Danas se obeležava Međunarodni dan maternjeg jezika: U Srbiji u službenoj upotrebi 12 jezika manjina

Danas se obeležava Međunarodni dan maternjeg jezika: U Srbiji u službenoj upotrebi 12 jezika manjina

Izvor: Pixabay.com

Objavio: Magločistač

21.02.2023

Kategorija: U fokusu

Na Međunarodni dan maternjeg jezika, 21. februar, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog ukazuje na važnost negovanja maternjeg jezika kako većinskog naroda, tako i jezika nacionalnih manjina.

“Vođena idejom da posredstvom još jednog međunarodnopravnog akta, posvećenog zaštiti i unapređenju manjinskih jezika, doprinese zaštiti i očuvanju multikulturalizma i višejezičnosti u Srbiji i Evropi, Republika Srbija je 2006. godine pristupila Evropskoj povelji o regionalnim ili manjinskim jezicima Saveta Evrope. Ratifikacijom Povelje Srbija se obavezala da štiti sve manjinske jezike koji se tradicionalno koriste na našoj teritoriji”, podsećaju iz ovog ministarstva, te dodaju da se manjinski jezici koriste u obrazovanju, medijima, upravnim i sudskim postupcima, ekonomskom, društvenom i kulturnom životu.

“Svesna značaja obrazovanja na maternjem jeziku u kontekstu očuvanja jezika nacionalnih manjina, Republika Srbija obezbeđuje, osim na srpskom jeziku, celokupno obrazovanje na maternjem jeziku na još osam jezika: albanskom, bosanskom, bugarskom, mađarskom, rusinskom, rumunskom, slovačkom i hrvatskom. Osim toga, još osam jezika se izučava u okviru nastavnog predmeta Maternji jezik sa elementima nacionalne kulture: bunjevački, vlaški, makedonski, nemački, romski, slovenački, ukrajinski i češki jezik. Oko 60.000 dece pohađa nastavu na manjinskim jezicima na svim nivoima obrazovanja”, navodi se u saopštenju za javnost Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.

Osim toga, u Srbiji je u službenoj upotrebi, pored srpskog jezika, još 12 jezika nacionalnih manjina – albanski, bosanski, bugarski, bunjevački, mađarski, makedonski, rumunski, rusinski, slovački, hrvatski, crnogorski i češki na celoj teritoriji 42 jedinice lokalne samouprave, a osim toga vlaški i romski jezik su u službenoj upotrebi u pojedinim naseljenim mestima.

Generalna skupština UNESКO je 1999. godine proglasila 21. februar za Međunarodni dan maternjeg jezika, kao sećanje na studente koji su 21. februara 1952. godine ubijeni u Daki u Istočnom Pakistanu jer su protestovali zbog toga što njihov maternji jezik nije proglašen za zvanični.

Iz ove međunarodne organizacije upozoravaju da je jezička raznolikost sve ugroženija i da preko 40% svetskog stanovništva nema pristup obrazovanju na jeziku koji govori ili razume.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.