Predsednik Vojvođanskog kluba, istoričar Milivoj Bešlin izjavio je da je već duže od 30 godina na delu „zatiranje Vojvodine“, s konačnim ciljem da se ukine njena autonomija.
Bešlin je za nedeljni „Hrvatska riječ“ iz Subotice rekao da smo „od nasilnog rušenja autonomije Vojvodine 1988/89. godine konstantno svedoci zatiranja Vojvodine, oduzimanja nadležnosti, negiranja njene istorije, nipodaštavanja njenog multikulturnog i multinacionalnog identiteta“.
„Cilj je da se izbriše svaka posebnost, čime se briše i sama Vojvodina kao istorijska i politička pojava, a u konačnici je treba svesti na geografski pojam“, rekao je Bešlin.
Prema njegovim rečima, ukidanjem posebnosti Vojvodine, gubi se i svaki smisao borbe za njenu autonomiju, jer kada se izgubi posebnost Vojvodine, gubi se i potreba za njenom autonomijom i nadležnostima.
On je ocenio da novi sastav vojvođanskog parlamenta ne oslikava realno raspoloženje građana Vojvodine i dodao da se u njegovom sastavu nalazi „nadmoćna većina u osnovi antivojvođanskih snaga“.
„Koncept Vojvodine za 21. vek, za budućnost, može biti samo građanska, multinacionalna evropska regija, koja će se izgraditi kao politička zajednica sa svojim istorijskim identitetom i političkim i društvenim subjektivitetom. Ona je deo Srbije, ali njena autonomija se ne može promatrati kao pitanje granica, već demokratskog i društvenog uređenja Srbije“, kazao je Bešlin.
On je rekao da će se „demokratska orijentacija u Srbiji potvrđivati na odnosu prema Vojvodini i uvažavanju njenih posebnosti“.
Novinar Denis Kolundžija ocenio je da je na proteklim izborima u Srbiji, Vojvodina i ovoga puta ostala ispod radara u kampanji i dodao da poslednjih nekoliko saziva vojvođanske skupštine pokazuju da je do toga malo kome stalo, „a još manje njihovim stranačkim centralama u Beogradu“.
„Neku ozbiljniju radikalizaciju Vojvodine ne treba očekivati. Njen prepoznatljiv karakter odavno je promenjen dok se njena multikulturalnost ističe samo zato jer iz nekog razloga i dalje oduševljava briselsku adiministraciju i stranu diplomatiju“, kazao je Kolundžija.
On je rekao da „lišena te karakteristike, Vojvodina će u budućnosti još više biti izložena daljim političkim obračunima s njenim tekovinama, kao rezultat procesa dodatnog jačanja njenog i ovako već snažnog srpskog identiteta, a što su neki još odavno prepoznali kao ‘kompenzaciju’ za mogući gubitak Kosova“.
Dodao je da je Vojvodina „trn u oku“ ne samo vlasti, već i strankama iz opozicije koje su bojkotovale izbore.
Izvor: Beta
Jedan Komentar na
“Bešlin: Na delu je zatiranje Vojvodine i njeno svođenje na geografski pojam”
U Evropi svugde postoji tendencija da se ostvari milom ili silom stvaranje AUTONOMIJE, mi to vec odavno gusimo sa raznim maloverzacijama uz pomoc vladajuci partija, svi su jednaki u ovoj tendenciji bez izuzetka. najveci uspeh u ovom pogledu postignuto je sa danasnjem Republikom Kosovo, prvo su novine bili pune sa omalovazajucim vrlo ” interesantni ” izreka u vezi tadasnji stanovnika Kosova, naprimer : ciri pipi, semenki i tako dalje i polako je stvoren dovoljno uslova da doce do ovoga sto danas imamo. Danas slicna tema sa Mujom i fatom i to opet u ozbiljnim krugovima, stvara se i omalovazenje prema Crnogorcima koji podrzavaju njihove vodje jos umesamo i veru i prema njihovom vodjama. Sta je sa Vojvodinom na ovom kruznom toku doslo je i na to red, uz pomoc neki vojvodjanski rukovodioca unutar i jos veci zahtev sa spolja, kojima i svima ovima nije bilo dosta naravnoucenje ili nisu izvukli naravno ucenje sa postignutog rezultata njihovog rada na Kosovu. Nazalost ovi mislioci to ne zele videti i primetiti da bi trebalo stati sa rusenjem Srbije nase drzave, jer ovako ruse i svoj buducnost i buducnost srbskog naroda i sviju nas koji gradimo ovu nasu lepu Drzavu.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.