Vlada Srbije proglasila Ulicu braće Radić u Subotici za kulturno dobro od velikog značaja (FOTO)

Vlada Srbije proglasila Ulicu braće Radić u Subotici za kulturno dobro od velikog značaja (FOTO)

Ulica braće Radić. foto: NJ/Magločistač

19.04.2024

Kategorija: Kultura , Subotica

Ulica braće Radić u Subotici proglašena je na sednici Vlade Srbije za kulturno dobro – prostorno kulturno-istorijsku celinu od velikog značaja za Republiku Srbiju.

Secesijska kuća u Ulici braće Radić br. 52, foto: NJ/Magločistač

Istoričarka umetnosti Međuopštinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture (MZZSK) u Subotici Neda Džamić izjavila je za portal Magločistač da je Ulica breće Radić zaštićena još 2019. godine, ali da su kasnije te godine u njoj srušene tri kuće i na njihovom mestu izgrađena je četvorospratna stambena zgrada.

„To je bio i povod da se izradi nova odluka o utvrđivanju jer su parcele na kojima su se pomenute srušene kuće nalazile spojene u jednu na kojoj se nalazi novoizgrađena zgrada, pa je trebalo aktuelne podatke iz Katastra nepokretnosti uskladiti sa sadržajem odluke o utvrđivanju“, navela je.

Revizija, odnosno izrada nove odluke o utvrđivanju iskorišćena je da se uradi nova valorizacija svih objekata u okviru prostorno kulturno-istorijske celine, a na osnovu novih podataka, kako ističe, zaključeno je da se Ulica breće Radić kategorizuje kao nepokretno dobro od velikog značaja.

„Zbog toga su za novu odluku izrađene i nove mere zaštite – adekvatne novom statusu koje prostorno kulturno-istorijska celina Ulica breće Radić sada ima kao nepokretno kulturno dobro od velikog značaja za Republiku Srbiju“, rekla je Džamić.

Napominje takođe i da svi stanari ove ulice imaju obavezu da se obrate za dozvolu nadležnom Zavodu u Subotici ukoliko žele da renoviraju fasade svojih kuća ili da na kućama obavljaju druge promene.

Ona je istakla da je Vlada Srbije ovu odluku donela upravo 18. aprila, na Međunarodni dan posvećen spomenicima i spomeničkim celinama, koji je ove godine posvećen šezdesetoj godišnjici donošenja čuvene Venecijanske povelje o zaštiti i restauraciji spomenika i spomeničkih celina, a u čijem sastavljanju je učesvovao naš čuveni arhiteka prof. Đurđe Bošković.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.