čovečanstvu.
Francuskinja (51) i Amerikanka (56), su šesta i sedma žena koje su dobile Nobelovu nagradu za hemiju od 1901. godine.
Prestižna nagrada ide uz zlatnu medalju i novčanu nagradu od 10 miliona kruna, odnosno preko 1,1 milion dolara.
Prošlogodišnji dobitnici Nobelove nagrade za hemiju su Džon B. Gudinaf, M. Stenli Vitingam i Akira Jošino za razvoj litijum-jonskih baterija.
To je jedna od pet Nobelovih nagrada uspostavljenih po testamentu Alfreda Nobela 1895. godine, koje se dodeljuju za izuzetne doprinose u hemiji, fizici, književnosti, miru, fiziologiji ili medicini.
U ponedeljak je dodeljena Nobelova nagrada za medicinu, a u utorak za fiziku. Još ostaju da se dodele nagrade za književnost, mir i ekonomiju.
Jedan Komentar na
“Dve naučnice iz Francuske i SAD dele Nobelovu nagradu za hemiju za rad na genomu”
(Ovdje jedan “bezkomentar”: kadgod znanstvenice dobiju Nobela, pojavljuju se u tisku, na portalima, itd. naslovi kao što su primjerice ovi /karikiram sad malo, jel/: “Dvije ŽENE dobl`e Nobelitovu kolajnu”, “Ovo je tek TREĆI PUT, još od brončaqnoga doba, da je jedna gospodična zaprimila najvrijedniju znanstvenu nagradu”, itd. itd.
Dakle, o/n/vakvi naslovi, koje ismijavam ovdje, pojavljuju se u tzv. serioznijim novinama & sajtovima. Pošto ne zavirujem na toaletoidne portale, o kupnji istih na kiosku da i ne govorim, vjerujem da je na tim kužnim & ružnim mjestima stanje još gore sa ovakvim vijestima. Ustvari, ako ih ondje uopće i ima, jel.
Hoć` da rečem, dokle god ima ima nevjerice & iščuđavanja /najčešće prikrivenog/ nad tzv. slabijim spolom i znanstvenim postignućima koje taj spol iznosi na svijetlo dana iz raznih laboratorija i drugih istraživačkih “fasilitija”, neće nama na ovoj “ravnoj zemljinoj ploči” svanut dan ravnopravnosti, makar što se znanosti tiče, u punom smislu te riječi.
Jer, zamislite ovakvu vijest: “Einstein je tek 24. MUŠKARAC nagrađen Nobelovom nagradom za fiziku”. Kako & đe to ide? Pa ne ide, sestrobrate..! Ako razumijete što je pisac nažvrlj`o…)
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.