Centar za prava deteta (CPD) izradio poster za potrebe promocije digitalne platforme “Zaštita dece od trgovine ljudima”

Centar za prava deteta (CPD) izradio poster za potrebe promocije digitalne platforme “Zaštita dece od trgovine ljudima”

Objavio: Magločistač

24.03.2022

Kategorija: U fokusu

Kako bi se što veći broj dece i mladih informisalo o fenomenu trgovine ljudima, Centar za prava deteta (CPD) je pokrenuo kampanju promocije digitalne platforme „Zaštita dece od trgovine ljudima“ i videa „Između sna i jave“ putem u tu svrhu napravljenog postera koji će biti postavljen u školama širom Srbije, kao i centrima za socijalni rad i policijskim stanicama, saopštili su danas iz ove organizacije.

CPD je tako  u saradnji sa Klubom DX izradio poster „Prepoznaj i reaguj! Zaštiti se od trgovine ljudima!“ sa QR kodom koji vodi do digitalne platforme „Zaštita dece od trgovine ljudima“, namenjene deci i mladima, ali i svima koji su u kontaktu sa decom.

Na toj platformi dalje se mogu pronaći odgovori na najvažnija pitanja o trgovini ljudima – o tome kako prepoznati trgovca ljudima, a kako žrtvu trgovine ljudima, šta svaka mlada osoba može da uradi ovim povodom, odnosno kako da prepozna i kome da prijavi sumnju na trgovinu ljudima, a takođe i zbog čega je sve važna Konvencija Saveta Evrope o borbi protiv trgovine ljudima – krovni dokument i univerzalna vodilja u zaštiti žrtava trgovine ljudima.

Platforma nudi i praktična uputstva o tome kako deca i mladi mogu da se zaštite od trgovine ljudima, kao i koje su to najčešče predrasude koje prate ovaj fenomen, a za sve one koji žele da provere svoje poznavanje ovog problema, platforma nudi kviz znanja.

Prema statističkim podacima Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima, u Srbiji je tokom 2021. godine formalno bilo identifikovano 46 žrtava trgovine ljudima, od kojih je 16 devojčica i jedan dečak.

Kao i prethodnih godina, većinu identifikovanih žrtava čine žene, čak 80%, što govori o tome da trgovina ljudima ima komponentu rodno zasnovanog nasilja.

Nastavlja se i trend da je seksualna eksploatacija dominantan vid, sa učešćem od 50%, na drugom mestu je višestruka eksploatacija sa 17%, dok je na trećem mestu prinuda na prosjačenje sa 10%.

Stručnjaci koji deluju u ovoj oblasti upozoravaju da je broj žrtava daleko veći, jer su u statistici navedene samo one koje su otkrivene i identifikovane.

Izrada postera „Prepoznaj i reaguj! Zaštiti se od trgovine ljudima!“ je deo aktivnosti koje Centar za prava deteta sprovodi sa NVO „Atina“ u okviru projekta „Osnaživanje dece da prepoznaju i prijave trgovinu ljudima u Republici Srbiji“, a uz finansijsku podršku Evropske unije i Saveta Evrope u okviru zajedničkog programa „Horizontal Facility za Zapadni Balkan i Tursku 2019 – 2022“.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.