Foto: NJ/Magločistač
Oko 80 odsto građana Srbije podržava većinu zahteva studenata, a trećina je učestvovala u sadašnjim protestima, podaci su iz najnovijeg istraživanja Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA).
Po rezultatima istraživanja, studentske proteste podržava 64 odsto građana, a najveći rast podrške u poslednjih mesec dana je među onima koji inače podržavaju partije na vlasti.
Kako navodi CRTA, proteste sada podržava svaki peti građanin kojem su bliže partije vlasti, a krajem decembra bilo ih je upola manje.
Od njih, 46 odsto smatra da Srbija ide u dobrom pravcu, a 38 odsto smatra suprotno.
Studentima veruje gotovo 60 odsto građana, a isto toliko smatra i da predsednik Srbije nije nadležan za rešavanje studentskih zahteva, pokazalo je istraživanje.
Više od polovine građana (52 odsto) deli stav da studentski zahtevi nisu ispunjeni, smatrajući da su studenti i predstavnici fakulteta jedini pozvani da ocene da li su zahtevi ispunjeni.
Većina građana ne veruje medijskim i političkim manipulacijama kojima se pokušava diskreditacija studenata koji protestuju.
Za 72 odsto građana protesti su posledica državnog nemara i korupcije, a ne pokušaj “obojene revolucije” ili “vojvođanskog separatizma”.
Kao ubedljivo najveći problem u Srbiji ispitanici vide korupciju.
Istraživanje je sprovedeno telefonskim putem, na uzorku od 1.065 građana od 8. do 13. februara.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 86. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti, rodnog identiteta ili drugog ličnog svojstva bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.