A 11: Hitno povući Zakon o socijalnoj karti

A 11: Hitno povući Zakon o socijalnoj karti

Objavio: Magločistač

17.10.2022

Kategorija: U fokusu

Inicijativa za ekonomska i socijalna prava A 11 pozvala je na hitno povlačenje Zakona o socijalnoj karti, koji je stupio na snagu u martu ove godine, a koji je, umesto unapređenja, doveo do toga da se više od 10 posto korisnika ukloni iz sistema socijalne zaštite, upozoravaju iz ove organizacije.

Novi zakon je, naime, uveo automatizaciju u odlučivanje centara za socijalni rad na osnovu algoritma koji sabira oko 130 ličnih podataka o licima koja su korisnici socijalne pomoći i tako kreira njihovu socijalnu kartu.

“Uvođenjem sistema socijalnih karti, donošenje odluke o tome da li neko ima pravo da bude na socijalnoj pomoći ili ne ostavlja se kompjuteru na odlučivanje. Algoritam vas neće pitati da li možete da prehranite sedmočlanu porodicu sa 14.000 dinara od socijalne pomoći. Neće vas pitati koliko koštaju knjige za školu, metar drva za ogrev, niti da li je neko u porodici bolestan i potreban mu je novac za lekove. To što ste do dodatnih prihoda došli sakupljajući karton i flaše po raznim otpadima, videće samo kao izvor prihoda, a ne kao društveni problem”, upozoravaju iz A 11, ocenjujući da se radi o ozbiljnom kršenju prava najugroženijih građana i građanki.

Pre primene Zakona o socijalnoj karti, navode dalje iz A 11, broj korisnika novčanih socijalnih davanja bio je 211.266 lica, koliko ih je bilo u februaru, da bi se nakon početka (nepotpune) primene spornog zakona, u avgustu, na evidenciji našlo 189.036 lica, a koje još nelogičnosti donosi sa sobom uvođenje automatizacije u sistem socijalne zaštite, pročitajte na ovom linku.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.