“Uspavana lepotica” DRAK Teatra iz Češke najbolja predstava 28. Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica

“Uspavana lepotica” DRAK Teatra iz Češke najbolja predstava 28. Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica

Zatvaranje festivala - članovi žirija i dobitnici nagrada, foto: DV/Međunarodni festival pozorišta za decu Subotica

Objavio: Magločistač

25.09.2021

Kategorija: Subotica

U petak, 24. septembra, svečanom ceremonijom zatvaranja i proglašenjem dobitnika nagrada u Dečjem pozorištu Subotica, zatvoren je 28. Međunarodni festival pozorišta za decu Subotica.

Žiri u sastavu Jovan Caran (predsednik), Ljudmila Konstantinova Hense i Sandrin Gratalup, Gran Pri Festivala za najbolju predstavu u celini dodelio je predstavi “Uspavana lepotica” DRAK Teatra iz češkog grada Hradec Kralove.

Nagrada za najbolju režiju dodeljena je Jakubu Maksimovu, za režiju predstave “Bambi” u izvođenju Pozorišta za decu Kragujevac.

Nagrada za najbolju scenografiju pripala je Svili Veličkovoj za scenografiju predstave „Oz“ u izvođenju Lutkarskog pozorišta Vaškakaš iz Đera u Mađarskoj.

Lazar Novkov dobitnik je nagrada za najbolju originalnu muziku u predstavi “Bambi”, u izvođenju Pozorišta za decu Kragujevac.

Nagrada za najbolje estetsko i tehnološko rešenje lutaka dodeljeno je Mladenu Bolfeku za kreaciju lutaka u predstavi „Na tragu“ u izvođenju Gradskog kazališta Zorin dom Karlovac iz Hrvatske.

Pet ravnopravnih nagrada za glumačko/animatorsko majstorstvo dodeljeni su Sigiju Heroldu za ulogu crvenog kralja u predstavi „Tri kralja“ u izvođenju nemačkog Pozorišta Gruene Sosse iz Frankfurta; Milošu Milovanoviću za ulogu Bambija u predstavi „Bambi“ u izvođenju Pozorišta za decu Kragujevac; Rozáliji Gergely za ulogu Dorke u predstavi „Oz“ u izvođenju Lutkarskog pozorišta Vaškakaš iz Đera u Mađarskoj; Janu Popelu za ulogu zle vile u predstavi „Uspavana lepotica“ u izvođenju DRAK Teatra iz Hradec Kralova u Češkoj;  Roni Level Marsland za ulogu Gulija u predstavi „Guli“ u izvođenju izraelskog Galilejskog multikulturnog pozorišta.

Specijalna nagrada za originalnost i fantaziju dodeljena je predstavi “Aero” u izvođenju pozorišta Odivo iz Slovačke.

Mladi žiri, koji čine šestoro polaznika dramskog studija Osnovne baletske škole Raičević, dodelio je Nagradu mlade publike za najbolju predstavu ostvarenju “Oz” Lutkarskog pozorišta Vaškakaš iz Đera u Mađarskoj.


U okviru takmičarskog programa 28. Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica, održanog od 19. do 24. septembra u organizaciji Otvorenog univerziteta Subotica, našlo se 10 predstava za decu iz celog sveta, po izboru selektora festivala, profesora dr Zorana Đerića. Publika festivala mogla je da pogleda raznovrsne i maštovite predstave koje su u Srbiju stigle iz Izraela, Nemačke, Mađarske, Češke, Hrvatske, Brazila, Slovačke, BiH (Republike Srpske) i Srbije.

Nagrada za životno delo „Mali princ”,  na otvaranju festivala, dodeljena je reditelju i glumcu Jovanu Caranu, i kreatorki lutaka, kostima i scenografije Ljudmili Konstantinovoj Hense iz Kazahstana, za izuzetan doprinos razvoju kulture i scenske umetnosti za decu. Posthumna nagrada za život posvećen stvalaštvu za decu pripala je reditelju Dragoslavu Todoroviću.

Međunarodni forum za istraživanje pozorišne umetnosti za decu i mlade u Subotici, najveći teatrološki skup u ovom delu Evrope, okupio je teoretičare i pozorišne istraživače iz 16 zemalja i sa tri kontinenta. Ukupno 30 učesnika ovog važnog skupa za pozorišnu umetnost su većim delom bili gosti u Subotici, a manji deo učesnika je  svoj rad predstavio online uključenjem.  Bogat prateći program festivala činili su i brojne izložbe, radionice, promocije knjiga, filmovi, i predstave van takmičarskog programa.

Realizaciju Međunarodnog festivala pozorišta za decu Subotica podržali su Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, Pokrajinski sekretarijat za kulturu AP Vojvodine i Grad Subotica.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.