Žolt Sendi: „Medicinske sestre i tehničari su kičma zdravstvenog sistema“

Žolt Sendi: „Medicinske sestre i tehničari su kičma zdravstvenog sistema“

Žolt Sendi, foto: NJ, Magločistač

Objavio: Magločistač

12.05.2021

Kategorija: Subotica

Najvećem pritisku i neizvesnosti su, od početka epidemije korona virusa u Srbiji, izložene medicinske sestre i tehničari zbog najčešćih kontakata sa pacijentima. Međutim, „ljudi najčešće zaboravljaju da su i oni od krvi i mesa i da imaju osećanja. Medicinske sestre i tehničari su kičma zdravstvenog sistema. Bez njih sistem ne može da funkcioniše“, kaže za Magločistač predsednik Sindikata medicinskih sestara i tehničara Srbije u subotičkom Domu zdravlja Žolt Sendi.

On povodom obeležavanja Međunarodnog dana medicinskih sestara podseća da, pored obavljanja svog posla, svako od medicinskih radnika mora da pokaže i empatiju, jer im je stalo do toga da pomognu pacijentima, zbog njih su izabrali ovu struku.

„Sa druge strane i mi imamo dušu i u mnogim situacijama je teško kada ne osećamo, bez obzira u kojoj grani medicine radimo, tu neku povratnu informaciju, često ni sa strane pacijenata, što je u neku ruku i razumljivo, jer oni kada dođu do zdravstvene ustanove, imaju određeni problem koji moramo da rešimo, a zbog tih problema oni su često i napeti i umorni i u velikom broju slučajeva to se prelama preko medicinskih radnika“, smatra Sendi.

On kaže da se na nivou cele države uglavnom govori o lekarima koji su preminuli od posledica kovid-a, ali niko ne spominje sestre, zbog čega ne postoje ni tačni podaci o brojevima preminulih medicinskih radnika.

„To pokazuje kakav je odnos prema medicinskom osoblju, zbog čega oni često imaju osećaj da se tretiraju kao drugorazredna radna snaga u zdravstvenom sistemu“, upozorava Sendi.

Prema njegovim rečima, naše društvo je prošle godine, kada smo se suočili sa epidemijom korona virusa, shvatilo da su nam medicinske sestre veoma potrebne i značajne u kompletnom zdravstvenom sistemu, pa je „država bila prinuđena da poboljša njihov status kako ne bi došlo do apsolutnog kolapsa zdravstvenog sistema“.

„Medicinske sestre i tehničari imaju zaštitnu opremu i dobili su veću platu, ali kada je u pitanju obrazovanje medicinskog kadra i prihvatanje njihove školske spreme, tu nailazimo i dalje na probleme. Strukovne sestre još uvek nisu prihvaćene ni rangirane.“, kaže Sendi.

Dodaje da će zdravstveni sistem i dalje imati problema zbog ogromnog odliva medicinskog kadra u inostranstvo, „što se već vidi i oseća“, ali je to zbog epidemije i zatvaranja granica privremeno bilo obustavljeno.

„Potrebno je reorganizovati zdravstveni sistem na svim nivoima, ne samo zbog ljudskih resursa, nego i zbog nedovoljnih tehničkih kapaciteta“, navodi Sendi.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.